Wafle a ich príprava

Wafle

Wafle, kto by ich nepoznal. Sladký múčnik, s ovocím a šľahačkou, ktorý sa hodí ako na začiatok príjemného víkendu, tak na záver náročného dňa. Odkiaľ vlastne wafle prišli a ako si pripraviť také, za ktoré vás bude milovať celá rodina?

Odkiaľ prišli wafle?

Ak by sme sa vydali po stopách waflí, dostali by sme sa do 14. storočia do Belgicka. Bolo to jedlo chudobných ľudí, ktorí si ho dopriali, aby oslávili koniec žatvy. Cesto piekli na železe a pripravovali ho z múky, vajec, mlieka, tuku a cukru. Veľkosť waflí ako aj príchute vždy záviseli od bohatstva danej belgickej dedinky. 

Wafle
zdroj: unsplash.com

Najlepší recept na wafle 

Hovorí sa – sto ľudí, sto chutí ale aj sto receptov. Každá gazdinka má vo svojom šuflíku ten svoj postup a svoje prísady. Jedny nedajú dopustiť na zdravé wafle so  so špaldovou múkou, ďalšie používajú kysnuté cesto, iné si zase nevedie pripraviť iné, než slané wafle. 

Pri výbere receptu na wafle si zvoľte taký, ktorý je vášmu srdcu i chuťovým bunkám blízky. My máme jeden overení recept na wafle, ktoré hravo zvladnete doma.

Budete potrebovať

 • 350 g hladkej múky
 • 6 vajec
 • 6 lyžíc oleja
 • 3 dcl mlieka
 • 1 lyžicu kryštálového cukru
 • pol lyžičky soli
 • prášok do pečiva alebo droždie
 • šľahačku, nutelu, ovocie 

Postup

 1. Zmiešame si suché prísady – hladkú múku, prášok do pečiva, cukor a soľ. Namiesto prášku do pečiva môžete dať droždie – rozpusťte ho vo vlažnom mlieku.
 2. 2. Do zmesi pridáme zohriate mlieko a olej do tejto zmesi pridáme žĺtka z vajíčok.
 3. V samostatnej nádobe vymiešame tuhý sneh  z bielkov a jemne ho vmiešajte do zmesi. Tú potom necháme oddýchnuť asi 20 minút. 
 4. Medzitým si nakrájame ovocie, vyšľaháme šľahačku a pripravíme všetky potrebné ingrediencie na dochutenie. Záleží na vašej chuti a fantázii. 
 5. Zapneme waflovač nalejme naň cesto a necháme piecť zhruba 3 minúty. Záleží od typu vaflovača.
Wafle
zdroj: unsplash.com

Wafle vyberáme zlatisté. Takto pripravené raňajky s poriadnou porciou ovocia, si môžete dopriať pravidelne. Ak viete aké ovocie vyberať, dokonca si zlepšíte svoje zdravie i imunitu

Ak ste milovníkom waflí či palaciniek, určite by ste si mali obohatiť svoju kuchársku zbierku knihou 1 cesto 100 palaciniek, lievancov a vaflí

Tip: Ak ste milovníkom skôr slaných pokrmov, nezavrhujte wafle. Stačí do cesta nepridať cukor a chutný pokrm je na svete. Slané wafle môžete kombinovať s vajíčkami, mletým mäsom či využiť ich ako sendvič.