Typy tváre a ich pomoc pri výbere správneho účesu

Existujú rôzne typy tvárí a pre každý z nich sú vhodné iné strihy vlasov. Popíšeme si charakteristické znaky hlavnych typov tvárí a tiež účesy, ktoré im najviac pristanú. V niektorých zdrojoch nájdete viacero typov, aj tie ostatné sú však odvodené od týchto základných tvarov tváre.

Oválna tvár

Ide o najsúmernejší typ tváre, ktorá je len mierne dlhšia ako širšia s jemne zaoblenou oblasťou čela aj brady.

Oválna tvár je považovaná za ideálny tvar z pohľadu výberu účesov, pretože tomuto typu sedia takmer všetky strihy. Ak ste majiteľkou oválnej tváre, môžete si gratulovať a veselo experimentovať, môžete vyskúšať akýkoľvek účes, ktorý vám napadne. Veľké vlny aj krátky pixie strih.

Okrúhla tvár

Okrúhla tvár má takmer rovnakú šírku aj výšku. Často disponuje výraznými guľatými líčkami a nevýraznou bradou, ktoré okrúhly tvar ešte viac zvýrazňujú.

Ideálny účes pre okrúhlu tvár je taký, ktorý ju opticky predlžuje. Skúste bob alebo mikádo, ktoré jemne prekryjú najširšie partie. Asymetrická cestička vo vlasoch či ofina sčesaná na stranu opticky odvedie pozornosť od širokých líčok. Rovná štica by vašu tvár ešte viac skrátila a rozšírila. Určite sa vyhnite príliš bohatým objemným účesom. Zvoľte radšej dlhšie rovné, maximálne jemne zvlnené vlasy padajúce pozdĺž tváre.

typy tvare
zdroj: 123RF

Hranatá tvár

Hlavným znakom hranatej tváre sú široké čelo, výrazné lícne kosti a široká hranatá sánka. Všetky časti tváre majú takmer rovnakú šírku a pôsobia ostro.

Základom pri výbere účesu pre tento typ tváre je zjemniť jej ostré hrany a dodať viac mäkkosti. Vyskúšajte zvlnené účesy, asymetrickú cestičku, či dlhšiu ofinu padajúcu nabok pozdĺž tváre. Rovné a presné línie by pôsobili práve opačne – ostrosť a hranatosť tváre by ešte viac zvýrazňovali.

Trojuholníková tvár

Trojuholníkovou či srdcovitou tvárou nazývame tvár, ktorá je najširšia v oblasti čela a najužšia v oblasti brady. Najvýraznejšie je vysoké čelo (často s kútmi) a špicatá úzka brada.

Vysoké čelo optický skráti jemná ofina, určite však nestrihajte rovnú a hustú, tá tvár rozširuje. Úzku bradu vyváži väčší objem v tejto časti. Skúste napríklad postupne zostrihaný účes s väčším objemom od uší nadol. Pomôžu tiež vlny alebo vrstvený strih. Opticky spodnú časť tváre rozšíri, zjemní ostrosť brady a dodá tvári šmrnc.

Zhrnutie

Keď sa budete pri výbere účesu držať týchto základných rád, určite si nevyberiete zle. Ich nasledovaním získate symetriu a príťažlivý vzhľad:

  • príliš široké časti tváre sa snažte opticky zúžiť a predĺžiť, a naopak úzke rozšíriť,
  • uberte z objemu tam, kde je najväčší a pridajte objem do nevýraznej časti tváre,
  • ostré hrany zjemňujte a naopak, príliš zaoblený guľatý tvar rozbite asymetriou a presnými líniami.

Mohlo by sa vám páčiť