Vyrábame batikované tričko

Žijeme v dobe, kedy je v bežnom obchode s oblečením dosť náročné natrafiť na niečo originálne a naozaj unikátne – teda na niečo, čo okrem vás nebudú mať stovky či tisíce ďalších ľudí. S kúskom šikovnosti si však takéto kúsky môžete vyrobiť aj sami doma.

Doma budete mať vždy unikátny kúsok

Či sa už rozhodnete pre batikované tričko, tielko, mikinu či hoci aj nohavice, takéto doma skrášlené oblečenie má vždy jednu obrovskú výhodu – doma budete mať unikátny a jedinečný kúsok, aký nebude mať nikto iný. Pri batikovaní sa vám totiž nikdy nepodarí spraviť dva úplne rovnaký kúsky, každý jeden je originálny. Takýmto spôsobom môžete oživiť svoj šatník a doplniť ho kúskami, aké nenájdete v žiadnom obchode.

Batikovanie ako skvelá voľnočasová aktivita s deťmi

Rozvíjať tvorivosť u detí je mimoriadne dôležité. Pri batikovaní sa spája hra s farbami s tvorivosťou, ale i s rozvíjaním jemnej motoriky. Touto príjemnou aktivitou tak môžete spojiť príjemné s užitočným – vaše deti budú brať batikovanie ako hru a budú sa tešiť z nového, originálneho oblečenia, no zároveň podporíte ich kreativitu a tvorivého ducha.

Čo budete na batikovanie potrebovať?

Zadovážte si nasledovné:

  • farby na textil (prípadne farba určená špeciálne na batikovanie),
  • špagát, tenké gumičky,
  • nožnice,
  • pollitrové fľaše (na konci ideálne so „striekačom“),
  • misku,
  • vešiak,
  • sprchu,
  • … a samozrejme kus oblečenia, ktorý chcete batikovať.
batikovane tricko
zdroj: 123RF

Ako postupovať?

Postup si samozrejme vyžaduje istý cvik, no nie je to nič náročné a určite to zvládnete – či už sami alebo so svojimi ratolesťami.

Postup je teda nasledovný:

1. Tričko (alebo akékoľvek iné oblečenie) najprv namočíme, potom vyžmýkame prebytočnú vodu a rozprestrieme ho na zem.

2. Pri batikovaní sa dajú na oblečení vytvárať rôzne vzory – napr. špirály, tigrie pazúry, čiarky a pod. Podľa zvoleného vzoru je potom potrebné časť oblečenia, kde vzor chcete, upevniť do špeciálneho tvaru špagátom alebo gumičkou. Prípravu týchto vzorov nájdete napríklad tu.

3. Do fliaš si zarobte farby.

4. Tričko vložte do väčšej misky a polievajte ho farbami podľa toho, akej farby chcete mať jednotlivé vzory. Najlepšie je inšpirovať sa rôznymi videami na internete.

5. Keď budete mať celé tričko zafarbené, vložte ho do misky (dajte ale pozor na farby) a tú dajte na 5 minút na do mikrovlnky (na najvyšší ohrev).

6. Po vybratí z mikrovlnky dajte tričko pod sprchu (ideálna je studená voda) a jednotlivé gumičky a motúziky začnite rozmotávať. Tričko pláchajte pokiaľ voda, ktorá z neho tečie, nebude čistá.

7. Tričko vyžmýkajte a zaveste ho na vešiak.

Hotovo! Váš originálny kúsok je hotový 🙂

Mohlo by sa vám páčiť