Vypukla revolúcia v móde! Bojujte s nami za správnu vec

Pri výbere oblečenia, často skúmame štítok, z ktorého sa dozvieme z akej krajiny daný kúsok pochádza, no zamysleli ste sa niekedy nad tým, že pôvod šiat, ktoré sa chystáte kúpiť siaha ďaleko za hranice štátu? Až do tovární, v ktorých ľudia často pracujú vo viac ako zlých podmienkach za mzdu, ktorá im nedokáže ani z ďaleka zabezpečiť dôstojný život, ktorý by si zaslúžili? Je čas povedať dosť neutíchajúcemu trendu takzvanej Fast fashion, ktorá je spôsobená dopytom po lacnom dostupnom oblečení v nižšej kvalite.

Prečo potrebujeme revolúciu v móde?

24. apríla 2013 pri zrútení budovy Rana Plaza, v ktorej boli vyrábané odevy pre veľké módne značky v Bangladéši zomrelo až 1 188 ľudí, prevažne mladých žien, a ďalších 2500 bolo zranených. Táto 4. najväčšia priemyselná katastrofa v histórií ľudstva bola posledným klincom do rakvy rýchlej módy (Fast fashion), ktorej sa ľudia z celého sveta rozhodli povedať nie a spojili svoje sily aby využili silu módy na zmenu sveta. Takto vznikalo hnutie Fashion Revolution.

I my veríme, že vďaka tomuto hnutiu, väčšia transparentnosť firiem produkujúcich oblečenie povedie k väčšej zodpovednosti, ktorá v konečnom dôsledku vyústi k zmene spôsobu podnikania. Milióny ľudí po celom svete sa pýtajú: „Kto vyrobil moje oblečenie?“ a čo vy?

„Oblečenie svet nezmení.  Ale ženy, ktoré ho nosia áno!“  

Anna Klein (módna návrhárka)

Nemožno čakať, že svet sa zmení zo dňa na deň, no je potrebné začať od seba. Nenechajte sa zlákať výpredajmi, nekupujte si všetko, čo vám padne do oka, zainvestujte do kvalitnejších kúskov, recyklujte oblečenie, nebojte sa secondhandov, podporujte menšie značky a lokálnych výrobcov… Pýtajte sa „kto vyrobil moje oblečenie?“. Pripojte sa k módnej revolúcii a požiadajte svoje obľúbené značky aby vám  povedali – kto vyrobil vaše oblečenie #whomademyclothes prostredníctvom e-mailu, twitteru alebo instagramu. Taktiež si môžete stiahnuť a vytlačiť plagát, ktorým sa značiek a maloobchodníkov môžete opýtať #whomademyclothes (Kto vyrobil moje oblečenie?). Konajte! „Who made my clothes?“

Oblečenie zo secondhandu alebo investícia do kvalitnejších kúskov sú výborné spôsoby, ake zamedziť trendu fast fashion
zdroj: 123RF

„Rozdiel medzi štýlom a módou je kvalita“

Giorgo Armani (módny návrhár)

Spôsob akým dnes konzumujeme oblečenie je šialený. Pred vyše sto rokmi ľudia na oblečenie a jedlo utratili viac ako polovicu príjmov, dnes investujeme menej ako pätinu. Ľudstvo dnes kupuje o 400% viac oblečenia ako pred 20 rokmi, no jednotlivci naň utratia menej peňazí, keďže je dostupné. Musíme si uvedomiť skutočnú cenu oblečenia. Potrebujeme nakupovať menej, no kvalitnejšie , trvácnejšie a stále sa pýtať na pôvod oblečenia. Prejdite z rýchlej módy na módu pomalú (slow fashion).

Dbajte na kvalitu. Nakupujte lokálne značky a dizajnérov, ktorí vlastnoručne šijú oblečenie. Za kvalitu a nadčasovosť si musíte ale priplatiť, no za životy iných to rozhodne stojí.

„Rýchla móda nie je zadarmo, niekto niekde za ňu platí“

Lucy Siegle (žurnalistka)

Pokiaľ bude dopyt po lacnej rýchlej móde, dovtedy budú spoločnosti vyrábať za minimálne náklady, čiže za minimálne mzdy a vo veľmi zlých podmienkach. Za lacným kúskom oblečenia stojí robotník, ktorý ho ušil, či vyrobil. Pýtajte sa na ich tváre a príbehy. Žiadajte aby boli značky transparentné. Pomôžete tak k tomu aby ich práca bola v budúcnosti primerane ocenená, spravodlivo odmeňovaná a vykonávaná vo vhodných podmienkach.

„Kupujte menej, vyberajte správne a nech to pretrvá“

Vivienne Westwood (módna návrhárka)

Zvoľte si cestu funkčného minimalizmu a premeňte svoj šatník na kapsulový. Vytvorte si z mála kúskov nekonečne veľa outfitov. Váš šatník by mal obsahovať okolo 40 kusov kvalitného oblečenia, ktoré vďaka správnym princípom kombinovania dokážete premeniť na dokonalé outfityosobitým štýlom. Kupujte len praktické nadčasové kúsky a zredukujte si počet kúskov na minimum.

Zamyslite sa pri najbližšom nákupe oblečenia, čo si kupujete. Požadujte kvalitu, nie len v súvislosti s oblečením ale i pre ľudí, ktorí ho vyrobili. Staňte sa súčasťou revolúcie a zmeňte svet aj týmito malými krokmi. Spomaľte z rýchlej dostupnej módy na pomalú, trvácnu a kvalitnú.

Mohlo by sa vám páčiť