Výroba domáceho mydla – postup pre začiatočníkov

Domáca výroba mydla

Výroba domáceho mydla je veľmi jednoduchá a mal by ju zvládnuť aj začiatočník. Existujú viaceré spôsoby výroby mydla líšiace sa spôsobom výroby a použitými surovinami. V nasledujúcich riadkoch si popíšeme najpoužívanejšie a najjednoduchšie z nich.

Výroba mydla z mydlovej hmoty

Toto je najjednoduchší spôsob výroby mydla, ktorý zvládnu naozaj aj úplní začiatočníci. Pre jeho výrobu potrebujeme:

  • hotovú mydlovú hmotu (základ),
  • farbivá,
  • vône,
  • bylinky,
  • alkohol na odstránenie bublín (voliteľné).

Všetky suroviny možno kúpiť v internetových obchodoch venujúcich sa výrobe domácej kozmetiky alebo v lepšie vybavených drogériách.

Konkrétny postup výroby

Takže vopred pripravenú mydlovú hmotu necháme na sporáku pomaly rozpustiť v hrnčeku (ktorý už nepoužívame na varenie). Treba dať pozor, aby hmota nedosiahla bod varu, pretože by sa znehodnotila a už by nestvrdla. Do zohriatej hmoty môžeme pridať farbivo (rozmiešané v malom množstve oleja), niekoľko kvapiek esenciálneho oleja a/alebo bylinky. Všetko spolu riadne zamiešame a takto pripravenú hmotu vylejeme do pripravených formičiek. Formy postriekame alkoholom, ktorý zabráni tvorbe vzduchových bublín na povrchu. Mydlo necháme asi hodinu odležať vo formách, následne ho vyberieme a necháme cca 24 hodín vytvrdnúť.

Lianie mydlovej hmoty do formičiek - Wellness magazín
zdroj: 123RF
Náš tip: Domáca maska na vlasy – Ako si ju môžete pripraviť?

Do mydla pripravovaného takýmto spôsobom môžete pridávať aj ďalšie ingrediencie ako sú časti rastlín (kvety, bylinky, ovsené vločky), rôzne dekoratívne ozdoby, hračky pre deti… Fantázii sa medze nekladú.

Výroba mydla studeným procesom

Výroba takýmto spôsobom je o trochu náročnejšia, ako je výroba z hotovej mydlovej hmoty. Takéto mydlo však dlhšie vydrží a nerozpúšťa sa pri kontakte s vodou tak rýchlo. Tento spôsob sa nazýva “za studena” pretože sa mydlo vyrába bez použitia tepelného zdroja (nezohrieva sa na sporáku ani v rúre). Mydlo dozreje len za pomoci tepla vytvoreného samotným procesom zmydelňovania (chemická reakcia vzniknutá zmiešaním surovín).

Pre výrobu mydla studeným procesom potrebujeme:

  • hydroxid sodný,
  • rôzne oleje a tuky,
  • vône a farbivá.

Postup výroby mydla za studena

Konkrétnych receptov nájdete na internete neúrekom. Je len na vás, ktorý vyskúšate. Základe je vždy rovnaký. Najprv si podľa návodu pripravíme roztok hydroxidu sodného, rozpustíme oleje a tuky, zmiešame ich s pripraveným roztokom (varechou alebo ponorným mixérom). Pridáme vône a farbivá podľa svojich predstáv. Vzniknutú zmes nalejeme do formy a necháme odpočívať po dobu cca 24 hodín (v závislosti od receptu). Po uplynutí tejto doby vyberieme mydlo z formy a necháme odležať ešte 2 – 3 týždne, aby mydlo stvrdlo a získalo správne pH. Až po uplynutí celej tejto doby je mydlo pripravené na použitie.

Šľahané mydlo

Je to len iná varianta studeného procesu výroby, kedy nepoužívame ponorný mixér ale šľahač. Takto vytvorené mydlo by malo byť “nadýchané” a schopné plávať na vode. Pred stvrdnutím ho možno vďaka šľahačkovej konzistencii rôzne kreatívne tvarovať.

Náš tip:

Výroba mydla teplým procesom

Aj pre tento spôsob výroby existuje viacero konkrétnych postupov meniacich sa v závislosti od zvolených surovín. Výroba mydla týmto spôsobom je veľmi podobná procesu výroby za studena len s tým rozdielom, že mydlová zmes sa počas celého času výroby zohrieva (v hrnci alebo v rúre). Zohrievanie musí byť dlhé a rovnomerné čím sa proces zmydeľňovania (saponifikácie) kontroluje a urýchľuje.

Mydlo sa z foriem vyberá hneď po vychladnutí. Už po niekoľkých hodinách je teda pripravené na použitie (má vhodné pH). Odporúča sa však nechať ho ešte približne 2 týždne odpočívať, aby sa z neho odparila prebytočná voda a získalo tak dlhšiu životnosť.

zdroje: http://moderna.alchymistka.eu https://www.handymade.sk/navody/ https://www.usikovnychruk.sk/