Tipy ako pripraviť auto na zimu

Matka s dcérou cez zimu

Posledné roky na príchod babieho leta musíme čakať vždy trochu dlhšie. To však samozrejme nezaručuje príjemné letné počasie na celý rok. Vôňa snehu vo vzduchu síce mešká, ale neznamená to, že nepríde vôbec. Pripraviť Vaše auto na zimu by ste preto nemali odkladať. Na studené obdobie buďte pripravení a vyhnite sa problémom, ale aj veľkej dávke stresu a peňazí. Veď za niektoré zabudnuté predzimné opatrenia vám môžu uložiť aj mastnú pokutu. A tak si predsa nikto nepredstavuje „šťastné a veselé“.

 

Zimná pneumatika na zimu

Zimné pneumatiky pre auto na zimu

Hovorí sa, že dobrý vodič je zodpovedný vodič. No nemyslíme tým iba spôsob šoférovania, ale aj údržbu motorového vozidla v takom stave, aby jeho fungovanie bolo bezproblémové a prispôsobovalo sa vonkajším okolnostiam. Na zimné pneumatiky myslite včas, ich výmenu si nenechávajte na poslednú chvíľu. Síce bezpečnosť je prvoradá, na prezutie auta by ste nemali zabudnúť ani preto, aby ste sa vyhli pokute. U nás, na Slovensku sú totiž zimné pneumatiky v zlom počasí povinné. Nie je určený žiadny jednotný, zákonom daný dátum, letné pneumatiky by ste na zimný spánok mali odložiť príchodom priemernej dennej teploty pod 7°C. Keď sa náhle objaví ľad, námraza a cesty sú zakryté súvislou snehovou vrstvou, síce bude vaše auto s nimi fungovať, ale nebudú účinné. Zimné pneumatiky majú totiž hlbší dezén. Zákon určuje 3 mm. Podľa odborníkov na pneumatiky z Oponeo však zimné pneumatiky, v prípade ktorých je hĺbka dezénu pod 4 mm, negarantujú správnu trakciu.

 

Kontrolať auto na zimu

Kontrola batérie

V akom stave sa nachádza váš akumulátor? Aby ste si krásy šoférovania mohli užívať aj počas zimy, ešte pred jej príchodom skontrolujte, či batéria vo vašom aute nevyžaduje výmenu alebo dobitie. V studenom počasí je totiž namáhaná vo väčšej miere, a ak nie je dostatočne dobitá, nedodá vášmu autu dostatok energie na hladký štart. Práve pre tých, ktorí na tento krok zabudnú, môžu byť užitočné štartovacie káble. Je celkom rozumné mať ich vo svojej základnej výbave, už minimálne kvôli vodičskej solidarity. Nikdy predsa neviete, či nestretnete niekoho, kto bude potrebovať vašu pomoc.

Ak ste majiteľom staršieho motorového vozidla, okrem kontroly batérie pre istotu spravte aj revíziu zapaľovacej sústavy a sviečok. 

 

 

Prevádzkové kvapaliny

Ak ste skúsený šofér, pravdepodobne vám ako prvé teraz napadlo doplnenie nemrznúcej zmesi do ostrekovačov.Nemusí to byť vždy dostačujúce. Ak máte pocit, že niečo so stieračmi na vašom motorovom vozidle nie je v poriadku, určite si pre istotu zabezpečte nové, stopercentné. Doplnenie nemrznúcej kvapaliny v chladiacom systéme je taktiež nevyhnutné. Jej úlohou totiž nie je len ochladzovanie motora, ale zabraňuje aj jeho zamrznutiu. Preto skontrolujte, či je jej vo vašom aute dostatočné množstvo. Dávajte pozor na to, aby ste si vybrali takú, ktorá je určená presne pre vaše auto.

 

 

Odstránenie hrdze

Čakať zimu s podvozkom s hrdzavými časťami, veru, nie je nápad za milión. Keď si všimnete akúkoľvek malú škvrnu, nespoliehajte sa na optimizmus v zmysle „veď túto zimu to ešte vydrží“. Vlhkosť, voda, soľ a ostatné vonkajšie vplyvy, s ktorými sa vaše auto v studených mesiacoch stretne, tento malý fľak môžu rozšíriť do oveľa väčších rozmerov. Preto si kúpte vhodnú autokozmetiku (ochranný lak alebo tzv. body spej) a vyberte sa na boj s hrdzou. Aby ste zabránili zhrdzaveniu karosérie počas zimy, majte suchú garáž a pokojne umývajte svoje auto cez zimu častejšie.

Oškrábať auto cez zimu
zdroj: freepik.com

Zimná výbava

Škrabka na sklo, metlička, deka, snehové reťaze. Ak počas zimy jazdíte bez týchto šikovných pomôcok, robíte veľkú chybu. Nezabudnite do tejto zbierky zaradiť aj vyššie spomenuté štartovacie káble. Svoje auto môžete ochrániť aj pred vnútornou vlhkosťou zabezpečením umelohmotnej rohožky.

Uverejnené ako PR článok.