Ajurvéda je tajomstvom dlhovekosti aj podľa známych celebrít

Ajurvédska masáž

Čo si ako prvé predstavíte pri pojme ajurvéda? Ak ste toto slovo doposiaľ nikde nepočuli, zaiste vás prekvapí, čo sa za ním skrýva. Ajurvéda je inak označovaná aj ako matka medicíny či medicína zdravia a dlhovekosti. Jej počiatok siaha až 5000 rokov späť v čase do Indie, no jej zánik vôbec nehrozí, populárnou sa čoraz viac stáva aj na Slovensku a riadia sa ňou mnohé celebrity. Ajurvéda je životnou cestou a zaoberá sa nielen liečbou, ale aj prevenciou chorôb a dlhovekosťou. Nestavia sa proti klasickej medicíne, ale oba systémy sa môžu vzájomne dopĺňať.

„Aké je jedlo, taká je myseľ a aká je myseľ, taký je život…“

Alebo inak povedané: „Sme to, čo jeme.“ Toto je ústrednou (no nie jedinou) myšlienkou ajurvédy. Ide v nej teda o správny spôsob stravovania a človek sa lieči sám vhodnou stravou. Ajurvéda tvrdí, že vesmír sa skladá z piatich prvkov, ktorými sú priestor, vietor, oheň, voda a zem. Potom aj ľudský organizmus chápe ako mikrovesmír, ktorý je tiež zložený z piatich prvkov. Všetky tieto prvky sú v ľudskom tele zastúpené v troch regulátoroch, tzv. dóšach. Konkrétne sú nimi Váta (vietor), ktorá predstavuje vietor a priestor, Pitta (žlč), tá zastupuje oheň a vodu a Kapha (sliz) obsahuje zem a vodu. Každý človek má v sebe všetky tri regulátory, ale v inom pomere. Podľa ajurvédskej medicíny existujú tri typy osobností podľa týchto prevažujúcich regulátorov, z ktorých každému vyhovujú úplne iné potraviny. Preto je pre určenie vhodného jedálnička nutné najprv zistiť, ktorý typ ste práve vy.

V Európe i na Slovensku nájdete množstvo ľudí, ktorí sa ajurvédou zaoberajú a neustále vznikajú i centrá pre liečbu práve prostredníctvom tejto medicíny. Dostupné sú i rôzne knihy o ajurvéde, v ktorých sa dozviete základné informácie, ktorými sa môžete začať riadiť. Nájdete v nich okrem iného, napríklad aj všeobecné rady, akým spôsobom sa stravovať podľa ajurvédy:

  1. Jedlo vždy precízne požuť.
  2. Jesť pomaly, nehltať ale vychutnávať si jedlo.
  3. Vyhýbať sa kombinácii studeného a teplého jedla.
  4. Najviac jedla prijímať na obed. Večer jesť už len striedmo.
  5. Nekonzumovať polotovary a konzervované jedlá ale čerstvé potraviny.
  6. Obmedziť pitie alkoholu, kávy a konzumáciu čokolády.

Strava je len prvým krokom

Ajurvéda je životná cesta, ktorá sa zaoberá všetkými stránkami ľudskej existencie. Primárnou zásadou ajurvédy je harmónia, preto je strava len prvým krokom ku zdraviu a dlhovekosti. V ajurvédskej medicíne ide totiž o vyvážený stav všetkých troch životných energií, ktorými podľa nej sú telo, myseľ a duch a súlad týchto troch zložiek s prírodou. Pôsobenie vonkajších či vnútorných faktorov, ako sú napríklad stravovacie návyky, ročné obdobie, rodinné i pracovné vzťahy či emocionálne stavy a fyzické traumy môže narúšať našu prirodzenú rovnováhu.

cudzokrajné jedlo vo viacerých miskách
zdroj: 123RF

Nerovnováha spomínaných troch zložiek prináša chorobu, ktorá teda vzniká na psychosomatickej úrovni. Preto podstatným znakom tejto medicíny je, že lieči človeka a nie chorobu. Podľa ajurvédy má každé jedno ochorenie niekde korene, čiže jadro, z ktorého vzniklo. Cieľom ajurvédskej medicíny je utužiť imunitný systém organizmu spôsobom, aby samotné telo bolo aj svojím lekárom a liečiteľom. K tomu vám pomôžu ďalšie ozdravné metódy, ktorými sú vhodné cvičenia ako je jóga, s ktorou je ajurvéda úzko prepojená. Nie nadarmo je jóga označovaná ako mladšia sestra ajurvédy. Ajurvédske terapie zahŕňajú aj tieto ďalšie efektívne metódy: aromaterapia, marmaterapia (ajurvédska akupresúra), bylinná liečba, dychové cvičenia a meditácia, ajurvédska detoxikácia, ajurvédske masáže, terapia farbami a kameňmi. A je toho ešte omnoho viac. Ajurvéda je umením celého života a nie je možné ju zhrnúť do jedného článku.

Celebrity si takisto ajurvédu pochvaľujú

Pre niektorých ľudí, predovšetkým v okolí Indie je ajurvéda prirodzeným spôsobom života. Bežný obyvateľ inej krajiny sa o nej môže dozvedieť len vďaka svojej zvedavosti, ak otvorí do svojho života brány pre niečo neznáme. O ajurvédsku medicínu sa zaujíma, napríklad aj moderátor Matej „Sajfa“ Cifra a jeho manželka Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorí spoločne absolvovali ajurvédsky pobyt na Srí Lanke a ich zážitky aj zdokumentovali vo videách na sajfovom vlogu moderátora a v rôznych článkoch.

Ajurvédsky pobyt absolvovala aj herečka Diana Mórová či herec Juraj Vajda, ktorý po dvanásť-dňovom pobyte v Indii cítil fyzické i psychické zmeny k lepšiemu a herečke Petre Polnišovej pomohla ajurvédska medicína s liečbou štítnej žľazy. Ako sme už spomínali, rôzne centrá so zameraním na ajurvédu už existujú aj v Európe, no tam odkiaľ pochádza, poznajú liečebné metódy najlepšie, pretože domáci naozaj veria v jej silu. To je dôležitou úlohou aj pre vás, ak sa chcete riadiť ajurvédou.