Viete ako si vybrať správny parfém?

Najkrajšie sviatky v roku sa nám pomaličky blížia a začíname uvažovať, ako by sme potešili svojich blízkych. Parfémy sú jedným z najčastejšie kupovaných vianočných darčekov a inak to nebude ani tieto Vianoce. Viete ale ako vybrať ten správny a neurobiť krok vedľa? My vám poradíme s výberom! 

Parfémy ako praktické darčeky, ktoré potešia

Predpokladáme, že súčasná situácia na Slovensku ovplyvní trochu aj tie naše Vianoce. Podľa prieskumu Heureky  sa, však Slováci nechystajú šetriť na vianočných darčekoch. Tohtoročné Vianoce by sa mali niesť v duchu praktických darčekov a jedným z nich sú aj parfémy. 

Vedeli ste, že jeden parfém môže na každom človeku voňať odlišne? To je hlavným dôvodom, prečo majú ľudia problém pri výbere toho správneho. Vôňa, ktorá sa vám môže zdať perfektná sa nemusí páčiť vašej mame, kamarátke či manželovi. Preto sme si pripravili niekoľko tipov, ktoré by vám pri výbere mali pomôcť. 

zdroj: unsplash.com

5 zásad, ktorých by ste mali dodržať pri výbere parfému

1. Zamyslite  sa nad tým, komu je parfém určený

Predtým  ako sa rozhodnete kupovať parfém, mali by ste vedieť, že to nie je darček na poslednú chvíľu. Odporúčame vyčleniť si na to dostatok času a ujasniť si komu parfém kupujete. Ak ho kupujete pre seba, nevyberajte podľa vkusu vašej známej, ale podľa toho, čo sa páči vám. Ak kupujete niekomu inému, mali by ste vedieť či ide o ženu alebo muža. 

TIP! Nikdy nekupujte viac parfémov naraz. Vždy si zvoľte jednu osobu, ktorej ho chcete kúpiť a na kúpu ďalšieho si vyberte iný deň. 

2. Venujte pozornosť tomu, aké parfémy dotyčná/ý preferuje

Pri kúpe parfému je dobré, ak danú osobu už nejaký čas poznáte a viete, čo jej/jemu páči. Ak to neviete, no napriek tomu považujete parfém za skvelý darček, budete to musieť najprv zistiť. Skúste nenápadne nadhodiť tému o tom, aké vône preferuje alebo pri najbližšej návšteve kúpeľne si všimnite, aké parfémy používa. Prípadne, ak sa s tou osobou stretávate a často používa výrazne vône, pokúste sa určiť o aký typ ide. Veľmi vám to pomôže pri výbere. 

3. Pri akej príležitosti bude parfém používaný?

Veľkú rolu pri výbere zohráva aj to, či bude kúpený parfém určený na každodenné používanie alebo len na špeciálne príležitosti. Na každodenné použitie sú určené parfémy s nižším podielom vonných zložiek. Pričom na špeciálne príležitosti sa používajú parfémy s vyššou koncentráciou vonných zložiek. Podľa toho je potrebné zvoliť niektorí variant, uvedený v nasledujúcom bode.

4. Nie je parfém ako parfém

Aj parfémy majú svoje typy a nie každý je skutočne parfémom. V predajniach sa môžete stretnúť aj s parfumovanou vodou, toaletnou vodou, kolínskou či Eau de Fraiche. 

Všetky tieto vône sa odlišujú najmä svojou intenzitou:

  • Parfém – obsahuje najvyšší podiel vonných zložiek 15 – 40% a je doplnený kvalitným 96% liehom. Intenzita vône je vysoká a vydrží voňať aj 10 hodín. Sú považované za najdrahšie.
  • Parfumovaná voda – obsah vonných zložiek 10 – 15%, zvyšok objemu tvorí lieh. Má nižšiu intenzitu a vôňa vydrží 6-8 hodín. Sú vhodné na každodenné použitie.
  • Toaletná voda – obsahuje 4-8% vonnej zložky a vydrží maximálne 3 hodiny. Zvyčajne má príjemnú, sviežu vôňu a používa sa aj niekoľkokrát do dňa.
  • Kolínska voda – používajú ju najmä muži po holení, ale jej koncentrácia je vyššia ako pri obyčajnej 
  • vode po holení. Obsahuje 3-5% vonnej zložky a vydrží nie viac ako 2 hodiny.
  • Eau de Fraiche – toaletná voda s veľmi nízkych obsahom vonných zložiek 1-3%. Zvyčajne najlacnejšia voľba, ale vôňa vydrží len veľmi krátko. Je potrebné ju použiť viackrát počas dňa.
Parfémy
zdroj: unsplash.com

5. Buďte trpezlivý a neskúšajte naraz priveľa vôní

Mnohí ľudia nevedia ako správne skúšať vône a preto si neraz vyberú taký parfém, ktorý sa im prestane páčiť po niekoľkých použitiach. Aj keď v obchodoch ponúkajú testovanie vône na papieriku, vôňa na vlastnej koži môže byť úplne iná. Taktiež sa neodporúča šúchanie zápästí o seba a skúšanie viac ako 4 parfémov. Ak vás ani jeden neoslovil, vráťte sa neskôr.

Na aký typ vône sa zamerať?

Výber správnej vône ovplyvňuje mnoho faktorov a jedným z nich je aj vaša osobnosť. Dnes už nájdete v obchodoch parfémy podľa všetkých typov vôní a máte oveľa väčší výber ako tomu bolo v minulosti. Pozrite sa, ktorý typ vône sa hodí k vám alebo k osobe, ktorej sa chystáte kúpiť parfém. 

Kvetinové vône

Najčastejšie sa v parfémoch vyskytujú práve kvetinové vône. Sú charakteristické pre dámske parfémy. Tieto kvetinové parfémy zvyknú obsahovať jazmín, ružu, gardéniu, pivóniu a konvalinku. Ich vôňa pripomína čerstvo narezané jarné kvety. Hodia sa najmä k ženám, ktoré sú večné romantičky, radi si vychutnávajú dlhé prechádzky a večery pri sviečkach.

Tieto kvetinové parfémy ich zaručene potešia: Moschino Cheap & Chic, DKNY Be Delicious, Chanel No.5, Dior – Poison

Orientálne vône

Orientálne vône obsahujú najmä pánske parfémy, ktoré sú aromatické a zmyselné. Ich orientálnu zložku tvorí aróma korenín, pižmo, kadidlo, živica, kardamón, santalové drevo, škorica a vanilka. Tieto zložky sa perfektne dopĺňajú so vzácnymi drevinami a ovocím. Muži, ktorí používajú tieto parfémy pôsobia veľmi zvodne a dospelo. Vôňa je výrazná, vhodná najmä po zotmení v zimnom období.

Medzi obľúbené orientálne parfémy patria: Bvlgari Omnia Crystalline, Calvin Klein Obsession, , Lancôme Hypnose, Chanel Coco

Drevité vône

Drevité vône sú charakteristické pre pánske parfémy, ale objavia sa občas aj v dámskych. Obsahujú zložky ako santalové drevo, céder, paculi, agávové drevo, vetiver a rôzny byliny. Drevité parfémy sú rozpoznateľné najmä vďaka výraznej, ostrej vôni pripomínajúcej vôňu lesa. Tieto vône sa často spájajú s orientálnymi vôňami. Muži, ktorí používajú tieto parfémy pôsobia sebavedomo a pútajú pozornosť.

Preferovanými drevitými parfémami sú: Jean Paul Gaultier Kokorico, Yves Saint Laurent Kouros, Guerlain Vol de Nuit, Elizabeth Arden  th Avenue

Gurmánske vône

Gurmánske vône nepatria k bežne používaným a zvyčajne ich obľubujú práve deti a teenegeri. Nájdu sa však aj špecifické osobnosti, ktorým sa páčia práve takéto iné vône. Gurmánske parfémy obsahujú zložky ako sú čokoláda, karamel, mlieko, cukríky, žuvačky, cukrová vata, káva, mandle a vanilka. Tieto parfémy sú určené labužníkom a ľuďom, ktorí obľubujú sladké vône.

Rýchlo návykové sú tieto parfémy: Britney Spears Fantasy, Prada Candy, Dior – Poison, Saint Laurent Black Opium, Thierry Mugler Angel.

Svieže ovocné  a citrusové vône

Tieto ovocné a citrusové vône sa používajú najmä v letnom období. Často sa kombinujú s kvetinovými vôňami. Ovocné vône sa vyskytujú  prevažne v dámskych parfémoch a citrusové sa objavujú aj v pánskych. Obsahujú zložky ako citrón, bergamot, pomaranč. Grapefruit, mandarinka a čerešne. Vône sú príjemné, chladivé čisté a osviežujúce.

Ovocné a citrusové parfémy, ktorým neodoláte: Davidoff Cool Water, Joop Femme, Michael Kors Sporty Citrus, Armani pour Homme, Avon Essence Sparkly Citrus

Na záver máme pre vás ešte jeden tip. Ak chcete, aby váš parfém vydržal čo najdlhšie, odporúčame sa najprv natrieť telovým krémom. Dúfame, že sme vám pomohli zorientovať sa vo svete vôní a vyberiete si ten správny parfém.

Mohlo by sa vám páčiť