Top miesta na západnom Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť

jazero

Často sa s príchodom teplejšieho počasia a prázdnin hrnieme na dovolenky do zahraničia a úplne zabúdame, aké nádherné miesta sa nachádzajú na Slovensku. V súčasnej situácii, kedy trávime viac času zatvorený doma a vychádzame ledva vyniesť smeti a na nákup, by nám mali byť tieto miesta ešte o niečo vzácnejšie. Západné Slovensko ukrýva mnoho čarokrásnych tipov na výlet, ktoré čakajú na to, kedy ich objavíte. My vám ponúkame niekoľko zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť aj počas pandémie

Zdroj: Unsplash

Prečo si urobiť výlet?

Určite nám dáte za pravdu, že byť celé dni doma nie je žiadna výhra. Ľudia pociťujú frustráciu a hnev z toho, čo sa okolo nás deje a je pre nich skutočne ťažké akceptovať situáciu, v ktorej sa nachádzame. Netreba sa však nechať pohltiť tým množstvom negatívnych informácii a namiesto toho, využiť čas na niečo zmysluplné pre seba. Krásne počasie a prvé jarné lúče nás doslova lákajú, aby sme niekam išli a načerpali nové sily. Robte všetko, na čo ste doteraz nemali čas. Zoberte si obľúbenú knihu a vyberte sa na výlet. Napriek súčasným opatreniam, nikto vám nezakazuje aby ste si vyšli trochu na vzduch a užívali si krásy prírody. Samozrejme v blízkosti svojho bydliska a s ohľadom na iných ľudí. 

Tip č.1: Adamovské jazerá

Adamovské jazerá vznikli pôvodne ako štrkoviská, no dnes sú jednou z najvyhľadávanejších lokalít na rekreáciu. Nachádzajú sa pri rieke Morava v mestskej časti Adamov bezprostredne v blízkosti Českých hraníc. Adamovské jazerá ponúkajú priestor na vodné športy či rybárčenie a na svoje si tu určite prídu aj milovníci prírody. V blízkosti týchto unikátnych jazier sa nachádza aj drevená rozhľadňa a má výšku 8 metrov.

Zdroj: www.krajzazitkov.sk

Tip č.2: Bobria hrádza

Západné Slovensko sa môže pochváliť nádherným miestom na výlet a tým je práve Bobria hrádza. Ide o náučný chodník dlhý 1800 metrov, ktorý sa nachádza v obci Kuchyňa a je vhodný aj na prechádzky s deťmi. Toto miesto nesie názov podľa bobrov, ktorý tu žijú a môžeme pozorovať aj ich stopy. Toto miesto sa určite oplatí navštíviť, pretože v každom ročnom období má svoje čaro. 

Zdroj: www.regionzahorie.sk

Tip č.3: Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Mohyla Milana Rastislava Štefánika sa nachádza na vrchu Bradlo, s nadmorskou výškou 543 metrov. Je to monumentálna stavba postavená z bieleho travertínu zo Spišských Vlachov. Zároveň je národnou kultúrnou pamiatkou. Ak ste na tomto mieste ešte neboli, určite by ste to mali čím skôr napraviť, pretože je odtiaľ krásny výhľad. Na mohylu sa dostanete pešo, na bicykli, ale aj autom a autobusom. 

Zdroj: MY TRENČÍN

Tip č.4: Vyhliadková veža Devínska Kobyla

Devínska Kobyla je najnovšou vyhliadkovou vežou, ktorá sa nachádza nad mestskou časťou Devínska Nová Ves. Ide o netradičnú rozhľadňu, ktorá by mala pripomínať bojový postoj modlivky. Táto moderná vyhliadková veža je dielom z kancelárie Architekti Šebo, Lichý. Pôvodne mala byť v červenej alebo zelenej farbe, no určite nám dáte za pravdu, že biela pôsobí veľmi elegantne a vytvára zaujímavý kontrast s okolitým lesom. 

Zdroj: www.spravy.pravda.sk

Tip č.5: Čachtický hrad

Západné Slovensko ponúka viaceré krásne hrady, no jedným z tých zaujímavejších je určite Čachtický hrad z 13.storočia. Nachádza sa nad obcou Čachtice a je to novo zrekonštruovaná zrúcanina. Známy je najmä vďaka legende o krvavej grófke Alžbete Báthory, pretože je považovaný za jej sídlo. Návštevník sa do Čachtíc môže dostať vlakom, autobusom a pešo podľa informačných tabúľ. 

Zdroj: www.shutterstock.com

Tip č.6: Vodný mlyn Jelka

Vodný mlyn Jelka patrí medzi technické pamiatky Slovenska. Nachádza sa v Trnavskom kraji v obci Jelka. Z pôvodného lodného mlyna bol prestavaný na kolový v roku 1905. Považujeme ho za stredoeurópsku raritu. Je otvorený pre verejnosť a slúži aj ako skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce. Zaujímavé je aj okolie a cesta k vodnému mlynu, ktorú tvoria polia s divým aj sadeným vlčím makom.

 

Zdroj: MYTRNAVA.SME.SK

Tip č.7: Plavecký hrad

Plavecký hrad je ideálnou destináciou na výlety s deťmi. Nachádza sa v Malých Karpatoch na západe Slovenska. Cesta autom z Bratislavy trvá približne hodinku. Ide o najvýznamnejšiu turistickú atrakciu. Plavecký hrad pôvodne vznikol ako kráľovská pohraničná pevnosť a v druhej polovici 16.storočia ho prestavali na renesančnú pevnosť. Po poškodení hradu cisárskym vojskom sa z neho stala zrúcanina, no nádherná panoráma je najčastejším dôvodom turistických návštev. 

Zdroj: www.slovakia.travel

Tip č.8: Levanduland

Počuli ste už o slovenských levanduľových poliach? Áno skutočne existujú a nachádzajú sa v rekreačnej oblasti Rudava na Západnom Slovensku. Levanduland začal svoju púť v roku 2014 a ponúka oázu plnú pokoja a harmónie. Každoročne v období, kedy kvitne levanduľa (máj až jún) sa koná levanduľový deň, kedy sa môžete zúčastniť samozberu tejto vďačnej rastlinky. Okrem toho vás bude čakať skvelý sprievodný program a ponuka levanduľových produktov ako sú vína, džemy, sirupy, omáčky, ale aj kozmetické produkty. Čo poviete na takýto výlet?

Zdroj: https://pixabay.com/sk/photos/slovensko-levanduland-pole-krajina-5325399/

Dúfame, že sa nám podarilo inšpirovať vás k peknému výletu, ktorý určite ocení celá vaša rodina. Dajte nám vedieť aj vy, kam najradšej chodievate, keď si chcete oddýchnuť od každodenného zhonu.