Vianočné dekorácie – vyzdobte si svoj domov

vianočný stromček s vianočnou výzdobou

Aj keď ešte stále nebol prvý zimný deň tak je zima už za našimi oknami, čo znamená, že Vianoce sa blížia míľovými krokmi. Niektoré časti Slovenska už pokrýva biela snehová prikrývka, čím si zima nenávratne prevzala svoje žezlo. Ani sa nenazdáme a už budeme sedieť v kruhu rodiny okolo vianočného stromčeka a rozdávať si radosť. Každý z nás sa na tento sviatok pripravuje trochu inak, čo však v žiadnej domácnosti nemôže chýbať sú vianočné ozdoby a vianočné dekorácie.

Vianočný banner s vianočným vinšom od wellness magazínu

Niekto sa rozhodne, že si vyzdobí domov už na prvú adventnú nedeľu, iní si to rozložia na dlhšiu dobu. Každopádne, určite je lepšie začať trochu skôr, aby sme nemali zhon na poslednú chvíľu. Vianočné dekorácie a vianočné ozdoby dotvárajú celkovú atmosféru Vianoc. Každému z nás sa zaraduje srdce, keď vidí rozžiarené svetielka po celom dome, nie len na vianočnom stromčeku. Zároveň máme k určitým ozdobám akýsi sentimentálny vzťah, napríklad k vianočnej gule, ktorú si na svoj stromček vešala ešte naša stará mama, či k vianočnej hviezde, ktorá sa dedí z generácie na generáciu.  

Vianočné symboly a ich význam

Vianoce sú jedným z najväčších kresťanských sviatkov. Počas Vianoc sa oslavuje príchod Ježiša na svet a preto sú všetky vianočné symboly úzko späté s kresťanstvom. 

Vianočný stromček

Najdôležitejší symbol Vianoc je pre mnohých vianočný stromček. Zvyk ozdobovať vianočný stromček pochádza zo 16. storočia z Nemecka, kde sa počas cirkevných hier zdobili ihličnaté stromčeky rôznym ovocím, či orechmi, aby vyzerali ako stromy z Rajskej záhrady. Neskôr ich kresťania začali podľa tohto zdobiť aj vo svojich domovoch, až sa táto tradícia rozniesla takmer po celom svete. 

Darčeky

Pod stromčekom sa vždy nachádza ďalší symbol Vianoc – darčeky. Zmyslom Vianoc je však niekoho obdarovať, takže sa dá povedať, že symbolom je skôr akt obdarovania než samotný darček. Inšpiráciou k obdarovávaniu boli práve traja mudrci, ktorí priniesli malému Ježiškovi do Betlehema dary – zlato, kadidlo a myrhu. 

vianočný stromček s vianočnou hviezdou

Betlehem

Medzi najdôležitejšie symboly určite patrí Betlehem. Betlehemy v životných veľkostiach sa dajú nájsť pod rozžiareným vianočným stromčekom na námestiach takmer v každom meste. Radi si nimi však ozdobíme aj svoj domov. Betlehem nám pripomína narodenie Ježiša Krista a teda to, prečo sa vlastne Vianoce oslavujú. Preto by určite nemali tento rok chýbať ani pod vaším vianočným stromčekom. 

Vianočná kométa

Vianočná kométa je tiež symbolom Vianoc. Je to kométa, ktorá mudrcom, ale aj pastierom, ukázala cestu do Betlehema. Je symbolom nádeje a víťazstva dobra nad zlom.

Vianočné zvončeky

Medzi ďalší symbol Vianoc patria zvončeky. Či už sú to roľničky, zvončeky na vencoch, zvončeky na stromčeku alebo zvonček, na ktorý zazvoníte pred štedrou večerou. Zvony symbolizujú harmóniu na zemi a taktiež fungujú ako spojenie medzi nebom a zemou. 

vianočné zvončeky

Kde kúpite vianočné dekorácie?

Aby ste sa vyhli preplneným nákupným centrám, rozhodne vám odporúčame nakupovať vianočné dekorácie cez internet. Ideálnym miestom na váš nákup môže byť napríklad mall.sk alebo velkykosik.sk, ktoré ponúkajú rôzne dekorácie a vianočné ozdoby. Každý si tam určite nájde to pravé pre svoj domov.

Vianočný veniec

Vianočný veniec už zdobí mnoho vchodových dverí. Ak ten svoj ešte nemáte, je najvhodnejší čas na to, aby ste si jeden zaobstarali. Zaujať by vás mohol napríklad šiškový ružovo-hnedý veniec s guľami, ktorý prinesie závan zimy. Má priemer 24 centimetrov a je vyrobený z kombinácie dreva a plastu. Ak sa vám táto kombinácia nepáči, môžete si vybrať napríklad modro-hnedý, bielo-ružový, s bielymi bobuľami, so zelenými lístkami, s čečinou… Každý veniec má svoje vlastné čaro a zasnežený dizajn krásne dotvára vianočnú atmosféru. 

vianočný ružový veniec

V žiadnej domácnosti nemôže chýbať ani adventný veniec. So zapálením každej sviečky si spomenieme, ako blízko už sú Vianoce. Sviatočnú náladu môže do vášho domova priniesť napríklad unikátny vkusný veniec Wood, ktorý je vyrobený z kombinácie naplaveného dreva a skla a jeho dizajn je skutočne originálny a čistý. 

vianočný adventný veniec

 

Mikuláš a vianoční škriatkovia

Aj keď u nás je Mikuláš oslavovaný v samostatnom sviatku, svoje zastúpenie počas Vianoc určite má. Tiež je akýmsi symbolom obdarovávania, aj keď v našich končinách nosí darčeky Ježiško. Do svojho okna si môžete postaviť napríklad tohto Mikuláša s lampášom, ktorý príjemne doplní akúkoľvek dekoráciu. Ak si chcete pri pohľade na vianočnú ozdôbku vypočuť aj príjemnú vianočnú melódiu, ručne maľovaný Mikuláš v hojdacom kresle vám to splní a oživí akékoľvek miesto, na ktoré ho dáte. 

A kde by bol Mikuláš bez svojich pomocníkov? Aj takýchto troch milých vianočných škriatkov s vysokými pletenými čapicami a dlhými mäkkými fúzami môžete postaviť vedľa vášho Mikuláša, a tým dotvoriť vianočnú dekoráciu. 

vianoční škriatkovia a trollovia

Vianočné svetielka a girlandy

Vianočné svetielka sú neodmysliteľnou súčasťou vianočnej výzdoby najmä, ak sa radi vraciate domov do vysvietenej vianočnej atmosféry. V obchodoch dostať kúpiť rôzne milé svietiace vianočné figúrky, rôzne druhy vianočných reťazí a svetelných závesov či už na balkón, terasu, alebo stromček. Vybrať si môžete z viacerých vianočných ozdôb a dekorácií, medzi nimi je napríklad svietiaci Betlehem, adventný kalendár, vianočná dedinka alebo lampáše. Na svoje si prídu aj milovníci väčších svietiacich dekorácii do interiéru aj exteriéru – nájdete tu sobov, snehuliakov aj sane.

Ak máte radi svetielka, tak by vás mohla osloviť aj girlanda. Táto LED girlanda disponuje teplým svetlom a je ozdobená drevenými bielymi a červenými hviezdičkami, mašličkami, jedľovými šiškami aj červenými bobuľkami a má dĺžku až 4 metre. Príjemne osvetlí ozdobený priestor, doladí vianočnú atmosféru a pohľad na ňu vám zaručene urobí sviatočnú náladu. 

led svetelná girlanda

 

 

Zdroje: 
Zdroj obrázkov: pexels
https://nolacatholic.org/christian-meaning-of-christmas-decorations 
https://youthincmag.com/know-christmas-decor-significance-christmas-baubles