Tipy a rady, ako zvládnuť prácu aj rodinu zároveň

tipy, ako zvládnuť prácu aj rodinu zároveň

Poznáte to, ráno musíte odviesť deti do škôlky či školy, potom rýchlo do práce, po práci opäť pre deti, na nákup či krúžky a domov. Tam vás čakajú ďalšie povinnosti a večer padáte do postele zničené a unavené. Naozaj má takto vyzerať život ženy a matky? Je vôbec možné zvládnuť prácu a zároveň aj rodinu a domácnosť?

Obdobie nástupu do práce je ťažké najmä pre mamičky, ktoré boli doteraz na rodičovskej dovolenke. Musia si poradiť s novým režimom dňa, pracovným prostredím, oťukať sa medzi kolegami, nadobudnúť stratené sebavedomie, či vybudovať vlastné zázemie v práci. Výzvou je aj komunikácia a výmena detského slovníka za profesijný. Skĺbiť toto nové obdobie života s rodinou a domácnosťou môže byť veľmi náročné. Verím, že nasledujúce rady a tipy vám pomôžu zvládnuť toto obdobie bez stresu.

Náš tip: 10+1 rád, ako sa zbaviť stresu.

Objavte svoju silnú stránku

Pracujúce mamičky sú zvyknuté na množstvo požiadaviek od detí, ich silnou stránkou je teda flexibilita, schopnosť pracovať pod väčším tlakom, vytvoriť z chaosu systém. Nemajte preto strach, že ostatní kolegovia majú pred vami „navrch“.  Práve naopak, vy prichádzate do zamestnania s novými nápadmi, nadhľadom, chuťou realizovať sa, nie ste zaťažené pracovným stereotypom. Myslite na svoje silné stránky a dôverujte si.

Využívajte triky a pomocníkov v domácnosti

Nestíhate nakúpiť? Nevadí, vždy sa doma niečo nájde na prípravu večere a dokonca z toho môže vzniknúť chutný originálny recept. Ak naopak pripravíte príliš veľa jedla, jednoducho ho zamrazte. Dobre poslúži v časovej tiesni počas týždňa. Medzi dobrých pomocníkov, ktorí ušetria čas, patrí napríklad umývačka riadu, robotický vysávač, sušička bielizne, parný čistič. Stačí si len vybrať a zvládnuť prácu v domácnosti bude oveľa jednoduchšie.

Nájdite si čas pre seba

Tento bod je veľmi dôležitý. Niekedy stačí pár minút, ktoré sú len pre vás, aby ste načerpali stratenú energiu. Nezabúdajte teda na seba a svoje potreby. Robte to, čo vás napĺňa a baví, či je to čítanie knihy, šport, prechádzka, kino s manželom, dobrá káva alebo nový účes od kaderníčky. Využiť môžete čas, kedy dieťa spí, je na krúžku, u kamaráta alebo máte zabezpečené stráženie. Oddýchnuť sa dá aj s deťmi. Krátke bláznenie a detský úsmev vám hneď dobijú baterky. Zároveň získate bonus v podobe dobrého vzťahu s deťmi a naučíte ich rešpektovať vaše potreby.

Spájajte príjemné s užitočným

Deti nemajú urobené úlohy, vy nemáte upratané či navarené? Buďte kreatívne, deti posaďte do kuchyne k stolu a vy môžete zatiaľ pripravovať niečo chutné. V prípade otázok vás budú mať na dosah a možno sa aj dobre zasmejete. Nebojte sa zapojiť deti do bežných činností v domácnosti. Samozrejme, bude im to trvať dlhšie ako vám, no opäť tento čas môžete využiť na upevňovanie vzťahov v rodine a zároveň získajú vzťah k domácim prácam.

Aj dieťa môže pomôcť matke pri upratovaní
zdroj: 123RF

Zabudnite na dokonalosť

Poľavte zo svojich nárokov. Život, v ktorom by šlo všetko podľa predstáv, by bol nudný. Nikdy z vás nebude supermatka, ktorá všetko stíha, ani zrejme nebudete dokonalá matka a manželka. Deti nemusia mať 4 krúžky, domácnosť nemusí vyzerať ako zo škatuľky. Doma má byť pohoda, radosť a uvoľnenie. Nie je dôležitý poriadok, ale čas strávený so svojimi blízkymi.

Náš tip: 7 dôvodov, prečo máte nízku energiu a ako ju doplniť.

Požiadajte o pomoc

Skontaktujte sa s ďalšími rodičmi, kamarátmi, susedmi. Môžete sa dohodnúť na pláne rozvozu detí do a zo škôl, či na strážení detí. Ak potrebujete, nebojte sa požiadať rodinu o pomoc alebo zaplatiť niekoho na upratovanie. Každá pomoc sa ráta.

Veríme, že vám tieto rady pomôžu v tomto náročnom období života. Majte na pamäti, v práci vás nahradia, no mama ste len jedna.