Tipy na vianočný darček pre ženu aj muža

Žena a muž

Počas roka mávate milióny tipov na vianočné darčeky, ale pár dní pred 24. decembrom máte pocit, že ste najmenej kreatívny človek na celom svete? Vianočný darček a jeho výber? A ešte väčší problém vám robí výber vhodného daru pre opačné pohlavie? Čítajte ďalej, no hlavne, uložte si tento článok na obdobie tesne pred Vianocami. Pomôže vám to.

Podmienky výberu vhodného darčeka

Stopercentne univerzálny tip na darček pre muža alebo ženu neexistuje. Najprv by ste sa mali pozrieť na všeobecné faktory výberu, akými sú:

  • vek obdarovaného,
  • vzťah medzi obdarovaným a darujúcim, resp. postavenie obdarovanej osoby (nadriadený, príbuzný, najlepší kamarát, rodinný známy),
  • vlastné preferencie a typ osobnosti obdarovaného.

Do tohto zoznamu by sme mohli zaradiť ešte aj príležitosť, na ktorú darček dávame, ale v tomto prípade už vieme, že ide o Vianoce.

Výzdoba žena
zdroj: freepik.com

Mužský pohľad na darovanie

Hovorí sa, že jedna z najnáročnejších predvianočných aktivít je vybrať dobrý darček pre muža. Pokúsime sa vám priblížiť túto záležitosť z ich pohľadu. Zameriavajú sa predovšetkým na praktickosť. Darčekom pripisujú skutočnú hodnotu vtedy, ak sú využiteľné aj v každodennom živote. Kvôli stereotypom týkajúcim sa rozdielov medzi mužmi a ženami sa môže zdať, že ich prístup k darovaniu je neutrálny až flegmatický. Vo väčšine prípadov sú ale citlivejší na nevhodne zvolené pozornosti. Darček pre muža teda vyžaduje opatrnejší výber.

Čo sa materiálnej hodnoty týka, muži bývajú štedrejší a pri kupovaní darov siahajú hlbšie do vrecka. Ak sú obdarovaní oni, majú podobné očakávania. Neznamená to, že by ste mali prekročiť svoje finančné limity, tento aspekt sa dá obísť trikom „špeciálnosti“. Zvoľte teda niečo, čo si obdarovaní nevie kúpiť v každom druhom supermarkete a dajte si záležať aj na overenej kvalite. Je to užitočné aj preto, lebo muži majú tendenciu „kontrolovať“ pôvod darčeka na internete (recenzie, fóra, krajina výroby atď.).

Darček od muža
zdroj: freepik.com

Ženský pohľad na darovanie

Na rozdiel od mužov ženy sa na vianočný darček pozerajú ako prejav náklonnosti, citov a pozornosti. Aj práve preto sa dokážu potešiť aj z maličkostí a zdanlivo neužitočných predmetov. V bežnom jazyku sa tomu hovorí, že oceňujú skôr úmysel ako samotný darček. To však neznamená, že žene môžete kúpiť hocičo a výber daru nevyžaduje žiadnu časovú investíciu. Ide skôr o to, že cena a pôvod tu nezohráva až takú veľkú rolu ako v prípade mužov.

Darček pre muža

Darček na poslednú chvíľu

Ak si kúpu vianočných darčekov nechávate na poslednú chvíľu, patríte k väčšine. Žiadny problém, stále môžete byť originálni a nápadití. Vašou najlepšou pomôckou budú internetové obchody, no najmä darčekové poukážky, ku ktorým nepotrebujete nič iné, len svoju platobnú kartu, poprípade tlačiareň alebo USB kľúč. Ktorého muža by nepotešila napríklad jazda na Ferrari alebo aká partnerka by nebola unesená z romantického vyhliadkového letu balónom? Pritom ide o také darčeky, ktoré viete zakúpiť 5 minút predtým, ako ich máte položiť pod stromček. Vďaka darčekovým portálom, akým je aj adrop.sk tak môžete urobiť nielen na Vianoce, ale pred akýmkoľvek sviatkom.

Darčeky
zdroj: freepik.com

Presvedčenie, že sladkosti alebo čokoláda sú typickým darčekom „o 5 minút 12“, je mylné. Dávajte pozor len na to, aby išlo naozaj o nejakú špecialitu. Klasický dezert, ktorý vidíte vo všetkých potravinách môže pôsobiť naozaj ako nezáujem voči obdarovanej osobe. Ale predstavte si, že do dizajnovej dózy zabalíte doma napečené cookies alebo v bezobalovom obchode kúpite celú sériu zdravých sladkostí v krásnych sklenených fľaškách. Hneď to znie úplne inak, že?

Nevhodný vianočný darček

Túto časť ani nemusíme rozdeľovať na ženskú a mužskú verziu. Existujú veci, ktoré v našich končinách ešte stále vnímame ako univerzálne vianočné darčeky, pritom sú proti pravidlám spoločenskej etikety. Ide o príliš osobné veci, akými sú voňavka alebo parfum, spodná bielizeň, pyžama alebo aj obyčajné ponožky. Tu je ale rozhodujúci vzťah medzi obdarovaným a darujúcim. Je predsa úplne namieste, ak svojej polovičke kúpite jej obľúbenú vôňu. Krokom vedľa by bolo to, keby ste takýto darček zvolili pre svoju šéfku. Veselé pyžamo s vtipným alebo umeleckým motívom je úplne v poriadku, ak ich položíte pod stromček svojho najlepšieho kamaráta. No dvakrát si rozmyslite, či by to bol dobrý výber aj pre otca svojho nového partnera.

Uverejnené ako PR článok.

Vianočný darček
zdroj: freepik.com