Vrásky ako najväčší ženský nepriateľ

Vrásky

Ach, tie vrásky! Na jednej strane prirodzená súčasť života, na druhej strane však náš najväčší nepriateľ. Prvé vrásky prichádzajú takmer nebadane, niekedy pred oslavou 30tych narodenín a väčšinou ide len o maličké mimické vrásky na tvári. No ako čas plynie, postupne pribúdajú ďalšie, o čosi výraznejšie, na tvári, krku a dokonca aj rukách – tam, kde je pokožka najčastejšie vystavovaná slnku. A spolu s tým prichádza aj čoraz viac otázok. Môžem s tým vôbec niečo urobiť? Nie je už príliš neskoro? Mám s vráskami bojovať alebo sa s nimi zmieriť? Tak, pozrime sa na to spoločne.

Prečo vlastne vrásky vznikajú?

Ako prvé je dôležité pochopiť, prečo vrásky vlastne vznikajú. S pribúdajúcimi rokmi sa totižto naša pokožka stáva menej pružnou, a tak stráca i svoju prirodzenú ochranu pred „poškodením“. U niekoho sa to prejaví skôr, u niekoho o čosi neskôr, no jedno je isté – nikto z nás sa tomu nevyhne. Svoju úlohu tu určite zohráva genetika, ale aj to, ako často bola pokožka vystavovaná UV žiareniu (slnenie, opaľovanie, návšteva solárií). Vznik vrások môže tiež ovplyvniť napríklad fajčenie, nesprávna životospráva či nedostatočný pitný režim.

zdroj: unsplash.com

Aj pri vráskach je najdôležitejšia prevencia

Môže to znieť ako klišé, no tak ako pri všetkom, aj pri vráskach je najdôležitejšia prevencia. Proces starnutia síce nevieme zastaviť, môžeme ho však do určitej mieri spomaliť. Ak si sama úprimne odpoviete na týchto päť otázok, môžete jednoducho zistiť, či sa o svoju pokožku staráte dostatočne, prípadne zistíte, čo môžete urobiť ešte lepšie, aby ste tvorbu vrások čo najviac minimalizovali. A pamätajte na to, že nikdy nie je príliš skoro či naopak príliš neskoro na to, aby ste s touto prevenciou začali.

  • Chránite svoju pokožku pred slnečným žiarením v lete aj v zime?
  • Čistíte si svoju pleť dôkladne každý večer pred spaním aj každé ráno po zobudení?
  • Používate kvalitné prípravky na hydratáciu svojej pokožky?
  • Snažíte sa stravovať zdravo a mať vo svojom jedálničku dostatok zeleniny i ovocia?
  • Dokážete sa vyvarovať fajčeniu a pitiu alkoholu?

3 prírodné tipy, ako sa zbaviť vrások, ktoré môžete vyskúšať aj doma

Ak vás trápia začínajúce, menšie vrásky, určite stojí za to vyskúšať niekoľko prírodných receptov, ktoré si poľahky pripravíte aj doma.

Avokádo na vrásky
zdroj: usplash.com

Hydratačná maska z avokáda a medu

Avokádo ošúpte, nakrájajte na kúsky a roztlačte ho vidličkou, až kým nebude mať jemnú, krémovú konzistenciu. Potom pridajte 1 lyžicu medu a túto zmes naneste na tvár. Nechajte pôsobiť 15 až 30 minúť a následne opláchnite vlažnou vodou. Nielenže vašej pleti doprajete dostatočnú hydratáciu, ale vaša pleť bude aj vyzerať mladšie a hladšie.

Banánová maska s jogurtom a medom

Asi to bude znieť neuveriteľne, ale práve banány sú plné vitamínov, ktoré dokážu bojovať proti starnutiu. Banán roztlačte v miske, až kým nebude mať krémovú konzistenciu, potom môžete pridať napríklad jogurt a/alebo med a poriadne premiešajte. Masku jemne vmasírujte do svojej pokožky a nechajte pôsobiť 10 až 30 minút (pokojne aj viac, ak máte dostatok času). Potom tvár očistite vlažnou vodou.

Peelingová maska z mlieka a kakaa

Do malej misky dajte 1 lyžicu nesladeného kakaového prášku, polejte 2 lyžicami mlieka a zmiešajte tieto dve ingrediencie tak, aby vám vznikla pasta. Pastu naneste na pokožku malými krúživými pohybmi, aby sa odumretá pokožka jemne odlupovala. Nechajte pôsobiť 5 až 10 minút a potom opláchnite. Keď uvidíte výsledky tejto peelingovej masky, pravdepodobne sa už nebudete chcieť ani vrátiť ku klasickým peelingovým maskám z drogérie.

Keď príroda nestačí…

Občas sa však aj napriek všetkej našej snahe stáva, že sa nám prírodu v boji s vráskami nedarí poraziť. Ak vás vaše vrásky naozaj trápia, možno je čas popremýšľať nad radikálnejším riešením a osloviť skúseného dermatológa. Dnešné najmodernejšie metódy vám už pomôžu zbaviť sa tohto estetického problému naozaj rýchlo a efektívne. Medzi tie najčastejšie patria:

Aplikácia botulotoxínu je zrejme najrozšírenejšou a najviac známou metódou. Je však vhodná iba pri odstraňovaní tzv. dynamických vrások súvisiacich s opakovanou mimikou tváre.

Aplikácia kyseliny hyalurónovej – táto metóda sa používa hlavne pri zväčšovaní a úprave pier, no len málokto vie, že tiež pomáha predchádzať starnutiu kože a vzniku tzv. statických vrások súvisiacich s vekom a prirodzeným starnutím kože.

CO2 resurfacing je menej známa metóda, ktorá vám však pomôže efektívne zjemniť či dokonca až úplne odstrániť začínajúce mimické vrásky.

Chemický peeling – ide o menej invazívnu metódu, ktorá sa používa predovšetkým pri ošetrovaní povrchových vrások.