Takto vyzerá šťavnatý jarný detox! Vyskúšate ho?

jarný detox

Chystáte veľké jarné upratovanie vášho domu či bytu, no zabúdate na seba? Po dlhej zime potrebuje nakopnúť aj vaše telo. Ak sa cítite unavený, nie vo svojej koži a dokonca vás zmáha jarná únava, vaše telo priam kričí po jarnom detoxe. Zatočte s nezvanými látkami vo vašom tele a upracte! Doprajte si dúšok šťavnatého detoxu ešte dnes večer.

Prečo ho potrebujeme?

Naše telo sa detoxikuje pravidelne a prirodzene. Zbavuje sa ním nebezpečných či škodlivých látok. Tie sa do nášho tela dostávajú “vďaka” zlým stravovacím návykom aj nekvalitným potravinám. No môže za to aj zlé ovzdušie, stres a nevhodný životný štýl.

Jarný detox organizmu

Následkom záplavy škodlivých látok môžu byť rôzne choroby. Únava, zápaly aj pocit, že nie sme vo svojej koži. Ak pociťujete podobné príznaky a chcete svojmu telu uľaviť, je tu pomoc zvaná jarný detox.

Takto má vyzerať jarný detox

Báli ste sa, že budete dva týždne žiť iba na ovsenej kaši a vode? Upokojíme vás. Jarný detox je krycie meno pre úpravu jedálnička, ktorá obsahuje potraviny, ktoré pomáhajú telu očistiť sa.

Vďaka jarnému detoxu sa dostanete do formy. Urobíte niečo pre svoje telo a navyše sa vám podarí aj zhodiť nejaké to kilečko.

detox organizmu

TIP: Na jarný detox si vyberte týždeň, kedy budete mať čas variť si. Zájsť si na nákup čerstvých potravín a najlepšie taký, kedy vás šéf nebude naháňať s uzávierkou.

Základné pravidlá jarného detoxu 

  • Počas jarného detoxu by ste mali obmedziť kofeín, rafinovaný cukor, polotovary či jedlá z fast food stánkov.
  • K detoxu patrí aj spánok. Minimálne 8 hodín. Dajte si preto záležať aj na jeho kvalite. Aspoň hodinu pred tým, než sa uložíte do postele, eliminujte modré svetlo. Prečítajte si radšej knihu alebo sa porozprávajte so svojim partnerom.
  • Alfou a omegou jarného detoxu je voda! Myslite preto na pitný režim a dodržujte ho. Koľko vody potrebujete vypiť si môžete vypočítať TU.
  • Do pitného režimu môžete zaradiť aj detoxikačné bylinkové čaje. Kúpite ich v drogérii či v lekárňach.
  • Jarný detox môžete poňať podľa seba. Buď si upravíte jedálniček a zahrniete doň veľa ovocia, jedlá so zeleninou a chudým mäsom (morčacie, králičie, jahňacie) alebo si môžete dopriať šťavnaté smoothie.

výživné smoothie

Napite sa energie – smoothie pre jarný detox

Ak nie ste v kuchyni práve “doma”, smoothie sú pre váš jarný detox ako stvorené. Ide o kombináciu zeleniny a ovocia, ktoré spojíte v mixéry a vypijete. Doma to zvládne aj váš mixér, preto nemusíte hneď utekať na nákupy a zháňať najvýkonnejší smoothie mixér.

Pri jarnom detoxe sa zásobte čerstvými potravinami, ovocím a zeleninou. Vyskúšajte zázvor, špenátové listy, kokosové mlieko, cviklu, jablká, banány, mango, ovsené vločky. Zamerajte sa na zeleninu so zvýšeným obsahom vlákniny.

Cviklové smoothie – doplnenie energie i železa 

Potrebujete:

1ks cvikla

1ks jablko

hrsť mandlí

hrsť špenátových listov

voda/100% šťava – jablko, cvikla

Najskôr nalejte do mixéra vodu/šťavu, následne pridávajte pokrájanú cviklu, jablko, špenátové listy a na záver mandle.

Zelený mix, s ktorým zhodíte pár kíl 

Potrebujete:

1 hrsť špenátu

2 ks zelené jablko

1 ks banán

voda/kokosové mlieko

Aj v tomto prípade ako prvé nalejte do mixéra vodu alebo kokosové mlieko. Následne pridajte ostatné ingrediencie a poriadne vymixujte.

Tip: Pridať môžete aj štipku zázvoru. Pozor však na množstvo! Zázvor je veľmi aromatický, a ak to preženiete, môžete si pokaziť chuť.

Rukolové smoothie pre milovníkov zeleniny 

Potrebujete:

hrsť rukoly

štipku chilli

hrsť lúpanej slnečnice

ananás (môže byť aj zaváraný)

vodu

Do mixéra najprv dáme šťavnaté zložky smoothie – vodu, ananás, pridáme listy rukoly, chilli a slnečnicu. Všetko mixujeme do hladka.

Tip: Do svojich smoothie si pokojne môžete pridať aj kolagén, aby ste podporili svoje kĺby, nechty, vlasy a pokožku.

Zdroje:
Zdroj obrázkov:
https://www.mojavyziva.sk/zeleninove-smoothie-recepty/
https://www.mommyhatescooking.com/12-easy-spring-smoothie-recipes
https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/jarna-ocista-organizmu-tychto-10-potravin-je-detox-idealnych