Vianoce: Pripravte si tieto dobroty skôr

Pečenie

Vianoce sa už tradične spájajú okrem času s rodinou a s darčekmi aj so zhonom, ktorý im predchádza, prípadne s prípravami počas Štedrého dňa. Niektoré dobroty si však viete pripraviť vopred. Veď ruku na srdce, len zriedkakedy sa stane, že do 24. decembra stihnete všetko vybaviť. Necíťte sa kvôli tomu previnilo. Je celkom prirodzené, že si na niektoré povinnosti spomenieme až na poslednú chvíľu. Ako ale prežiť Vianoce bez stresu?

Prestretý stôl
zdroj: freepik.com

Ak pominieme nákup čerstvých surovín, ktoré je vhodné kúpiť až tesne pred Vianocami, môžete si postupne pripravovať trvanlivé potraviny, ktoré využijete neskôr pri varení a nebudete na ne už musieť pamätať. Takými sú napríklad sušené hríby či sušené slivky do kapustnice. Ak máte viac času a miesta, môžete vyskúšať pripraviť nakladanú kapustu. Kapustnica z vlastnoručne naloženej kapusty je úplne iný zážitok a aj inak chutí. Tak isto si viete vopred kúpiť oplátky a trubičky, vo väčšom nákupe tesne pred sviatkami by sa mohli ľahko rozdrviť.

Najdlhšie vopred však viete pripraviť rôzne druhy vianočné dobroty a predĺžiť tak príjemné chvíle s rodinou na celý adventný čas. Stačí, aby ste oprášili babičkine recepty, rozhodli sa či risknete aj vianočné novinky, spravíte inventúru v surovinách, ktoré máte doma a zvyšok vám poradíme tu, v adventnom kalendári pečenia. Nezabudnite skontrolovať, či máte doma všetky kuchynské nástroje, ktoré budete k príprave sladkého menu potrebovať. Ak to chcete spraviť naozaj bezproblémovo, zídu sa vám pomôcky profesionálov, ktoré si viete zakúpiť v internetovom obchode NAJALCNEJSIEMERADLA.SK, napríklad vpichový teplomer.

Medovníky
zdroj: freepik.com

Pripravte si dobroty mesiac až tri týždne pred Vianocami

Perníky, zázvorové sušienky alebo zázvorníky či iné korenisté pečivo, ako anízky, potrebujú najdlhšiu dobu na zmäknutie. Preto je ideálne s ich pečením začať tri až štyri týždne pred Štedrým dňom.  S takýmto časom počítajú tradičné recepty, aby stihli perníky dostatočne zvlhnúť. Tieto pochúťky by mali odpočívať v uzatvorených nádobách s kúskom jablka či chleba, čím dostatočne zvláčnejú. Je ich lepšie pripraviť v predstihu aj preto, že sa počas zvyšných víkendov môžete venovať iným dobrotám alebo rodine.

Poznámka pre zaneprázdnených: nemusíte sa báť, existujú verzie receptov, ktoré umožňujú pečenie medovníčkov mäkkých ihneď. Takže ak ich nestihnete pripraviť mesiac vopred, nič sa nedeje.

Medovníky
zdroj: freepik.com

Uložte pečivo do krabíc a popíšte ich. Koláče by ste mali uchovávať na oddelenom mieste, aby nenasiakli vôňou iných potravín. Perníky totiž s vlhkosťou môžu nasiaknuť aj príchuť iných jedál. Neuchovávajte ich navyše nikde, kde sa kúri alebo na priamom mraze. Mráz im neuškodí, ale môže ich vysušiť. Ideálne sú tmavé miesta, ako chladničky alebo špajzy a komory.

Koncom novembra alebo začiatkom decembra môžete zabrúsiť aj do tradícií Nemecka či Británie a upiecť slávnostnú štólu alebo vianočný puding, je na to ideálny čas, pretože potrebujú taktiež niekoľko týždňov odležať. Keďže tieto dobroty sa na slovenských sviatočných stoloch neobjavujú frekventovane, odporúčame vám svedomite sa držať receptov. Intuitívne pečenie je síce zábavné, ale riskantné. Namiesto hrnčekovej metódy alebo miešania surovín „naoko“ použite radšej kuchynskú váhu.

Pečenie
zdroj: freepik.com

Dva týždne pred Vianocami

Prvá polovica adventu za nami, ideme ďalej, nastáva hlavná časť pečenia. Začnite s vanilkovými rožtekmi, lineckými a ďalšími druhmi suchých koláčov alebo čajového pečiva. Zatiaľ bez krému a náplne, pretože tie by sa pokazili. Pustite sa do medvedích labiek, orechových koláčov z formičiek alebo rôznych druhov z kakaového či kokosového cesta. Pamätajte, že väčšina druhov krehkého cesta chutí lepšie po odležaní v chladničke. Preto, ak chcete piecť cez víkend, pripravte si cesto vo štvrtok alebo v piatok večer, prípadne v sobotu ráno, ak sa chystáte piecť až v nedeľu. Potom cesto už len rozvaľkáte, povykrajujete formičkami a upečiete. Vychladnuté zvieratká, snehuliakov a iné tvary skladajte do krabíc a opäť si ich dobre označte. Prebytočné bielky uložte do mrazničky na neskôr.

Pečenie
zdroj: freepik.com

Týždeň pred Vianocami

Nastáva čas vhodný pre nepečené koláče a na prípravu náplní do krémových koláčov ako napríklad laskoniek alebo krémom plneného domáceho „rafaela“, ktoré pripomína snehové gule. Odložené bielky teraz môžete využiť práve pri pečení laskoniek, pusiniek, kokosiek a florentíniek. Pokiaľ ale žiadne bielka nemáte a z celých vajec vám zvýšia žĺtky, uložte ich do mrazničky a použite ich opäť neskôr.

Hotové cukrovinky skladujte v označených keramických, kovových alebo plastových nádobách. Môžete ich vyložiť papierom na pečenie či alobalom. Opäť ich uložte na suché, chladné a tmavé miesto, akým môže byť napríklad aj chodba. Krehké druhy, ako sú kokosky alebo snehové pusinky uložte do sáčkov, pretože im škodí vlhkosť.

Môžete tiež začať plniť predošlý týždeň napečené linecké dobroty marmeládou a preliať ho polevou. Ak by ste to urobili skôr, marmeláda by vyschla a polevy by sa mohli pokaziť. Vyzdobte aj perníky, klasickou bielkovou alebo aj zafarbenou polevou prípadne ešte zlepte džemom, najlepšie ríbezľovým.

Darček
zdroj: freepik.com

Deň D, Vianoce

Vianoce znamenajú v rôznych rodinách nielen rôzne štedrovečerné jedlá, ale aj rozdiely pripravených jedál. Čo rodina to iné dobroty. Niekto rád vianočné rožteky a niekto vianočku. Môžete na ňu použiť zmrazené žĺtka z predošlého pečenia, aby bola kyprejšia. Alebo pripravte takzvaný štedrák, kysnutý koláč so štyrmi druhmi plnky – orechovou, makovou, tvarohovou a lekvárovou, ako by ste mali viac koláčov v jednom! Dva dni alebo deň pred Štedrým večerom upečte aj závin alebo štrúdľu, prípadne bábovku, podľa vašich rodinných tradícií.

Okrem toho aj počas posledného adventného víkendu alebo tesne pred Štedrým dňom stihnete pripraviť mnoho druhov nepečených (alebo iným názvom raw) cukroviniek, napríklad vlastné čokoládové bonbóny. A ak ste náhodou celý advent nemali čas, kúpte si aspoň napečené korpusy, naplňte ich krémom a ozdobte.

Koláče
zdroj: freepik.com

Pár tipov na záver

Nerobte si starosti, ak vám pri pečení chýba nejaká surovina. Môžete improvizovať, prípadne pohľadať na internete vhodnú náhradu. Ak ide o formičky, môžete si ich požičať a utužiť tak susedské vzťahy. A hlavne si prípravy a pečenie čo najviac užite, či už s deťmi alebo priateľmi.

 

Uverejnené ako PR článok