Starajte sa o Váš úsmev

To, že vlasy sú korunou krásy a oči sú bránou do duše, to už asi všetci vieme. Čo ale taký úsmev? Aký dojem vzbudzuje a aké je tajomstvo nádherného úsmevu? Túto otázku si kladú nielen ženy, ale aj mnohí muži. Každý z nás túži po krásnom a žiarivom úsmeve, avšak nie každý sa nim môže pochváliť. Za krásnym úsmevom sa skrýva množstvo aspektov, či už je to genetika, čistenie zubov alebo životný štýl. Niektoré dokážeme ovplyvniť, iné nie. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko sa za tým skrýva a ako docieliť úsmev, ktorý upúta pozornosť na prvý pohľad. 

Úsmev
zdroj: pexels.com

Ako zabezpečiť krajší úsmev?

Úsmev nie je len o snehobielych zubov a kráse, ale aj o starostlivosti, ktorú často podceňujeme. Zubári hovoria o tom, že ľudia sa snažia o čo najbelší odtieň, avšak zabúdajú na zdravý vzhľad a dôkladnú starostlivosť o zuby. Farbu a kvalitu zubnej skloviny ovplyvňuje množstvo faktorov a ak si chcete udržať zdravé a silné zuby, mali by ste dodržiavať určité pravidlá.

Čistite zuby pravidelne a správne

Čistenie zubov by malo byť pre každého samozrejmosťou a to minimálne dvakrát až trikrát do dňa, najlepšie po každom jedle. Pravidelnosť čistenia je veľmi dôležitá. Počas dňa sa v našej ústnej dutine množia baktérie a kyseliny. Tie vytvárajú lepivý zubný povlak, ktorý ničí zubnú sklovinu. Jediným riešením ako sa ho zbaviť je zubná kefka a minimálne 3 minúty čistenia. 

Nezabúdajte pri čistení používať zubnú niť

Zubnú niť nám zvyčajne pripomínajú naši zubári na preventívnej prehliadke a vedia prečo to robia. Veľmi často sa totiž stretávajú s tým, že ju buď ľudia nepoužívajú vôbec alebo ju používajú nesprávne. Dentálna niť nám umožňuje vyčistiť medzizubné priestory, teda priestory kam sa zubná kefka pri čistení nedostane. Na čistenie používajte minimálne 30 centimetrovú niť, obopnite ju okolo zuba do tvaru C a ťahajte smerom nadol. Zo začiatku môžu ďasná trochu krvácať, ale pravidelné čistenie by to malo napraviť. 

Používajte zubnú pastu s fluoridom

Fluoridy  zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane zubnej skloviny a to najmä preto, že spomaľujú rast a metabolizmus baktérií. Fluoridy sa nachádzajú aj v mnohých potravinách ako napr. morské ryby. Účinnosť fluoridov potvrdili mnohé štúdie v rôznych krajinách sveta. Kľúčovou zložkou v zubných pastách je práve fluorid, ktorý bráni tvorbe zubného kazu a nahrádza stratené minerály. Zubná pasta by mala mať koncentráciu fluoridu sodného 1350 – 1500 ppmF, aby bola skutočne účinná.  

Jedzte mliečne výrobky, ovocie a zeleninu

Ak túžite po zdravých a silných zuboch zaraďte do svojho jedálnička ovocie a zeleninu. Pre zuby sú veľmi prospešné jablká, brokolica, uhorky a mrkva. Belší a žiarivý odtieň zubov vám môžu zabezpečiť aj jahody či banán. Snažte sa konzumovať dostatok mliečnych výrobkov ako sú mlieko, tvarohy, jogurty a syry. Obsah vápnika a fosforu prispieva k mineralizácii zubnej skloviny. 

Úsmev
zdroj: freepik.com

Zvýraznite svoj úsmev rúžom 

Známa módna ikona Marilyn Monroe povedala: „Úsmev je tým najlepším makeupom pre každú ženu.“ Marilyn vedela ako svoj úsmev ešte viac zvýrazniť a preto bol pre ňu charakteristický výrazný červený rúž. Ide o najväčší fenomén dekoratívnej kozmetiky a ženy po ňom siahajú už tisíce rokov. Mnohé ženy tvrdia, že sa s červeným rúžom cítia sebavedomejšie a príťažlivejšie. Úsmev obohatený o červený rúž na perách vzbudzuje záujem aj u mužov. Podľa prieskumov mužov najviac priťahujú práve pery a ak sú červené, upútajú ich až na neuveriteľných 10 sekúnd

Možno si netrúfate na červený rúž a radšej by ste siahli po jemnejšom odtieni. Mali by ste vedieť, že odtiene červenej sa delia do troch kategórií: ružovo-červené, oranžovo-červené a čisto červené. Čím je vaša pleť svetlejšia, tým výraznejšie bude pôsobiť rúž. Vyskúšajte si vzorky, ktoré nájdete v každej drogérii a vyberte si odtieň, ktorý sa vám bude najviac hodiť. Nezabúdajte na kontúrovaciu ceruzku vo farbe rúžu, vďaka ktorej budú vaše pery vyzerať opticky väčšie. 

Úsmev
zdroj: pexels.com

Káva a cigarety prispievajú k žltnutiu zubov

Všetci vieme aké je fajčenie škodlivé, no čoraz viac ľudí podlieha tomuto zlozvyku. Väčšina fajčiarov prehliada riziko rakoviny ústnej dutiny, vznik zubných kazov, zápal ďasien, či paradontitídu. Veľmi výrazne vplýva aj na náš zovňajšok. Z pleti sa nám vytráca potrebná hydratácia a zuby čím ďalej, tým viac žltnú. Obľúbeným nápojom je aj káva, ktorá rozhodne neprospieva odtieňu našich zubov. Ak túžite po hollywoodskom úsmeve na fajčenie a kávu musíte zabudnúť. 

Na čo si dať pozor, ak nechceme mať žlté zuby?

Aj keď káva a cigarety sú najčastejšou príčinou žltých zubov, nie sú jedinou. Na odtieň zubnej skloviny vplýva aj genetická predispozícia. Prirodzený odtieň dentínu nezmeníte ani používaním rôznych bieliacich produktov. Žltý odtieň zubov môžu spôsobovať aj niektoré jedlá a nápoje s väčším obsahom prírodných či umelých farbív. Najčastejšie to sú: červené víno, červená repa, čierny čaj, čučoriedky a kolové nápoje. 

Úsmev
zdroj: freepik.com

Žltnutie zubov je tiež prirodzeným javom pri procese starnutia. U starších ľudí sa stenčuje zubná sklovina a žltkastá farba dentínu je viditeľnejšia. Žltnutie zubov môže byť spôsobené aj chorobou a niektorými druhmi liekov. V takom prípade je veľmi ťažké ovplyvniť odtieň zubov. Napriek tomu však môžete udržiavať svoje zuby zdravé.

Na prvom mieste by mala byť vždy starostlivosť o zuby. Ani rôzne drahé bielenia zubov nemôžu zachrániť to, čo ste zanedbali. Pokúste sa zmeniť trochu svoj životný štýl a nájdite príčinu, ktorá vám bráni v dosiahnutí oslnivého úsmevu. 

„Hodnota úsmevu … Nestojí nič, ale vytvára veľa. Obohacuje tých, ktorí prijímajú, bez toho, aby ochudobňoval tých, ktorí dávajú. Udeje sa bleskovo, ale spomienka naň niekedy trvá večne. Nikto nie je taký bohatý, aby sa bez neho zaobišiel.” – Dale Carnegie

Mohlo by sa vám páčiť