Chyby, ktoré zapríčiňujú suchú pleť a pokožku

Suchá pleť alebo suchá pokožka určite nie je ničím príjemným. Svrbí to, nevyzerá to dobre. Robí nás to staršími, často fľakatými. V snahe o boj so suchou pleťou podnikáme často nevedomky kroky, ktorými problém ešte zhoršujeme.

V tomto článku sa pokúsime veľmi stručne zhrnúť zásady toho, ako sa lepšie starať o pokožku.

Ako suchú pleť premeniť na pleť krásnu a spokojnú

Čo robiť inak, čo nerobiť vôbec. A čo naopak robiť alebo robiť to častejšie. Nikto sa nenarodil s vedomím toho, ako sa správne starať o pleť. Netreba sa tým trápiť – aj na to je tu predsa Wellness magazín.

Za suchú pokožku môže aj horúca voda

Čím teplejšia voda, tým viac pleť trpí. Pretože tým radikálnejšie je likvidovaný prirodzený ochranný mastný film z pokožky. Stačí z teploty ubrať len trocha, na začiatok. Postupne možno aj viac. O tom, aké zdravé je otužovanie, predsa dnes už nikto nepochybuje a studená voda úžasne prekrvuje pokožku. Tým vlastne svojím spôsobom masíruje pleť zvnútra. Hygiena-nehygiena, variť vývar zo seba samého nie je príliš zdravé a ani sa to nevypláca.

Priveľa mejkapu spôsobuje suchú pleť dvakrát!

Prvýkrát pri jeho aplikácii. Pretože mnohé (viaceré, než by možno človek čakal) prípravky dekoratívnej kozmetiky pleť cielene vysušujú. Konšpiranti, pohov: nie je to preto, aby jej vedome ubližovali. Prosto celé líčenie nasucho lepšie funguje.

A druhý raz pri odstraňovaní mejkapu. Ruku na srdce: koľkokrát sú mnohé dámy rady, že sa donútili všetku dekoráciu z tváre zmyť. Jemne alebo menej citlivo – podľa nálady a podľa toho, ako rady sa (práve v tej chvíli) majú. Zamýšľať sa zároveň ešte aj nad tým, čo urobiť pre to, aby nemali suchú pokožku… Niekedy je to už jednoducho nad rámec aktuálnych schopností.

Dbajte na dôkladné odstraňovanie mejkapu, ak sa chcete vyhnúť suchej pleti
zdroj: 123RF

A keď už sme pri čistení pleti. Uvedomili ste si niekedy, aké dôležité je umyť si ruky bezprostredne pred čistením pokožky?! Nie je to na smiech a ani zďaleka to pre každého nie je úplnou samozrejmosťou. Aj bežnou činnosťou v domácnosti si z neumytých rúk prenášame na pokožku baktérie, ktoré nám v boji so suchou pleťou ani najmenej nepomáhajú.

Bojovať so suchou pleťou znamená krémovať

Toto pravidlo zrejme nikoho neprekvapí a preto k nemu len stručne. Nie iba krém z najdrahšej rady najexkluzívnejšej kozmetickej značky nám pomôže zbaviť sa suchej pokožky. Stačí si prečítať na obale, či je krém (ale aj akákoľvek iná kozmetika) tým pravým pre nás:

  • podľa veku,
  • podľa typu našej pleti,
  • podľa intuície,
  • a v neposlednom rade aj podľa nášho dobrého pocitu pri jeho kúpe.

Áno, aj toto funguje. Ale je to o psychike a to už by bolo na ďalší článok.

Suchá pokožka nemá rada pitie vody

Toto pravidlo nemohlo prekvapiť nikoho, kto sa aspoň trocha zaujíma o zdravý životný štýl. Možno sa fenomén s názvom „pitný režim“ zveličuje a nafukuje. (Vlastne takmer určite.) Faktom však zostáva, že bez dostatku vody bude pokožka suchá aj pri dokonalom dodržaní všetkých vyššie popísaných zásad starostlivosti o pleť.

Mohlo by sa vám páčiť