Vyskúšajte šedivé vlasy!

Vlasy

Spolu s 30tymi narodeninami zväčša prichádzajú do nášho života aj výraznejšie zmeny, na ktoré si musíme zvykať. Kým okolo 30tych narodenín sa začínajú objavovať na našej tvári prvé vrásky, okolo 35tych narodenín už akosi pribúdajú aj šedivé vlasy. A je to úplne prirodzené! Za celým procesom šedivenia vlasov totižto stoja pigmentové bunky, ktoré sú zodpovedné za farbu našich vlasov a v určitom období sa jednoducho prestanú tvoriť nové. Šedivenie vlasov sa však dá do určitej mieri aj spomaliť, ak viete ako na to. Nuž a koniec koncov, čo je na šedivých vlasoch zlé? Aj s nimi môžete vyzerať okúzľujúco a príťažlivo – stačí na to vhodný účes!

Ako spomaliť proces šedivenia vlasov?

Aj keď za to môže z veľkej časti genetika, niekedy stačí poznať hlavné príčiny šedivenia a môžete celý tento proces spomaliť. Medzi najčastejšie príčiny patrí nedostatok vitamínov v tele, pričom dôležitú úlohu zohrávajú najmä vitamíny B12 a B6, v menšej miere aj vitamíny D a E. Ďalšími príčinami môžu byť dlhodobé fajčenie, nadmerné farbenie vlasov, používanie nesprávnych vlasových produktov a samozrejme stres. Ak sa vám podarí spomínané vitamíny doplniť a naopak ostatné nežiadúce vplyvy odstrániť, je veľmi pravdepodobné, že sa vám podarí spomaliť i proces šedivenia vašich vlasov.

Šedé vlasy žien
zdroj: pexels.com

Vyskúšajte aj babské recepty

Cibuľová šťava

Babské rady existujú azda na všetko a šediny rozhodne nie sú žiadnou výnimkou. Medzi najznámejšie patrí napríklad cibuľová šťava. Práve cibuľa totižto obsahuje enzým kataláza, ktorý pomáha úplne zastaviť šedivenie vlasov. Dokonca, ak vraj budete tento recept používať pravidelne, pomôže vám nielen zastaviť šedivenie, ale aj od korienkov stmaviť vaše vlasy. Na tento recept stačí odšťaviť jednu cibuľu, následne túto šťavu vmasírovať do vlasov a nechať 30 minúť pôsobiť. Potom ostáva už len cibuľovú šťavu zmyť a tento proces opakovať aspoň dvakrát za týždeň.

Čierne pivo

Ako sme už spomínali, v boji proti šedinám je veľmi účinný vitamín B. A viete, aký nápoj obsahuje veľkú dávku práve tohto vitamínu? No predsa pivo! A tak tušíte správne, že v ďalšom babskom recepte zohráva hlavnú úlohu práve pivo – ideálne nie svetlé, ale čierne. Stačí, ak ho vmasírujete do pokožky hlavy tesne pred umývaním vlasov alebo si ním môžete opláchnuť po umytí. Tento recept vraj používali už naše babičky a sľubuje rýchle viditeľné výsledky.

Šalvia

Tento recept má zasa svoj pôvod v ajurvédskej medicíne. Šalviové listy vraj dokážu obnoviť pôvodnú farbu vlasov a zároveň slúžia aj ako prevencia proti šediveniu. Doprajte si preto aspoň raz do týždňa kúru zo šalvie. Uvarte za hrsť šalviových lístkov vo vode a nechajte ich zopár minút lúhovať. Po vychladnutí si touto vodou opláchnite celé vlasy, nechajte pôsobiť aspoň 2 hodiny a potom vlasy umyte klasicky šampónom.

Inšpirujte sa trendy účesmi pre šedivé vlasy!

Vyskúšali ste už všetko od prevencie až po babské recepty a nič z toho nezabralo? Alebo len jednoducho beriete šediny ako prirodzenú súčasť svojho života, no hľadáte účes, ktorý by vám dokonale pasoval? Máme pre vás dobrú správu. Existuje množstvo účesov, ktoré sú pre vás a vaše vlasy ako stvorené.

Krátke vlasy

Pri šedivých vlasoch sú najpraktickejšie krátke účesy. Ide hlavne o to, že vlasy bez pigmentu majú inú štruktúru, než pigmentované vlasy – niekedy môžu byť oveľa hrubšie, inokedy môžu byť úplne tenké. Vďaka krátkym účesom docielite to, že sa vám s vlasmi bude ľahšie „manipulovať“ a dostanete ich pod kontrolu oveľa jednoduchšie, než dlhé vlasy. Navyše, ak sú vaše vlasy veľmi jemné, kratší účes ich zbytočne nezaťaží ešte viac. Najobľúbenejšími krátkymi účesmi sú momentálne napríklad štýlový pixie účes, bob účes, ktorý nie je náročný na úpravu a zároveň môže pôsobiť aj veľmi elegantne alebo mladistvý účes s dlhšou ofinou začesanou nabok.

Polodlhé a dlhé vlasy

Ak sú pre vás krátke vlasy príliš radikálnou zmenou a zároveň sú dostatočne husté a pevné, môžete ešte stále zostať aj pri polodlhých či dlhých vlasoch. V takomto prípade je však ideálnou voľbou vrstvený účes, vďaka ktorému budú vaše vlasy vyzerať objemnejšie a zdravšie. Samozrejme, dlhé vlasy si budú vyžadovať pravidelné podstrihnutie (aspoň každých 6 až 8 týždňov) a väčšiu starostlivosť, no najdôležitejšie je, aby ste sa vy cítili krásne a sebavedomo.

Ak ešte len hľadáte ideálny účes, pozrite si nasledujúce video a inšpirujte sa – všetko sú to aktuálne trendy tohto roka!

Špeciálna starostlivosť o šedivé vlasy

Tak ako aj kučeravé či farbené, aj šedivé vlasy si vyžadujú špeciálnu starostlivosť, než na akú ste boli doteraz zvyknuté. Na záver vám preto prinášame 3 dôležité tipy, ako sa o svoje vlasy správne starať.

#1 Začnite klásť dôraz na to, aké vlasové produkty používate. Najlepším riešením je používanie šampónu určeného špeciálne pre sivé vlasy, vďaka ktorému vaše vlasy nezískajú nechcený modrý, fialový či dokonca žltkastý nádych a práve takýto šampón tiež vašim vlasom dodá všetky potrebné živiny. Vyhnite sa tiež používaniu rôznych vlasových produktov, ako napríklad laky na vlasy, ktoré častokrát majú žltý odtieň a po ich použití môžu vaše vlasy získať nechcený žltkastý nádych.

#2 Šedivé vlasy majú tendenciu byť oveľa suchšie než pigmentované, preto by ste nikdy nemali zabúdať na použitie vhodného kondicionéru. Správne zvolený kondicionér hydratuje a dodá im lesk. Naopak, na kulmy či žehličky radšej zabudnite – vysoké teploty totiž vaše vlasy ešte viac vysušia a poškodia. Zvážte tiež pravidelné používanie nátačok, tie sa môžu podpísať pod ich lámavosťou vašich vlasov.

#3 Aj keď vaše vlasy pôsobia suchšie, matnejšie či redšie, ešte vždy to viete zachrániť. Stačí mať poruke kvalitné tužidlo. Váš účes bude vyzerať lepšie, ak mu dodáte ten správny objem.