Starajte sa o svoje duševné zdravie

žena medituje

Svetový deň duševného zdravia už tradične pripadá na 10. októbra, no dnes, po 28 rokoch od jeho založenia, bude ešte o niečo významnejší, než obvykle. Tento rok sa totižto nesie v znamení globálnej pandémie, ktorá nemá v moderných dejinách obdoby a práve to sa výrazne odzrkadľuje aj na duševnom zdraví miliónov ľudí po celom svete. Strach, neistota, izolácia – to sú momentálne najčastejšie pocity, s ktorými sa ľudia musia vysporiadať. Ako sa teda správne starať o svoje vlastné duševné zdravie?

Rozprávajte o svojich pocitoch – pozitívnych, aj negatívnych

Prvý krok, ktorý môžete urobiť pre svoje duševné zdravie, je začať rozprávať o tom, ako sa v skutočnosti cítite. Na prvý pohľad to môže vyzerať jednoducho, no častokrát sa stáva, že svoje pocity nevieme spracovať do slov, prípadne nechceme nikoho blízkeho svojimi pocitmi zaťažovať. Mali ste náročný deň práci? Vyrozprávajte sa svojmu partnerovi alebo dobrej kamarátke. Máte pochybnosti, obavy, trpíte úzkosťami? Dovoľte svojmu okoliu, aby vám pomohlo.

Vyskúšajte návštevu psychológa alebo sa vyjadrite prostredníctvom umenia

Ak skutočne nemáte nikoho, komu by ste sa chceli zdôveriť, skúste navštíviť psychológa. Vyrozprávať niekomu nezainteresovanému, čo všetko máte na srdci, môže byť naozaj oslobodzujúce a navyše vám psychológ poskytne nový pohľad na vaše problémy. Robí vám problém rozprávať o svojich pocitochs kýmkoľvek? Skúste ich teda vyjadriť písaním, maľbou či skladbou na hudobnom nástroji – čímkoľvek, vďaka čomu budete vedieť dostať svoje pocity „von“.

Žena u psychológa.
zdroj: 123RF

Snažte sa viesť aktívny život, zaraďte do svojho programu pravidelné cvičenie

Aktívny životný štýl a pravidelná fyzická aktivita sú efektívnym spôsobom ako sa zbaviť stresu a zlepšiť svoje duševné zdravie. Nielenže pri fyzickej aktivite dokážete úplne „vypnúť“, vyčistiť si hlavu a zabudnúť na starosti každodenného života, ale je tiež vedecky dokázané, že cvičenie zvyšuje hladinu dopamínu, sérotonínu a endorfínov v tele každého z nás. Všetky tieto tzv. neuroprenášače majú za úlohu to, aby sme svet vnímali v pozitívnom svetle. Naopak, ak ich nemáme v tele dostatok, prevažujú u nás pocity smútku, náš pohľad na svet sa stáva negatívnym a vyskytujú sa u nás tiež rôzne emocionálne problémy, čo môže v konečnom dôsledku viesť až k vzniku depresie.

joga video inštruktori

Nezabúdajte ani na sebavedomie či kvalitný spánok

Pozitív, ktoré so sebou prináša pravidelné cvičenie, je však ešte omnoho viac. Pomáha nám cítiť sa sebavedomejšie, zlepšuje kvalitu nášho spánku, vieme sa vďaka nemu lepšie sústrediť a celkovo sa vďaka nemu cítime lepšie. Ak teda hľadáte spôsoby, ako sa správne starať o svoje duševné zdravie, určite zaraďte do svojho pravidelného programu aj cvičenie.

Zdravá strava nevplýva iba na vaše fyzické zdravie, ovplyvňuje aj vašu psychiku.

To, čo počas dňa zjeme, má priamy vplyv na to, ako sa cítime. Určite to poznáte – ak si dáte na obed jedlo, ktoré je mastnejšie a ťažšie, okamžite cítite únavu a vyčerpanie. Naopak, ak sa snažíte celý deň stravovať zdravo, cítite sa ľahšie a plný energie. Presne takýto vplyv má na nás jedlo aj z dlhodobého hľadiska. Ak sa teda dlhodobo stravujete nezdravo a neprijímate dostatok živín, výrazne to môže ovplyvniť aj vaše duševné zdravie. Dostatočný príjem tekutín, zaradenie väčšieho množstva ovocia
a zeleniny do jedálnička či zníženie konzumácie potravín s pridaným cukrom – to všetko môže mať pozitívny vplyv na vašu psychiku.

Blahodarný horčík

Ak toto všetko ovládate a už dávno ste to aplikovali aj do svojho každodenného života, potom máme pre vás ešte malý tip na záver. Skúste zvýšiť svoj príjem horčíka, ktorý pomáha napríklad aj zmierňovať bolesti hlavy či únavu. Medzi najlepšie prirodzené zdroje horčíka patria ďatle, banány, sušené marhule, špenát, varená šošovica, tuniak, varené kuracie prsia či mandle a kešu.