Vyskočená platnička (Hernia disku) – časť 3

Vyskočená platnička (hernia disku) je súhrnné označenie pre viaceré problémy s medzistavcovými platničkami. Platničky medzi stavcami slúžia predovšetkým ako tlmiče nárazov a ochrana chrbtice. Ak sa poškodia, nemôžu už plniť svoju funkciu dokonale.

V predchádzajúcich článkoch sme si povedali, ako sa prejavuje vyskočená platnička a aké sú najčastejšie príčiny poškodenia platničiek. Teraz si povieme o tom, aké existujú možnosti liečby hernií diskov.

Spôsoby liečby vyskočenej platničky

Tak ako existuje niekoľko druhov poškodení platničiek, pre každý z nich existuje aj primeraný spôsob liečby. Vyskočená platnička bolí najmä v mieste poškodenia, pretože vysunutý disk alebo jeho “vytečený” obsah tlačí na nervové korene pri mieche. Podľa toho, ktorá platnička je poškodená, bolesť môže vystreľovať po dráhe daného nervu ďalej. Napríklad pri hernii disku L5/S1 sa bolesť môže tiahnúť cez sedací sval, stehno, lýtko až do chodidla. Je potrebné dávať si pozor aj pri pohybe. Často sa stane, že človek stráca citlivosť v chodidle a môže dokonca spadnúť.

Prvá pomoc v akútnej fáze

V akútnej bolestivej fáze je potrebné nájsť úľavovú pozíciu, v ktorej je bolesť menšia. Podľa miesta poškodenia platničky to môžu byť rôzne polohy. Niekomu pomôže ležanie na chrbte, inému skôr na boku, pre iného je lepší polosed. Netreba však zotrvávať len v jednej polohe, je dobré ich striedať s inou polohou prípadne s pomalou krátkou prechádzkou. Pomôcť môže aj suché teplo. Ak bolesť neprechádza, užite analgetiká na zmiernenie bolesti a zápalu a navštívte lekára.

Hernia disku sa najčastejšie objavuje na medzi stavcami L5 a S1
zdroj: 123RF

Rehabilitačné praktiky a cviky

Lekár vás pošle na magnetickú rezonanciu, ktorá presne určí ktorá platnička je poškodená a v akom rozsahu. Na jej základe je možné nastaviť následnú liečbu. Pri miernejšom poškodení sa indikujú rehabilitácie (predovšetkým elektroliečba a magnetoterapia) v spojení s mäkkými technikami (rôzne masáže a uvoľňovanie napätia a bolesti v chrbtici). V prípade naozaj vážneho poškodenia platničiek lekári indikujú chirurgickú liečbu, no aj tejto je možné sa za určitých okolností vyhnúť.

Jediným dlhodobým spôsobom správnej starostlivosti o svoju chrbticu je jej posilnenie a spevnenie. Okrem toho je potrebné si osvojiť nové pohybové návyky. Vhodné sú cviky na posilnenie core (hlbokého stabilizačného systému), ktorý pozostáva z bránice, šikmých brušných svalov, medzistavcových svalov v chrbtici a panvového dna.

Dobré výsledky máva cvičenie pilatesu, McKenzie cviky či v poslednej dobe veľmi obľúbený SM systém. Pri každom cvičení však treba dbať na technicky správne vykonávanie cvikov, ideálne pod dohľadom skúseného inštruktora či fyzioterapeuta. Niektoré cviky SM systému je možné cvičiť už v počiatočnej akútnej fáze a s postupným zlepšovaním stavu pridávať ďalšie. Zlepšenie býva rýchle a výrazné.

Vyskočená platnička (Hernia disku)

Vyskočená platnička (Hernia disku) – časť 2

Vyskočená platnička (Hernia disku) – časť 4

Mohlo by sa vám páčiť