Dušičky a sviatok všetkých svätých

Dušičky

Dušičky sa slávili sa už v roku 609

Na Slovensku aj v mnohých iných krajinách sveta si na 1. novembra pripomíname Sviatok všetkých svätých a dušičky. Hoci za štátny sviatok bol tento deň u nás vyhlásený až v roku 1994, začiatky jeho slávenia siahajú oveľa hlbšie do minulosti. Slávnosť všetkých svätých sa totižto po prvýkrát slávila už v roku 609 v Ríme, avšak vtedy tento sviatok ešte pripadal na 13. mája. Až o vyše 100 rokov neskôr zmenil pápež Gregor III. slávenie tohto sviatku z 13. mája na 1. novembra a tak to zostalo až do dnes.

Tento rok však na Slovensku Sviatok všetkých svätých vyzeral úplne inak, než sme ho poznali doteraz. Podpísala sa na tom celosvetová pandémia, vyhlásený núdzový stav, zákaz vychádzania, čiastočný lockdown a v neposlednom rade aj celoplošné testovanie. Po prvýkrát sme necestovali za rodinami cez celé Slovensko, nekonali sa ani žiadne návštevy cintorínov a na našich najbližších sme si zaspomínali doma, pri sviečke.

Na druhej strane, hoci je to pre mnohých z nás situácia, na ktorú nie sme zvyknutí, môžeme si z toho niečo vziať aj do budúcna, do ďalších rokov. Na našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami, si môžeme zaspomínať kedykoľvek, nie iba počas Sviatku všetkých svätých. Môžeme im kedykoľvek vziať kvety na hrob či prísť im zapáliť sviečku. Na to predsa nepotrebujeme žiaden špeciálny deň v kalendári. A čo viac, tento rok sme cintoríny po celom Slovensku aspoň trochu odľahčili od množstva kahancov, umelých kvetov či inej výzdoby, ktorá po niekoľkých týždňoch končí medzi odpadkami a na skládkach.

Zabudnuté slovenské zvyky a tradície na dušičky

Kedysi sa k 1. novembru viazali aj celkom iné zvyky a tradície, na ktoré sa postupom času zabudlo. Vedeli ste napríklad, že bolo zvykom, aby gazdiná na Dušičky napiekla koláče z bielej múky pre panstvo a z tmavej múky pre poddaných? Alebo že sa zvyklo piecť pečivo v tvare kríža nazývané kosti svätých? Dokonca aj u nás na Slovensku ľudia verili, že v túto noc vychádzajú zosnulí zo sveta mŕtvych a v Čechách počas tohto dňa chodievali koledníci koledovať od domu k domu, za čo dostávali kúsok koláča. Naše zvyky teda neboli až také vzdialené od tých, ktoré v súčasnosti poznáme napríklad z Ameriky, hoci si to častokrát myslíme.

Ako slávia Sviatok všetkých svätých v iných krajinách?

Tradície v Amerike
zdroj: unsplash.com

Americký Halloween – vyrezávanie tekvíc a „Trick or Treat“

Ako sme už načrtli, zvyky a tradície typické pre Sviatok všetkých svätých sa v rôznych krajinách líšia. Azda každý už počul o Halloweene, ktorý sa oslavuje predovšetkým v USA, Kanade, Veľkej Británii a Austrálii. Najznámejšími haloweenskymi tradíciami sú vyrezávanie tekvíc, do ktorých sa následne vloží zapálená sviečka a koledovanie detí v rôznych kostýmoch. Počas koledovania chodia deti od domu k domu, kde povedia „Trick or treat“ – domáci potom majú na výber, buď dajú deťom sladkosť (treat) alebo im deti vyvedú nejakú neplechu (trick).

Piknik a oslavy s mŕtvymi počas Día de Muertos

Tradície v Mexiku
zdroj: unsplash.com

V Mexiku, Latinskej Amerike a v Španielsku sa zasa oslavuje Día de Muertos, teda Deň mŕtvych. Počas tohto sviatku Mexičania stavajú vo svojich domácnostiach tradičné oltáre, ktoré sú vyzdobené farebnými kvetmi, sviečkami a ozdobnými predmetmi patriacimi zosnulému. Tiež zvyknú pripravovať jedlá a nápoje, ktoré mali zosnulí v obľube, tie potom prinesú so sebou na cintorín, kde sa stretávajú celé rodiny a oslavujú spoločne celú noc.

Táboráky či zapečené predmety v biskupskom chlebíku – aj tak vyzerá Samhain

Tradície v Škótsku
zdroj: unsplash.com

V Írsku a Škótsku sa v noci z 31. októbra na 1. novembra konajú tradičné oslavy keltského sviatku Samhain. Pre oslavu tohto sviatku sú typické táboráky, rôzne hry a írsky barmbrack, čo je vlastne biskupský chlebíček, do ktorého sa zvyknú zapiecť rôzne predmety. Tomu, kto niektorý z týchto predmetov nájde, prezradia vraj jeho budúcnosť. Nájdenie mince znamená napríklad bohatstvo, nájdenie prsteňa zasa svadbu.