Máte už túto štýlovú kabelku?

Handmade produkty sa aktuálne tešia mimoriadnej obľube – o to viac, ak sú nejakým spôsobom prepojené s našimi tradičnými, slovenskými motívmi. Dnes pre vás máme jeden skvelý tip, ktorý poteší predovšetkým dámy (ale pokojne aj pánov, ktorí chcú svojim polovičkám spraviť radosť). Spoločne sa totiž pozrieme na tvorbu jednej mladej, šikovnej Slovenky, ktorá vyrába skutočne dychberúce kabelky.

Na rozhovor sme si pozvali šikovnú Danielu, ktorá nám o svojich produktoch prezradila viac.

Vieme, že svoju tvorbu ste začínali s home decor produktami a bižutériou. Ako vo vás tento nápad skrsol?

Ja som v podstate tvorila už od detstva. Nie intenzívne ako teraz, ale mala som to asi proste v rodine. Ocino je umelecký stolár – rezbár, a v jeho dielni som bola odmalička. Robila som nábytok pre Barbie a rôzne iné pokusy už ako dieťa. Mamine išlo odjakživa aranžovanie, a to sa na mňa asi tiež trochu nalepilo, ale keď robíme dekorácie, nechávam to vždy na ňu, pretože jej to vždy išlo lepšie a má pre to „cit“. V roku 2013 mi sesternica ukázala handmade stránku a odvtedy som bola závislá. Závislá na skúšaní výroby rôznych vecí – náušnice, decoupage technika, mydlové kytice, dekorácie a podobných XY vecí, čo bolo potom vidieť aj na mojej stránke. Baví ma to a aj ma to bavilo, ale keďže som sa začala uberať trošku inou cestou, aby som sa odlíšila od väčšiny, veľa vecí som už vyradila z výroby, a zostala som len pri najobľúbenejších výrobkoch.

Čo vás viedlo k tomu, aby ste svoju tvorbu preorientovali na výrobu kabeliek?

To je ťažko povedať. Je to veľmi dlhá téma, ale najväčšou motiváciou asi bolo dostať sa konečne na moje vysnívané miesto, o ktorom básnim celý svoj život už odmalička, čo samozrejme znamenalo zarábať oveľa viac peňazí. Od detstva milujem more, vodu a všetko s tým spojené, tam bola teda moja prvotná motivácia, jednoducho vymyslieť niečo, čím nie je nasýtený minimálne slovenský trh a zarobiť si na exotickú dovolenku na bielom piesku a tyrkysovom mori. A hoci sa mi už minulý rok v marci môj sen nad očakávania splnil a v Karibiku som oslávila 25 rokov spojených s najkrajším požiadaním o ruku (na ostrove pred ľuďmi), neskončila som.

Pokiaľ sa mi bude dať, budem na sebe pracovať oveľa viac a plniť si ďalšie veľké sny. Chcem ďalej makať na veciach, ktoré ma bavia, motivujú ma zdokonaľovať sa a následne tak tešiť výsledkom aj konečného zákazníka. Našla som sa v tom a je to v podstate práca, ktorá ma baví, živí, a som za ňu vďačná, pretože môžem robiť to, čo ma napĺňa (a to som sa na strednej nevedela predstaviť nikde v žiadnej práci, skoro nič ma vtedy nebavilo – dodala s úsmevom).

Náš tip: Tieto kúsky nesmú chýbať vo vašom šatníku.

Ako by ste nám predstavili svoje kabelky? Čím sú výnimočné?

Naše kabelky považujem za výnimočné vďaka spojeniu prírodnej kože a dreva. Postupom času sa veľmi teším, že sme sa takto rozbehli behom pár mesiacov, pretože prvú kabelku som dala na Facebook presne 21. júna 2019, a odvtedy neviem, čo skôr. Na prvé miesto vo výnimočnosti našich kabeliek kladiem určite ručné rezby môjho ocina, ktorý má taktiež svoju unikátnu autorskú tvorbu, ktorá si myslím vyniká medzi klasickým nábytkom, a našim kabelkám dáva exkluzivitu a úplne sa odlišuje od bežne dostupných klasických dreveno-kožených kabeliek. Ďalej som hrdá na to, že máme po bokoch možnosť zalievania kvietkov a iných prírodných plodín. Je to úžasné, pretože všetko je z prírodných materiálov, a každá kabelka sa tak odlišuje od iných. Ani ja sama nikdy neviem vyrobiť rovnaký kus. Do dnešného dňa máme už dosť veľký výber možností výroby kabelky, ktoré robíme na mieru – vyrezávané, zalievané živicou, vyšívané, gravírované či ručne maľované – s pomocou: Srdcom robené, Danalie, Mimka Art (najšikovnejšie baby, aké som si mohla na maľby vybrať).

Autorka Daniela – Danni Design kabelky

Ako dlho sa venujete výrobe kabeliek?

Kabelky sme začali vyrábať od minulého roka. Najprv sme skúšali šiť listové jednoduché kabelky z ekokoženky a následne sme na ne maľovali. No keďže som sa v tom nenašla a maľovanie mi veľmi nešlo, každý deň som premýšľala, čo vymyslieť. Niečo, čo ešte nie je otrepané, obkukané. Niečo, čo na Slovensku, prípadne aspoň tu na okolí, nie je. Hodiny som strávila premýšľaním. Na hojdačke u nás na dvore, v prírode, v posteli, proste všade mi pracoval mozog a snažila som sa prísť na niečo výnimočné. V jeden pekný deň som si v piatok po obede dala víno, sedela som vonku na hojdačke a úprimne už ani sama neviem, ako presne mi to napadlo. Občas som robila to, že keď mi niečo napadlo alebo som niečo pekné videla, dala som to na stránku ako nápad, či by bol o to záujem (čo sa mi XY krát vypomstilo, a po čase, ako sa na to pozerám, zjavne pôsobím motivačne aj u konkurencie, čo ma veľmi teší, keď chce niekto odrazu tvoriť to, čo ja, avšak neodradilo ma to, práve naopak – mám ešte väčšie plány).

Pri tom vínku mi to vonku na hojdačke zrazu napadlo. Keďže máme doma umeleckého rezbára, so susedou sme už nejaké tie kúsky kabeliek zošívali a odjakživa som mala blízko k tvoreniu a k prírode, takže som ihneď utekala za ocinom, čo je vo veci. Ocino bol s nápadom úplne stotožnený, takže sme dali dokopy návrh –  zamenili sme koženku za kožu a spojili s drevom a rezbou. Bol to v skutku boj, aby všetko sadlo, ale vyrobili sme prvý kúsok a po zdieľaní na Facebooku nastal na našej stránke „boom“ a prišlo veľa otázok.

Verte či nie, plakala som po veľmi dlhom čase od šťastia. Klaplo nám to, bol o ne záujem, a ďalšie nápady, ako ju zmeniť a doladiť chodili len taká radosť. Keďže ja neznášam stereotypnú prácu, skúsila som po pár týždňoch zaliať kvietky na boky – čo je tiež dlhý príbeh, ale dopadlo to veľmi dobre, pracujeme na nich dodnes a neustále cibríme drobné chyby. Kto ma pozná, vie, že mi záleží na detailoch a neuspokojím sa s výrobkom na 80 %. Musím byť s konečným výtvorom spokojná min. na 100 %, aby som ho predala. Takže asi toľko v skratke, ako mi toto celé s kabelkami napadlo. Je to dlhý príbeh, ale myslím, že veľký dôraz kladiem na to víno, ktoré som pila v ten deň. Škoda, že už neviem, aké to bolo (so smiechom).

V akých cenových hladinách sa pohybujú vaše kabelky?

Cena je rôznorodá. Vždy robíme kabelky na mieru. Zákazníčka si môže vybrať farbu kovania a retiazok, tvar kabelky či celkovú farbu kože. Takže ceny záležia samozrejme aj od druhu kabelky a či tam zákazník chce drevenú rúčku, celokožený pás/retiazkové ramienko alebo oboje na výmenu. Záleží však hlavne na tom, či bude kabelka zalievaná s kvietkami alebo bude vyšívaná, maľovaná, gravírovaná, či s ručnou rezbou – čo je, samozrejme, najdrahšie.

Vyrábate aj kabelky “na želanie”?

Áno, vždy kabelky robíme na mieru podľa predstavy zákazníka. Snažím sa vyrábať každú inak, aby mal každý svoj originál. Väčšina je taká, že sa nedá vyrobiť rovnaká, a to je podľa mňa úžasné. Každá zákazníčka má vlastnú, nenapodobiteľnú kabelku, s ktorou je myslím zatiaľ každá spokojná, a môže sa ňou pýšiť.

Biela kabelka s ručne maľovaným motívom – Danni Design

Ako prebieha proces výroby kabelky? Cca koľko vám trvá zhotovenie jednej?

Tu opäť záleží na druhu. Časovo najnáročnejšia je ručne vyrezávaná. Priemerný čas rezby na jeden bok je cca 3 hodiny, čiže spolu minimálne 5-7 hodín vyrezávania. Menej náročnejšie je samozrejme zalievanie kvietkov, ale to tiež veľmi záleží od požiadavky. Kvietky si suším sama, no niektoré si aj kupujem. Pri procese zalievania to trvá zhruba 2-3 dni, pokým sa kvietky uložia do dreveného boku, následne zalejú krištáľovou živicou, šetrne uložia na miesto, kde nepadá prach, kontrolujú sa bublinky a čaká sa na úplné vytvrdnutie. Je to pracné, ale myslím, že výsledok stojí za to. Proces výroby je v skratke jednoduchý, ale pracný, aby všetko sadlo. Treba vyrezať kožu, podšívku, dať kovanie na správne miesto, aby kabelka krásne sadla, všetko treba pekne obšiť a poskladať spolu s drevom. Detaily samozrejme nebudeme prezrádzať. Mesiace sme sa s istými vecami trápili bez pomoci, ale nakoniec sme na všetko prišli.

Aké trendy na letnú sezónu by ste dali do pozornosti našim čitateľom?

Na nejaké druhy trendov si ja moc netrúfam. Nemám ani školu dizajnu, ani skúsenosti s kožou či kabelkami. Práve preto toto moje nové podnikanie beriem asi za môj doterajší najväčší úspech. Nejaké kúsky z našej výroby by som však asi vedela zaradiť medzi letné kúsky. Máme takmer všetky farby koží, no medzi také topky patrí určite naša oslnivo žltá koža, ktorá naozaj upúta pohľad. Všetky kvietkové kabelky by som radila medzi jarno-letné kúsky, keďže sú v nich ozajstné živé kvietky, a majú v sebe takú jemnú ženskosť.

Máte spomedzi všetkých kabeliek, ktoré ste vyrobili, nejakú “srdcovku”?

Srdcovka bola moja prvá listová kabelka v horčicovej farbe, no momentálne je pre mňa najkrajšia asi kabelka vyrobená pre sesternicu Aju. Bola poskladaná presne na mieru, podľa jej požiadavky takmer do detailu. Je na nej ručná rezba ľalie v už spomínanej oslnivo žltej farbe kože, ktorá na slnku doslova „žerie pohľad“.

Danni Design kabelka – žltá koža / drevo

Chodím tiež momentálne častejšie do prírody a čerpám z nej nielen materiál, ale aj inšpiráciu. Jedna z tých, na ktoré som naozaj hrdá, je preto práve tento kúsok, ktorý som si vymyslela naozaj sama.

Aké sú ohľadom kabeliek vaše plány do budúcnosti?

Nemám veľmi dobré skúsenosti s mojimi plánmi do budúcna, ktoré verejne zdieľam. Plánujem však určite ísť s kabelkami čo najďalej, rozširovať výrobu nielen o kabelky, ale aj o iné doplnky z radu koža + drevo. Veľa správ mi chodí s otázkou, či nemám napríklad peňaženky, vaky, malé ruksaky či pánske tašky cez rameno. Určite sa im budeme venovať, no nechcem to príliš prezrádzať, pretože konkurencia je občas až veľmi dravá (dodala s úsmevom). A o naše plány sa s nimi určite nechcem deliť, pretože si myslím, že naše kúsky majú na výrobu čas a stoja za to, aby sme s nimi prerazili aj trošku inde, ako na sociálnych sieťach. Plány sú naozaj veľké a teším sa, ako sa s nimi popasujem, pretože keď chcem niečo dosiahnuť, idem za tým ako divá a nevzdávam sa – samozrejme so zdravým rozumom.

Náš tip: Vypukla revolúcia v móde! Bojujte s nami za správnu vec.

Som hrdá a vďačná za svoju rodinu, kamarátov a hlavne priateľa, ktorý je mojím najväčším motivátorom a pomocníkom. Som vďačná za ľudí, ktorých som spoznala popri našej ceste výroby kabeliek. Spoznala som pár úžasných ľudí, s ktorými spolupracujeme a máme skvelé výsledky. Som človek, ktorý sa nevie chváliť, práve naopak, som na seba dosť striktná a prísna, ale najviac hrdá som na fakt, že behom necelého roka sa nám podarilo vybudovať si pomaličky naše nové meno DANNi DESIGN, ktoré bude čoskoro oficiálne. Máme aj úspešnú prvú spoluprácu so skupinou Kollárovci a kabelky s ich logom majú veľký úspech. Nechcem vyznieť namyslene, ale verím, že sme vo výrobe úspešní, a budeme aj naďalej, pretože to, čo plánujem, nebude síce nič ľahké, ale ak to vyjde, bude to pre nás veľký skok dopredu.

Teším sa už teraz, čo mi život prinesie ďalej. Ďakujem za oslovenie z redakcie a za moje úplne prvé „interview“ 🙂

Celú doterajšiu tvorbu originálnych kabeliek si môžete pozrieť TU.

Mohlo by sa vám páčiť