Vyskúšajte rodinný geocaching

Vyskúšajte rodinný geocaching

Aktívny pobyt v prírode je vynikajúci nielen pre zdravie celej rodiny. Je skvelou príležitosťou pre budovanie a upevňovanie rodinných vzťahov, podporuje pozitívny vzťah k dobrodružstvu u našich detí a rozvoj ich pohybových schopností. Niekedy však nie je ľahké motivovať všetkých členov rodiny k spoločne strávenému času v prírode.

Videli ste však už niekedy na internete fotografie detí, ktoré našli poklady ukryté za stromami uprostred parkov a chodníkov? Kto ich skrýval? Ešte tam sú? Môžete ich nájsť aj vy? Odpovede na tieto otázky sa vám pokúsi zodpovedať tento článok. Tak sa poďte zoznámiť sa s geocachingom – hľadaním “pokladov”.

Čo je to geocaching?

Geocaching je hra na lov pokladov v reálnom svete. Účastníci nasledujú konkrétne súradnice GPS, a potom sa pokúšajú nájsť na tomto mieste geocache (škatuľku s pokladom). Na nájdenie geocache, alebo hovorovo “kešky”, však treba mať aj bystré oko. Bývajú totiž skryté aj v dutinách stromov, pod kameňom, ale aj na ťažko dostupných miestach (v tuneli, na stĺpoch, dokonca aj pod vodnou hladinou…). Ich veľkosť sa pohybuje od maličkých „mikro“ kešiek až po veľmi veľké. Niekedy bývajú na nerozoznanie od reálnych predmetov – napríklad v podobe šišky na strome, konára stromov, ulity slimáka.

Náš tip: Kam s deťmi v lete? Vyberte sa s nimi za dobrodrúžstvom.

Ako hľadať?

  • Nevyhnutné je mať k dispozícii zariadenie s GPS navigáciou.
  • Bezplatne sa zaregistrujete sa na oficiálnom webe geocaching.com.
  • Zvolíte si územie, kde chcete hľadať a náročnosť.
  • Po keške pátrate na základe uvedených súradníc a popisu. Priamo na mieste vám pri hľadaní môže pomôcť krátka nápoveda.
  • Ak ste kešku našli, zapíšete sa do tzv. logbooku (priloženého zápisníka).
  • Ak je vo vnútri drobný predmet, môžete si ho vziať a na výmenu vložiť niečo malé aj od vás.
Geocache alebo tzv "keška" môže byť ukrytá aj napríklad v skale či pod kameňmi
zdroj: 123RF

Na čo si dať pozor, ak si geocaching chcete užiť aj s deťmi?

Geocaching s deťmi môže byť úžasný zážitok. Milujú skúmanie, objavovanie, tajomstvá a poklady. Ako najlepšiu súčasť geocachingu rodiny uvádzajú práve spoločné zážitky. Znovu objavujú cesty, lesy, potoky a skryté poklady na miestach, ktoré možno už aj dobre poznali. Predtým, ako sa s deťmi vydáte na toto dobrodružstvo, dávajte si pozor na 3 veci.

1. Ponáhľanie

Deti sa neponáhľajú. Skúmajú. Nechajte ich, aby sa ujali vedenia. Zoberte so sebou tašku, vedierko alebo košíček, aby ste v nich zhromaždili prírodné „poklady“, ktoré po ceste nájdu.

2. Malé kešky

Deti milujú hračky a výmeny. Nepripravte ich o zábavu tým, že budete hľadať len tie najmenšie škatuľky. Nájdenie miest s väčšími krabičkami plnými pokladov môže byť náročnejšie, ale ak sa chystáte na výlet s deťmi, určite to stojí za to. Predtým, než vyrazíte, pripravte sa a vezmite so sebou drobnosti, ktoré nájdete doma a ste ochotní ich vymeniť za iné.

3. Prevzatie vedenia

Odolajte nutkaniu plánovať zážitok pre vaše deti. Nechajte ich samostatne používať zariadenie s GPS a viesť výpravu. Nesnažte sa nájsť každú geocache ako prvý. Užívajte si, čo sa stane. Deti možno budú nadšené, že nájdu ešte viac pokladov, ako ste očakávali. Alebo budú mať už po krátkom čase hľadania dosť. Buďte v pohode, ak sa vaše plány zmenia.

Kde získate viac informácií?

Nápomocné vám môžu byť webové stránky www.geocaching.sk, www.geocaching.cz. www.geocaching.com, ale aj niektoré mobilné aplikácie.

1. C:geo

Program, ktorý je podľa názoru mnohých geocacherov tou najlepšou geocachingovou aplikáciou, ktorá pre operačný systém Android existuje.

2. Geocaching

Aplikácia považovaná za top pre iOS. Alternatívou môže byť program Geocaching Buddy, prípadne jednoduchý CacheLight.

3. Geocaching Live

Aplikácia, ktorá sa javí byť najvhodnejšou pre mobilný systém Windows Phone.