Strie – ako sa ich zbaviť raz a navždy!

Koža-strie

Malé biele alebo červenofialové prúžky na koži, ktoré vznikajú na miestach, kde sa pokožka rýchlo roztiahne. Tak to sú strie. Estetický problém, ktorý trápi ženy ale aj mužov. Čo skutočne zaberá na strie a ako sa ich zbaviť? Poďme pekne po poriadku. 

Strie – prečo vlastne vznikajú?

Sú, veľmi jednoducho povedané, malé jazvičky na koži, ktoré môžu mať pár milimetrov či pár centimetrov. Koža, hoc veľmi elastický ľudský orgán, sa nie vždy dokáže prispôsobiť rýchlym telesným zmenám. Pod vplyvom hormónov koža stratí svoju elasticitu, povrchové vrstvy sa stanú tenšími až nakoniec vznikajú trhliny, ktoré voláme strie. Spočiatku môžu byť strie sfarbené na červeno či modro. Toto sfarbenie spôsobujú cievy, ktoré sa v striách nachádzajú. Po istom čase zostanú strie biele až striebristé. V týchto vzniknutých jazvách síce stále prúdi krv. Toto tkanivo však neobsahuje žiadny pigment. Aj to je dôvod, prečo strie pri opaľovaní nezmiznú, práve naopak, sú viditeľnejšie. 

Príčiny vzniku strií

  • Počas tehotenstva – kedy sa pokožka napína a prispôsobuje sa veľkosti bábätka. Zmeny môžu byť náhle a koža nedokáže rýchlo zareágovať. Objavia sa hlavne na bruchu, prsníkoch či panve.
  • V puberte –  hlavne vtedy, keď je rast náhly a rýchli. Puberťáci tiež často nárazovo naberú na váhe a preto sa vytvoria strie, ktoré sa objavujú hlavne na bruchu či v okolí pásu. 
  • Pri náhlom zvýšení hmotnosti tela – za ktorými môžu byť rôzne zdravotné či psychické problémy.
  • Pri niektorých endokrinných ochoreniach. V tomto prípade sa strie môžu objaviť na celom tele, dokonca aj na tvári.
  • Pri dlhodobom užívaní kortikosteroidov.
  • Strie sa môžu objaviť aj u mužov či už počas puberty alebo pri náhlom raste tela v dôsledku posilňovania a tak sa ukážu na bicepsoch, chrbte či nohách. 
Strie z cvičenia
zdroj: unsplash.com

Ako bojovať proti striám?

Zo zdravotného hľadiska sú strie zdravotne neškodné, ide však skôr o estetický problém. Ak sa hanbíte kvôli striám vyzliecť do plaviek, či obliecť si crop top, čítajte ďalej ako sa strií zbaviť. 

Prevencia a kvalitné krémy

Na strie možno treba myslieť aj vtedy, ak ich na tele nemáme. Dôležitá je totiž prevencia. Je preto veľmi dobré, ak máte v kúpeľni po blízku vždy kvalitný hydratačný krém, proti striám či na prevenciu pred ich vznikom.  Práve masáž miest, ktoré sú na strie náchylnejšie, dokáže vyriešiť nejeden problém. Veľmi dobré sú krémy na strie, ktoré obsahujú vitamín E, jojobový, mandľový či ricínový olej. 

V boji proti striám je veľmi účinná kozmetika a krémy obsahom kyseliny hyalurónovej. Tá zabezpečuje pružnosť a hydratáciu pokožky. Pri kozmetike s obsahom tejto kysleni sa nebojte investovať, čím kvalitnejšia kyselina hyalurónová, tým rýchlejšie sa dostanú molekuly do potrebnej vrstvy pokožky a vyhladia ich. 

Dermabrázia

Diamantová dermabrázia je forma profesionálneho peelingu, ktorý dokáže liečiť rôzne nedokonalosti kože. Počas tohto ošetrenie sa jemnym peelingom odstraňuje povrchová vrstva kože pomocou diamantových nadstavcov. Pravidelným ošetrovaním sa tak môžete natrvalo strií zbaviť.

Strie na bruchu
zdroj: profimedia

Dermapen a strie

Ďalšou neinvazívnou metódou odstraňovania strií je dermapen. Dermapen je automatické elektrické mikro-ihličkové peros. To za použitia vibrácie a nadstavcov s titánovými mikro-ihličkami automaticky a veľmi jemne prepichuje pokožku. Stimuluje sa tak prirodzene regeneračné schopnosti ľudského tela.Táto metóda urýchľuje procesy autoobnovy, čiže produkciu kolagénu a elastínu a tým sa redukujú aj výrazné strie.  

Strie a babské recepty

V boji proti striám môžete použiť aj babské recepty. Rád je hneď niekoľko, stačí si z nich iba vybrať. 

Vaječné bielka – sú vraj skvelým bojovníkom proti striám, bielka obnovujú a spevňujú. Stačí vraj bielkom niekoľkokrát denne natierať postihnuté miesto. 

Domáci recept
zdroj: unsplash.com

Citrónová šťava + cukor – zmes ktorá pôsobí ako peeling a odstraňuje odumreté bunky z kože. Vďaka pravidelnému peelingu sa pleť regeneruje a obnovuje. 

Olivový olej – je veľmi vyhľadávaný pre svoje hydratačné a spevňujúce účinky. Koža je po jeho pravidelnej aplikácii hydratovaná a vyhladená. 

Voda proti striám – pokožka potrebuje hydrataciu zvonku aj zvnútra. Preto by sme mali dodržiavať pravidelný pitný režim. A to v prípade či nás strie trápia alebo nie. Koža ktorá je dobre hydratovaná zvnútra je chránená pred striami.

Najčítanejšie