Zabúdate? Udržte si svoj mozog v kondícii.

Sediaci človek

Náš mozog je neuveriteľný orgán. Dokáže fungovať 24 hodín denne a 7 dní v týždni bez jedinej prestávky. Pracuje, i keď my spíme. Počas náročného obdobia, akým sú napríklad skúšky, by sme však ocenili, ak by sme si dokázali pamätať viac. Možno i vás vaša pamäť zrádza v krízových okamihoch a niekedy máte pocit, že už to nie je to, čo to bývalo. Nevešajte hlavu. Existuje niekoľko jednoduchých cvikov, ktoré sú zábavné a dokážu zlepšiť ukladanie informácií do vašej pamäte. Pamäť je potrebné trénovať rovnako, ako akúkoľvek inú časť nášho tela. Je to však možné i kreatívnymi a zaujímavými spôsobmi. 

Skladanie puzzle a hranie hier 

Hneď prvým spôsobom môžete trénovať svoju pamäť a mentálnu výkonnosť už od útleho veku. Puzzle sú mimoriadne obľúbené pre deti i u dospelých. Nezáleží na tom, či skladáte náročné obrazy pozostávajúce z veľkého množstva dielov, alebo vás viac zaujímajú rozprávkové motívy. Výskumy ukazujú, že skladanie puzzle je účinné a náš mozog si zlepšuje kognitívne schopnosti a zároveň bránime rýchlemu starnutiu mozgu. 

Puzzle
zdroj: unsplash.com

Nápomocné však môžu byť rôzne hry i mobilné aplikácie. Ich úlohou je priniesť nielen zábavu, ale zároveň i podporiť zapamätávanie. Obľúbené sú napríklad krížovky, Tetris i aplikácie na podporu pamäti a mozgu (Brain Fit Trainer, Elevator, Lumosity – najobľúbenejšie aplikácie pre rozvoj mozgu a zapamätávania sú dostupné pre iOS a Android). Okrem toho, že hry dokážu skvelo podporiť pamäť, výskumy ukázali, že navyše pôsobia i proti vzniku demencie.   

Začnite tvoriť svoj vlastný slovník 

To, že čítanie pomáha rozvíjať náš mozog i intelekt je všeobecne známy fakt. Ale čo ak by sme dokázali z čítania získať ešte viac a benefity by získala i naša pamäť? Začnite si tvoriť svoj vlastný slovník. Pri čítaní si skúste zapísať slová, ktorým nerozumiete, a neskôr ich doplňte o vysvetlenie z výkladového slovníka alebo z internetu. Štúdie zaoberajúce sa podporou pamäte ukazujú, že na budovaní slovnej zásoby sa v mozgu podieľa hneď niekoľko centier. Ich rozvíjaním zlepšujete svoju vizuálnu i sluchovú pamäť. 

Čítanie (i tvorba vyššie spomenutého slovníka) je jednou z najlepších možností, ako praktizovať mindfulness, ktorý rovnako prispieva k zlepšeniu pamäte. So slovom minfulness sa stretávame predovšetkým pri meditácii, neznamená to však jedno a to isté. Mindfulness môžete uplatniť v každej situácii. V podstate ho môžeme vysvetliť jednoduchým slovenským ekvivalentom – všímavosť. Pravidelné praktizovanie mindfulness (sústredenie sa na aktivitu, ktorú práve robíte, venovanie plnej pozornosti svetu okolo seba a všímania si svojich pocitov) vám pomôže skvelo podporiť svoju pamäť v produktívnom veku a zároveň zabraňuje poklesu kognitívnych vlastností v pokročilom veku. Na mindfulness môžete ísť jednoducho. Existujú skvelo spracované výzvy a tréningy, ktoré vám pomôžu zlepšiť sa v tomto smere. 

Tancom k lepšej pamäti 

Dokážeme sa k lepšej pamäti pretancovať? Podľa vedcov nie je táto úloha ani zďaleka nemožná. Pohyb hrá v našom živote dôležitú úlohu – pomáha posilňovať zdravie našich kostí i svalov, okysličuje mozog. Podľa dostupných dát však učenie sa tanečných pohybov pomáha v podstatnej miere zlepšovať i pamäť.  Výhodou je, že mozgu nezáleží na tom, aký typ tanca si vyberiete, podporu pamäti zabezpečíte akýmkoľvek. 

Strava hrá tiež svoju úlohu 

O dôležitosti zdravej stravy v našom živote niet pochýb. Dokážeme ňou dokonca podporiť i výkonnosť nášho mozgu a celkové zapamätávanie. Pre podporu pamäte odporúčame naložiť si na tanier ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny (tuniak, makrela, losos,…). Výskumy dokazujú, že ľudia pravidelne konzumujúci grilované či pečené ryby majú viac šedej hmoty v mozgu. Práve šedá hmota je rozhodujúca pri procesoch zapamätávania. Z hľadiska vedy sú dobrými pomocníkmi pri podpore pamäte i čučoriedky, kurkuma a dokonca i brokolica obsahujúca vysoký podiel vitamínu K zohrávajúceho dôležitú úlohu pri podpore pamäti. 

Výhodou je, že zdravie a podporu pamäti si môžeme na tanier naservírovať v akomkoľvek veku. Naopak nevyvážená strava bohatá na spracované potraviny dokáže naše myslenie podstatne ovplyvniť smerom k horšiemu. Rovnako je jeden z dôvodov, prečo nemáme energiu, o čom sa môžete dočítať v našom predchádzajúcom článku. 

Pre podporu pamäti však nie je kľúčové len zaradiť správne potraviny. Je potrebné zamerať sa i na udržanie zdravej hmotnosti alebo na kontrolu krvného cukru. Je dokázané, že oba faktory dokážu ovplyvniť fungovanie pamäti. Obezita napríklad priamo spôsobuje zmeny v génoch, ktoré sa podieľajú na fungovaní mozgu a pamäti. Rovnako je zodpovedná za vznik inzulínovej rezistencie spôsobujúcej zápaly v organizme negatívne ovplyvňujúce zdravie mozgu i pamäti. 

Ak pravidelne pred skúškou siahnete po čokoláde, máme pre vás zlú správu. Kakao síce skutočne dokáže upokojiť a podporiť pamäť (s kofeínom tvoria v tomto ohľade silnú dvojicu). V bežnej mliečnej čokoláde sú však jeho účinky potlačené rafinovaným cukrom. Rafinovaný cukor dokáže veľmi rýchlo zvýšiť hladinu krvného cukru. Pri pravidelnej konzumácii potravín bohatých na cukor, dochádza k zníženiu kognitívnych funkcií a k zhoršeniu pamäti. 

Naučte seba i svoje okolie niečo nové 

Učením sa nových vecí môžete priniesť do svojho života zaujímavé podnety. Zároveň podporujete svoju pamäť. Výskumy ukázali, že učenie sa nových činností pomáha zlepšovať pamäť predovšetkým u starších ľudí. Môžete sa učiť jazyky alebo sa naučiť ovládať nový program. Mozgu to len prospeje. Ak chcete redukovať chyby, ktoré v novej činnosti robíte, naučte novú zručnosť i niekoho vo svojom okolí a opäť sa posuniete vpred. 

Učte sa jazyky
zdroj: unsplash.com

Mozog v sebe skrýva množstvo tajomstiev. Podpora pamäti je pre zachovanie zdravého nadhľadu kľúčová. Výhodou je, že existuje hneď niekoľko činností, ktorými môžete pamäť podporiť, a výber je len na vás.