Slovenské vianočné zvyky a tradície. Dodržiavate ich aj vy?

Vianočné sviatky sú plné jedinečných zvykov, ktoré dodržiava takmer každý dom či rodina. Dodržiavanie zvykov vyplýva z našej bohatej histórie, no mnohé rodiny si z pokolenia na pokolenie odovzdávajú jedinečné zvyky, bez ktorých si Štedrý večer nedokážu predstaviť. Vianočné zvyky sa rôznia nie len po regiónoch, no i po domoch. Prinášame vám par najznámejších vianočných tradícií. Podľa povier si vďaka nim počas Štedrého večera zabezpečíte zdravie, šťastie a blahobyt.  Aké sú tie vaše, bez ktorých Vianoce nie sú Vianocami?

Slovenské Vianočné tradície pri štedrovečernom stole
zdroj: 123RF

Stromček v každom dome

Tento symbol Vianoc nájdete v dome kresťanov i ateistov, bohatých i chudobných. Pri žiare vianočného stromčeka sa stretávame už celé generácie. Zdobenie stromčekov sa do našich končín dostalo z  Nemecka. Naši predkovia si domy zdobili zelenými vetvičkami až neskôr sa v domácnostiach začali objavovať celé stromčeky. Stromčeky naši predkovia zdobili zo začiatku len slamou, až neskôr pridali orechy a sušené jablká. Neskôr ich nahradili slamené a šúpoľové ozdoby. Prvé sklenené ozdoby sa na slovenských stromčekoch objavili až v 19. storočí.

Vianočné prasiatko

Mnoho slovenských rodín dodržiava počas 24. 12. prísny pôst a prvým jedlom je až štedrovečerná večera. Aby tento pôst vydržali i deti, sľubujeme im, že uvidia zlaté prasiatko, ktoré im splní priania. Dajte nám vedieť, či ste to tento rok vydržali a prasiatko sa vám zjavilo.

Tanier pre pocestného

I vy nechávate pri štedrovečernom stole jedno voľné miesto pre pocestného? Ide o symbol milosrdenstva, ktorý je pre tieto sviatky charakteristickým. Ak sa Vám tento rok pred dverami objaví pocestný alebo neohlásená návšteva bude mať prichystaný tanier a môže stráviť sviatočné chvíle s Vami. V iných rodinách tanier navyše symbolizuje spomienku na blízkych, ktorí náš už opustili.

Náš tip: Zabudnite na diétu. Toto sú najlepšie vianočné koláče.

Šupina = bohatstvo

Kapor je asi najtradičnejším slovenským štedrovečerným pokrmom. V minulosti ale nebol úplne tradičným štedrovečerným pokrmom. Predtým sa naši predkovia uspokojili rybami zo slovenských riek, ktoré uvarili alebo udusili. Odložte si tento rok jeho šupinu pod obrus! Mala by do vašej rodiny priniesť bohatstvo a blahobyt. Ak je táto povera pravdivá môžete si ľahko zlepšiť rodinný rozpočet.

Kúpeľ v peniazoch

Ak sa obávate, že šupina z kapra nezaberie, bahatstvo si môžete zabezpečiť i opláchnutím tváre chladnou vodou v lávore s mincami.

Medový krížik

Med sa dokonale hodí k vianočným oblátkam, ktoré na štedrovečernom stole nesmú chýbať. V mnohých rodinách najstarší pri stole potrie všetkým čelo medovým krížikom aby boli dobrí počas celého ďalšieho roka. Skúste to doma a možno sa z vašich detí stanú skutoční anjelikovia.

Cesnak nesmie chýbať

Cesnak na štedrovečernom stole symbolizuje zdravie. Dajte si toto prírodné antibiotikum a celý rok by vás nemali trápiť choroby.

Ukrytá hviezda

I vy sa každoročne tešíte na prekrajovanie jabĺčka? Ak sa po rozkrojení jabĺčka objaví jaderník v tvare hviezdy bude celá vaša rodina šťastná. Jabĺčko sa po odhalení tajomstva rozdelí medzi všetkých členom rodiny.

Orechy

Hádže vaša mama do každého rohu orech a vy neviete prečo vlastne to robí? Oriešky v rohoch miestnosti majú udržať blahobyt aký máte v štedrý deň počas celého roka.

Modlitba a koledy

Vianoce sú kresťanským sviatkom a preto sa mnoho rodín spoločne pri štedrovečernom stole pomodlí a poďakuje nie len za pokrmy, no i celý uplynulý rok. Po večeri a rozbalení darčekov je taktiež tradičnou návšteva polnočnej omše.

Dodržiavate všetky tieto vianočné zvyky alebo má vaša rodina vlastné? Podeľte sa o nich s nami. Či už tieto povery fungujú alebo nie, ide o krásne vianočné zvyky, ktoré robia Vianoce najčarovnejším obdobím roka. Možno aj kvôli týmto po stáročia dodržiavaným zvykom sa vytvára unikátna vianočná atmosféra.

Mohlo by sa vám páčiť