TOP MIESTA NA STREDNOM SLOVENSKU, KTORÉ SA OPLATÍ NAVŠTÍVIŤ

pexels-gabriela-palai-404960

Aj vy už začínate mať doma toho všetkého akurát tak dosť? Pandémia covid-19 väčšinu z nás prinútila tráviť svoj voľný čas doma a v blízkom okolí. Opatrenia sa však postupne uvoľňujú a začíname mať trochu viac možností ako sme mali doteraz. Čo tak namiesto pobehovania po nákupných centrách navštíviť krásne miesta, ktoré nám ponúka stredné Slovensko? V dnešnom článku vám predstavíme top osem miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť. 

Prečo výlet na strednom Slovensku?

Stredné Slovenko ponúka skutočne veľa možností na príjemný výlet, či už s rodinou, s partnerom alebo s kamarátmi. Možno uvažujete nad tým, že tento rok namiesto dovolenky v zahraničí predsa len ostanete na Slovensku. To ale nemusí znamenať, že si leto neužijete. Naše stredné Slovensko ponúka množstvo prírodných, kultúrnych a historických krás, ktoré by bola veľká škoda nenavštíviť. Predsa len rodnú krajinu by sme mali poznať najlepšie. 

Tip č.1: Liptovská Mara

Liptovská Mara je druhá najväčšia vodná nádrž na Slovensku a často je prezývaná aj ,,slovenské more“. Pri jej výstavbe bolo zaplavených 13 malých obcí a bola vytvorená ako protipovodňová ochrana. V letných mesiacoch je najnavštevovanejšou lokalitou a to najmä pre skutočne očarujúce prostredie, v ktorom sa nachádza. V okolí sa nachádza obrovské množstvo ubytovacích zariadení pre športových nadšencov, zahraničných turistov a rodiny s deťmi, ktoré si chcú užiť voľný čas a dopriať si relax. 

Liptovská Mara je slovenským unikátom a aj zahraniční turisti si ju často pletú s morom. Venovať sa tu môžete veľkému množstvu aktivít ako je plávanie, rybolov, člnkovanie, surfovanie, vozenie sa na vodných skútroch a podobne. V okolí si tiež môžete dopriať poriadnu dávku slnečných lúčov, zahrať plážový volejbal a užívať si nádherný výhľad. 

Zdroj: Visitliptov.sk

Tip č.2: Vlkolínec

Ešte ste neboli vo Vlkolínci alebo ste dokonca o ňom nikdy nepočuli? Tak to je naozaj veľká chyba. Vlkolínec predstavuje tradičnú liptovskú osadu s typickou ľudovou architektúrou a prenesie vás do úplne inej doby. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1461 a jeho názov pochádza od slova vlk, ktorých je v blízkom okolí naozaj veľa. Ak si myslíte, že v tejto obci už dávno nikto nežije tak sa mýlite. Je to živá obec, ktorá je ešte stále obývaná stálymi obyvateľmi a tiež majiteľmi chalúp, ktorí tu sezónne prebývajú. V roku 1993 bol Vlkolínec zapísaný do svetového dedičstva UNESCO a to len potvrdilo výnimočnosť tejto obce. 

Zdroj: Milujemcestovanie.sk

Tip č.3: Muránska planina

Národný park Muránska planina ponúka divokú horskú a prírodnú krásu, ktorej určite neodoláte. Na vysokom bradle sa nachádzajú zrúcaniny legendárneho hradu Muráň a v okolí na vás zapôsobia krasové pramene, ponory, vyvieračky a viac ako 300 jaskýň a priepastí. Vybrať sa sem môžete aj na bicykli a užiť si označené aj neoznačené cyklotrasy. Medzi veľmi atraktívne turistické miesta patrí Závadka nad Hronom a sedlo Zbojská. Tento výlet je určite vhodný pre rodiny s deťmi, pretože ponúka pestré možnosti na spoločne strávený čas v prírode. 

Zdroj: https://slovakia.panda.org/blog/?uNewsID=364421

Tip č.4: Terchovské srdce

Ak sa náhodou ocitnete v okolí Terchovej, určite by ste nemali zabudnúť navštíviť rozhľadňu Terchovské sedlo. Rozhľadňa je sprístupnená turistom od roku 2015 a inšpiráciou bola rekvizita šibenice z nakrúcania legendárneho filmu o Jánošíkovi v roku 1935. Autorom návrhu je známy umelec a ľudový architekt Alojz Mucha.  K rozhľadni sa dostanete pomocou značeného chodníka priamo z obce. Na rozhľadňu sa vstupuje po schodisku, ktoré umožňuje jednému vstup nahor a druhému dolu. Rozhľadňa je má 30 metrov a je potrebné byť opatrný, najmä ak idete s deťmi. V blízkosti sa nachádza Terchovské srdiečko s panorámou Veľkého Rozsutca, pri ktorom si môžete urobiť peknú fotku. 

Zdroj: https://www.terchova.eu/co-vidiet-a-zazit/23-rozhladna-v-terchovej-terchovske-srdce

Tip č.5: Chmarošský viadukt

Chmarošský viadukt je kamenný železničný most v obci Telgárt. Tvorí ho deväť oblúkov týčiacich sa do výšky 18 metrov. Ide o jednu z najznámejších a určite aj najkrajších technických pamiatok na Slovensku. Od roku 1930 bolo vlakové nedostačujúce a hľadali sa nové možnosti a tak v roku 1933 postavili tento unikát. Most je súčasťou trate Červená Skala – Margecany a jeho dĺžka je 113,6 m. Most je viditeľný už z cesty a priťahuje pozornosť okoloidúcich. Zároveň je veľmi obľúbeným objektom fotografov. 

Zdroj: Mária Kuchtová, https://slovenskycestovatel.sk/item/chmarossky-viadukt

Tip č.6: Špania Dolina

Tento výlet je pre každého, kto má rád prírodu a trochu pohybu.  Špania Dolina je malá banícka obec na strednom Slovensku vzdialená 10 kilometrov od Banskej Bystrice. Do roku 1888 sa tu ťažila meď a striebro pre potreby Uhorska. Cez významné miesta baníckych pamiatok vedie náučný chodník, ktorým sa môžete vydať so svojou rodinou. Náučný chodník na konci námestia pokračuje miernym stúpaním cez les až na vrchol umelého kopca z vyťaženej rudy. Odtiaľ si môžete vychutnať nádherný výhľad na obec a okolité lesy. Z informačných tabúľ sa dozviete množstvo ďalších zaujímavých informácií z histórie ťažby. 

Zdroj: https://www.mademoiselleiva.com/2018/11/10/tip-na-vylet-spania-dolina/

Tip č.7: Oravský hrad

Oravský hrad je jedným z najznámejších hradov na Slovensku a zaujímajú sa o neho nielen turisti, ale aj filmári. Nachádza sa v obci Oravský Podzámok a začal sa stavať už v 13.storočí. Má bohatú históriu a spája sa najmä s Uhorskom a kráľovským rodom Turzovcov. Hradný areál tvorí komplex Dolného, Stredného a Horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Interiér nesie črty románskeho slohu, gotiky, renesancie, baroka i moderných slohov. Počas roka je veľmi často navštevovaný a pravidelne sa konajú prehliadky. V súčasnej pandemickej situácii sa pravdepodobne na hrad nedostanete no v blízkej dobe sa určite otvoria brány pre zvedavých návštevníkov. 

Zdroj: Michal Pišný, https://slovenskycestovatel.sk/item/oravsky-hrad

Navštívili ste už niektoré zo spomínaných miest? Kde sa vám najviac páčilo? Pochváľte sa a inšpirujte našich čitateľov k navštíveniu ďalším krásnych miest na Slovensku.  

Prečítajte si tiež 1. časť – TOP MIESTA NA ZÁPADNOM SLOVENSKU, KTORÉ SA OPLATÍ NAVŠTÍVIŤ