Záujmové krúžky v škole: Ako na ich výber?

záujmové krúžky pre deti

V septembri začína deťom škola a s ňou prichádza najväčšia dilema rodičov – na aký krúžok či krúžky svoje dieťa v škole prihlásiť. Snáď každý rodič verí, že jeho dieťa bude úspešné. Pocit hrdosti sa znásobuje, keď dieťa rozvíja svoj talent. Pred očami rodičov tak rastú malí Picassovia, Mozartovia či Sereny Williamsové. Navštevovanie krúžku túto myšlienku len podporí. Zároveň sa tu naskytá otázka – ako vybrať ten pravý krúžok. Ak stojíte pred týmto rozhodnutím, už si nemusíte lámať hlavu. Spísali sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia výber.

Telesná, hudobná, výtvarná, informatika,… Z každej strany, či už v škole, alebo mimo nej, sa na vás hrnú krúžky a kvantá informácií, pričom vy stále neviete, ktorý je ten naj. Pri výbere krúžku by ste mali mať na pamäti niekoľko hlavných faktov, ktorými sa stačí riadiť. Tu sú naše rady.

Nechajte dieťa robiť, čo ho baví

Nenúťte dieťa chodiť na krúžok, ktorý sa páči vám. Nechajte dieťa, nech si samé vyberie, čo ho napĺňa. Vžite sa do situácie vašej ratolesti – vy by ste tiež uprednostnili výtvarný krúžok, po ktorom ste vždy túžili, ako by ste samali trápiť s francúzskou gramatikou, v ktorej máte oddávna guláš.

Myslite na financie

Každý rodič chce dať svojmu dieťaťu to najlepšie. Neznamená to však, že sa pri výbere krúžku musíte nechať finančne zruinovať. Krúžok, ktorý bude dieťa navštevovať, by ste preto mali vyberať s rozumom a zhodnotiť tiež náklady (školné, nákup pomôcok, cestovné,…). Keď dieťa vyrastie, nebude vám vyčítať, že nenavštevovalo prestížnu školu, ktorá zruinovala rodinný rozpočet, ale poďakuje vám za doplnkové vzdelanie, ktoré mu dalo možnosť niečo sa naučiť.

Dieťa musí poznať nudu

V pondelok francúzština, v utorok tanečná, v stredu karate, vo štvrtok výtvarná a v piatok hodina klavíra. Nezdá sa vám to príliš? Aj keď by ste mali doma najradšej multitalentovaného génia, priveľa voľnočasových aktivít pre vaše dieťa predstavuje skôr záťaž ako potešenie. Dieťa sa nestihne dostatočne zregenerovať a pripraviť na každý krúžok, je unavené a nestačí si medzi aktivitami vydýchnuť. Takéto dlhodobé pracovné vypätie môže viesť až k syndrómu vyhorenia.

kruzky pre deti
zdroj: 123RF

Keď o krúžok stratí záujem

Ako rodič pripravený na všetko musíte rátať s alternatívou, čo ak krúžok dieťa predsa len prestane baviť. Nie je to nič nezvyčajné, napriek tomu, že ste ho vyberali spolu s ratolesťou. V takom prípade nezúfajte a určite nenúťte dieťa, aby ho proti svojej vôli ďalej navštevovalo. Docielili by ste tým iba opak, kedy by si váš potomok v sebe vypestoval hlboký odpor ku konkrétnemu krúžku.

Premyslite si alternatívy

Keď už máte jasno v tom, o aký typ krúžku má vaše dieťa záujem, zvážte všetky dostupné možnosti, kde ho môže navštevovať.

Základné a stredné školy

Bohatú ponuku voľnočasových aktivít ponúkajú základné aj stredné školy. Dnes už nie je ničím výnimočným, že učitelia trávia so žiakmi čas nielen v škole, ale aj mimo vyučovacích hodín a vedú informatické, športové, žurnalistické, debatné alebo jazykové krúžky. Snahou škôl je uľahčiť žiakom prístup k vedomostiam a ukázať im, ako môžu plnohodnotne využiť voľný čas. Obrovskou výhodou krúžkov v škole, ktorú dieťa navštevuje, je že nemusí nikam inam dochádzať.

Základné umelecké školy

Ďalšou častou voľbou rodičov, kde môže dieťa navštevovať krúžok, sú základné umelecké školy alebo voľnočasové centrá. Práve v ZUŠ-ke dostane dieťa komplexné vzdelanie v hudobnom, tanečnom, výtvarnom či literárno-dramatickom odbore. Základy teórie a dostatočná prax zabezpečia, že dieťa po úspešnom zavŕšení štúdia potrebné vedomosti a skúsenosti.

Súkromné školy

Hlbšie do vrecka musia siahnuť rodiča, ktorí sa rozhodnú zapísať svoje deti do súkromných škôl, prípadne do vzdelávacích akadémií. Vyššie školné ich často odrádza, napriek tomu ešte stále môžeme hovoriť o akejsi zlatej strednej ceste, ktorú môžete zvoliť, ak chcete dopriať deťom vzdelanie navyše.

Súkromní učitelia

Najväčšiu finančnú záťaž pre rodičov predstavuje zaplatenie súkromného učiteľa. Plusom však je, že učiteľ často príde za dieťaťom priamo domov. Pokiaľ chcete vašej ratolesti dopriať kvalitnú výuku, učiteľ by sa mal dieťaťu venovať viac ako jedenkrát týždenne. To však niečo stojí. Keď si k tomu prirátate ešte potrebné vybavenie, vyjde vám naozaj slušná čiastka. Ak chcete dožičiť vášmu dieťaťu vzdelanie, v niektorých prípadoch sa inak nedá. Príkladom je tenis, ktorý mnohí rodičia vyberajú s vedomím, že ide o veľkú investíciu.

Tak či onak, nech si už vyberiete akýkoľvek krúžok, musí vášmu dieťaťu prinášať radosť a musí vidieť zmysel v tom, čo robí. V opačnom prípade sa dieťaťu vybraná aktivita sprotiví na celý život a nikdy na ňu nebude mať pekné spomienky.