Keď rodičia vzdelávajú deti počas pandémie

vzdelávanie počas pandémie

Pandémia koronavírusu zmenila a ovplyvnila v našej spoločnosti mnoho zabehnutých systémov. Jedným z nich je aj školský vzdelávací systém a teda vzdelávanie našich detí. Zatiaľ čo pred pandémiou sme boli zvyknutí na každodenné navštevovanie školy a prezenčnú formu výučby, teraz sme odkázaní na dištančnú formu vzdelávania. 

Táto situácia je veľmi náročná nielen pre učiteľov, ale najmä pre rodičov, ktorí nemajú dostatočné vzdelanie na to, aby dokázali vyučovať svoje deti v pohodlí domova. To však nie je jedinou prekážkou, ktorá komplikuje vzdelávanie detí. S akými problémami sa najčastejšie stretávajú rodičia a učitelia? Existujú nejaké triky ako motivovať deti k učeniu? Na tieto otázky si odpovieme v dnešnom článku. 

Najväčšie problémy pri vzdelávaní detí v domácom prostredí

Vzdelávanie detí je veľmi dôležité, ak chcete, aby z vášho dieťaťa bol inteligentný jedinec. Veľmi častou chybou rodičov je, že nechávajú dieťa učiť sa samé a nekontrolujú, či si naozaj plní svoje úlohy. Minimálne prvý stupeň základnej školy, by si mal rodič sadnúť k dieťaťu a ukázať mu ako sa správne učiť a zodpovedne pristupovať k štúdiu.

Rodič by nemal ospravedlňovať detskú lenivosť vetami: „Ani mne sa nikdy nechcelo učiť. Tiež som mal zlé známky v škole.“ Dieťa tak stráca akúkoľvek motiváciu a rodič ho v tom ešte podporuje. Pozrime sa na najčastejšie chyby v vzdelávaní detí počas pandémie.

Byť doma, znamená mať voľno

Samozrejme, že v súčasnej situácii to neplatí. Lenže deti to presne takto vnímajú. Donedávna boli zvyknuté na to, že ak sú doma, tak majú prázdniny a môžu sa venovať voľnočasovým aktivitám. Pre rodičov je mimoriadne náročné vysvetliť im, že aj keď sú doma, musia sa učiť ako keby boli v škole.

Nedostatok sústredenosti v domácom prostredí

Tento bod nadväzuje na predošlý. Deti si predtým krátili čas doma pozeraním televízora, hraním hier alebo behaním vonku s kamarátmi. Teraz sú všetky tieto aktivity veľkým lákadlom a je prirodzené, že radšej by sa venovali čomukoľvek inému ako učeniu. Učitelia často prichádzajú na to, že žiak namiesto toho, aby sa venoval online vyučovaniu, robí niečo celkom iné.

Nedostatok času rodičov na vzdelávanie detí 

Keďže pre deti je online forma vyučovania nedostačujúca a často neefektívna, veľká časť vzdelávania ostáva na rodičovi. Aj keď sme boli doteraz zvyknutí len skontrolovať večer úlohy, teraz často presedíme celé hodiny ich vysvetľovaním. A tých úloh naozaj nie je málo. Mnohí rodičia sa zhodli na tom, že ich učitelia zadávajú oveľa viac ako keď chodili deti do školy. Pre rodičov je to veľmi vyčerpávajúce, pretože okrem toho chodia do práce a venujú sa aj rodine a domácnosti.

Keďže deti nechodia do školy, rodičia by mali venovať zvýšenú pozornosť aj tomu ako dieťa číta a píše. Sú to dve základné prvky gramotnosti a ak má s nimi dieťa dlhodobo problém, môže ísť o poruchy, za ktoré dieťa nemôže. Netrestajte ho zbytočne, ale vyhľadajte odborníka.

Rôzne sociálne prostredie a nedostatočné technologické vybavenie

Veľmi závažným problémom pri online výučbe je odlišné sociálne prostredie žiakov. Ak je v rodine viac detí, často sa musia deliť o jeden počítač alebo tablet. O to horšie to je v prípade, ak dieťa nemá možnosť pripojenia k internetu alebo dostatočné technologické vybavenie domácnosti. Pre takého žiaka je online vzdelávanie v domácom prostredí takmer nemožné. 

Tipy a triky ako motivovať deti k učeniu

Na domáce vzdelávanie svojich detí prešlo v dôsledku pandémie desaťtisíce rodičov na celom Slovensku. Rodičia sa sťažujú, že musia “robiť prácu za učiteľov“ , no v skutočnosti zabudli na to, že nielen škola vzdeláva deti. Španielsko-americký filozof George Santayana povedal jednu veľkú múdrosť: „Dieťa vzdelávané iba školou je nevzdelané dieťa.“

Aj keď je súčasná situácia náročná, rodičia sa musia venovať deťom viac ako doteraz. Teraz deti najviac potrebujú ich pomoc, pretože ak nebudú mať dostatočné základy, akékoľvek ďalšie štúdium bude pre nich veľmi ťažké. Pozrite si niekoľko tipov a trikov, ktoré vám pomôžu motivovať deti k učeniu. 

1.Vytvorte dieťaťu režim ako v škole

Ak chcete, aby si vaše dieťa uvedomilo, že nemá prázdniny, ale školu, vytvorte mu režim dňa. Nenechávajte ho spať doobeda a nezačínajte s učením až večer. Naučte ho vstávať každý deň približne v rovnakom čase a učte sa presne podľa rozvrhu, ktorý pripravila škola. Online hodiny striedajte so zadanými úlohami od učiteľa. Dieťa by sa malo učiť doobeda, kedy má najviac energie a je najsústredenejšie. Poobede sa vyberte na prechádzku alebo vymyslite nejakú fyzickú aktivitu. Neskôr sa môžete vrátiť k nedokončeným úlohám, ale myslite na to, že jeho aktivita s blížiacim sa večerom klesá.

2. Pripravte si odmenu za ťažšie úlohy

Vždy sú úlohy, ktoré sú pre dieťa ľahšie a tie, ktoré sú ťažšie. Dieťa vždy bude radšej robiť tie, ktoré vie ako tie, ktoré mu až tak nejdú. Ak chcete, aby vaše dieťa nestratilo motiváciu, nechajte ho najprv urobiť tie, ktoré vie a následne ich skontrolujte. K ťažším úlohám si budete musieť sadnúť aj vy a pomôcť mu s nimi. Nezdôrazňujte mu, že niečo nevie, ale snažte sa mu tú úlohu čo najviac zjednodušiť. Ak trucuje a nechce v úlohe pokračovať sľúbte mu nejakú malú odmenu, ktorú dostane, ak tú úlohu dokončí. Okrem odmeny mu dajte najavo aj svoju radosť z toho, že to dokázalo. 

3. Urobte z učenia zážitok

Učenie nemusí byť iba nudné sedenie za stolom dlhé hodiny. Deti si ľahšie zapamätajú informácie, ak sa s nimi spája určitá spomienka alebo zážitok. Vžite sa do toho, čo mu vysvetľujete a dávajte mu rôzne príklady, aby to bolo pre neho ľahšie na pochopenie. Skúste zmeniť prostredie a zoberte si učebnice vonku. Pripravte rôzne hry, vďaka ktorým si učivo ľahšie zapamätá alebo vyhľadajte zaujímavé videá k danej téme. Dieťa sa bude mať väčšiu motiváciu k učeniu, ak bude vidieť, že vám na tom záleží. 

4. Dajte preč z dosahu všetko čo by mohlo vaše dieťa rozptyľovať

Dnešná generácia detí doslova vyrástla na technológiách a len ťažko si dokážu bez nich predstaviť život. Preto je veľmi dôležité zaviesť pravidlo, že pri učení nebude mať k nim prístup. Ak niečo rozptyľuje a oberá o množstvo času, tak sú to práve technológie. Vysvetlite dieťaťu, že televízor alebo tablet si zapne až vtedy, keď bude mať všetky úlohy splnené a nepoľavujte. Čím skôr si na to zvykne, tým menej s ním budete musieť bojovať. 

5. Pomáhajte deťom s úlohami, ale nerobte ich za nich

Je síce pekné od vás, že chcete dieťaťu pomôcť s úlohami a záleží vám na tom, aby malo dobré známky. No nemali by ste zabúdať na to, že všetko by to mala byť jeho vlastná zásluha. Ak dieťa nejakú úlohu nestihlo alebo zabudlo a vy ho už nechcete budiť, nechajte to tak a v žiadnom prípade to nedokončujte za neho. Učiteľ vždy zbadá, či tú úlohu urobilo dieťa alebo vy. Týmto konaním sa nielen zhodíte pred učiteľom, ale zbytočne budete škodiť svojmu vlastnému dieťaťu. Malo by sa totiž naučiť niesť následky za to, ak niečo zanedbá. Jedine tak sa poučí z chýb a bude mať motiváciu zlepšovať sa.

Dúfame, že vám naše tipy aspoň trochu pomôžu pri učení a že to s vašimi ratolesťami zvládnete. Snáď sa čoskoro vrátime k prezenčnej forme vyučovania a rodičia si budú o niečo viac vážiť prácu učiteľov ako doteraz.