V čom pomáha ginko biloba?

V čom pomáha gingo biloba

Nemusíte byť vášnivým pestovateľom stromov ani odborníkom na liečbu bylinkami, aby ste sa stretli s drevinou ginko biloba alebo ginkom dvojlaločným. Informácie o tejto „prírodnej kuriozite“ ste určite zachytili v reklamách, kde sa ospevujú jej skvelé účinky – ginko na podporu pamäte alebo na prekrvenie končatín. Týmto ale rad výhod užívania ginka ani zďaleka nekončí, naopak, iba začína. Existuje mnoho ďalších dôvodov, prečo po ňom siahnuť a sponzať jeho zaujímavú históriu.

Matuzalem medzi drevinami

Vzácnosť ginka spočíva okrem jeho krásy v jeho histórii, ako aj v zaujímavých situáciách, ktoré sa s ním spájajú. Známu drevinu označil už Charles Darwin za „žijúcu fosíliu“, pretože je jedným z najstarších stromov na planéte. Ginko na svete rástlo už pred miliónmi rokov a jeho rozličné druhy sa rozšírili do Číny, Japonska aj do Európy. Nejednému sa vybaví práve Čína, keď sa povie „ginko“. V tradičnej čínskej medicíne sa totiž používalo pri problémoch s pamäťou a sústredenosťou. Dnes sa táto tisícročia známa drevina pestuje tiež v našich podmienkach a skrášľuje parky či botanické záhrady.

„Ginko“ vďaka chybe

Dokonca aj názov dreviny ginko biloba má pôvod v Číne. Svoje pomenovanie strom dostal podľa plodov pripomínajúcich malé marhule so striebristým sfarbením.V čínštine sa tieto plody označujú ako „gin-kyō“, čiže „strieborné marhule“. Vďaka chybe v preklade istého japonského vedca sa z Ginkyo stalo Ginkgo. Toto pomenovanie prevzal neskôr prírodovedec Carl von Linné a pod ním ho pozná celý svet. „Biloba“ zase odkazuje na vejárovité listy rozdelené krátkym zárezom.

Lístky gingo biloba na strome v Japonsku
zdroj: 123RF

Nezničila ho ani bomba

Čo možno o ginko málokto vie, je jeho spätosť s tragickou historickou udalosťou. Stromy ginko biloba ako nemí svedkovia pohnutých čias prežili deštruckiu mesta Hirošima koncom druhej svetovej vojny. Keď 6. augusta 1945 zničila atómová bomba japonské mesto, zomreli desaťtisíce ľudí a Hirošima bola v troskách. V blízkosti jedného hirošimského chrámu však bombový útok nepreťal život. Ginká, ktoré tam rástli, akoby zázrakom prežili. Stromov malo byť šesť a ich silu prežiť dodnes dokumentujú fotografie, na ktorých sa zelenajú a pohľad na ne pripomína uplynulé časy.

Náš tip: Čo vám naznačuje tŕpnutie končatín?

Zlepší pamäť, prekrví končatiny

Prečo je ginko vlastne také úžasné, že si ho ľudia doprajú v podobe čaju alebo výživových doplnkov? Ginko biloba známe tiež ako ginko dvojlaločné je pre mnohých prvou pomocou z prírody pri problémoch s prekrvením končatín a s pamäťou. Na ginko nedajú dopustiť ľudia v akomkoľvek veku – od mladých až po staršie ročníky. Po ginku často siahajú aj študenti, ktorí potrebujú zlepšiť sústredenosť a pamäť počas štúdia, a najmä v čase náročného skúškového obdobia.

Ginko pôsobí priaznivo na krvný tlak, prispieva tiež k správnemu fungovaniu pľúc a mozgu. Zelená medicína obsahuje takmer 60 liečivých látok, ktoré majú preventívne účinky. Pokiaľ je vaším zvykom užívať ginko, zmenšujete tým riziko infarktu myokardu, ako aj mozgovej príhody.

Náš tip: Ako si pripraviť domáce hnojivo.

Ginko u vás doma

Ak vás účinky ginka ohúrili, máme pre vás ešte jednu dobrú správu. Strom ginko si môžete dokonca vypestovať aj v domácom prostredí. Drevina potrebuje hlavne slnečné stanovište a ílovitú pôdu. Budúci pestovatelia sa ale musia pripraviť na to, že ginko nerastie extrémne rýchlo, ale v priemere 30 centimetrov za rok. Ak sa vám ho však podarí vypestovať, odmenou vám bude pohľad na zdravý ihličnan a v jeseni na jeho nádherné žleté sfarbenie.