Starostlivosť o vlasy je dôležitá. Kde robíme najväčšie chyby?

Žehlenie vlasov spôsobuje poštiepené končeky

Myslíte si, že pokiaľ ide o starostlivosť o vlasy, nič vás nedokáže prekvapiť? Staráte sa o ne predsa dennodenne. Aj keď ich však ošetrujete s najlepšími úmyslami, spôsob nemusí byť vždy správny. Preto sme pre vás Identifikovali 4 najčastejšie chyby, ktoré väčšina z nás robí pri každodennej starostlivosti o vlasy.

1. Každodenné umývanie vlasov

Umývate si vlasy každý deň? Práve to je jedna z najčastejších chýb, ktorú ženy robia. Áno, vlasy sú počas dňa vystavené prachu a rôznym iným vplyvom, to im však neškodí tak, ako množstvo často používaného šampónu a inej vlasovej kozmetiky. Takáto starostlivosť o vlasy je však prehnaná. Pri každodennom umývaní totiž dochádza k oslabeniu vlasov a rýchlejšiemu štiepeniu končekov.

umývanie vlasov
zdroj: 123RF

Vlasy by ste si mali umývať dvakrát do týždňa. Takáto frekvencia ich udržiava zdravé, a zároveň ich nezaťažuje. Ak sa však bez čerstvo umytých vlasov necítite dobre, opláchnite si vlasy iba vodou a nepoužívajte šampón. Určite vás prekvapí, že takáto jednoduchá starostlivosť o vlasy spôsobí, že vlasy budú zrazu lesklejšie a kvalitnejšie.

Náš tip: Každá žena túži po prirodzenosti. Mať krásnu, zdravo vyzerajúcu pleť a nemusieť na ňu nanášať make-up. Týchto 15 tipov vám pomôže dosiahnuť vytúžený cieľ.

2. Zlá technika umývania vlasov

Mnohé ženy zabúdajú na skutočnosť, že vlasy, to nie sú iba ich končeky, ale najmä korienky. Práve pri nich sa vytvára mazivo, ktoré vlasy najviac znečisťujú. Doprajte teda svojim korienkom viac pozornosti. Starostlivosť o vlasy začínajte dôkladným umytím pokožky hlavy. Šampón si poriadne napeňte a pokožku hlavy dôkladne, ale bez zbytočného trenia, pomasírujte. Až potom prejdite na zvyšnú časť vlasov až ku končekom. Vlasy umývajte jemne vo vlažnej vode a nezabudnite šampón dôkladne opláchnuť.

3. Nesprávna kozmetika alebo jej množstvo

Každé vlasy sú iné a potrebujú správny typ kozmetiky. Ak si napríklad zvolíte zlý šampón, vašim vlasom sa zníži kvalita a stratí sa ich objem. Pre mastné vlasy zvoľte šampón s vyšusujúcim zložením. Suché vlasy zas potrebujú zvláčňujúci šampón. Šampón s vyšším obsahom vitamínov pomáha najmä zničeným a lámavým vlasom.

Na zvýšenie kvality vlasov používajte kondicionér, ktorý im zabezpečí prísun proteínov a aktívnych zložiek. Kondicionér sa nanáša po umytí vlasov, a to predovšetkým na ich spodnú časť. Vlasy sú potom lesklejšie, jemnejšie a objemnejšie. Na končeky vlasov odporúčame použitie výživných olejov, ktoré zabraňujú ich štiepeniu.

Aj keď si to možno neuvedomujete, priveľa kozmetiky vašim vlasom škodí. Aj priveľa šampónu. Nepoužívajte ho preto príliš veľa. Ak máte polodlhé vlasy, postačí vám množstvo, ktoré zodpovedá veľkosti vlašského orecha. Vytlačte si šampón do dlane, zmiešajte ich s trochou vody a napeňte. Ak chcete vedieť, ako sa starať o dlhšie vlasy, prečítajte si článok 9 prirodzených ciest k dlhým a zdravým vlasom.

4. Časté úpravy vlasov

Často si vlasy fúkate, natáčate či žehlíte? Teplo a suchý vzduch vlasy veľmi namáhajú a vedú k ich poškodeniu a strate lesku. Ak vlasy bez týchto procedúr skrátka nedržia formu, pomôžte im aspoň ochrannými prostriedkami, akým je napríklad ochranný sprej, ktorý sa nanáša na ešte vlhké vlasy. Žehličku naopak používajte iba na suché vlasy. Pri použití fénu nepoužívajte príliš horúci vzduch a vždy fénujte iba v jednom smere s hlavicou natočenou nadol. Na záver vlasy ešte perfúknite studeným vzduchom.