SPRAVTE SI DOMA VLASTNÚ POSILŇOVŇU

sergio-pedemonte-1knFytoiXfI-unsplash

Blíži sa leto a vy už premýšľate ako zhodiť tie kilogramy navyše, ktoré sa objavili počas pandémie? Nemusíte nutne chodiť do fitness centra, aby sa vám to podarilo. Stačí ak si trochu upravíte stravu a začne sa viac hýbať. Áno cvičiť môžete v pohodlí domova, aj keď spočiatku bude trochu ťažšie sa prinútiť. Spravte si doma vlastnú posilňovňu. Nepotrebujete na to drahé stroje, stačí pár základných pomôcok, s ktorými viete precvičiť všetky telesné partie. Zaujíma vás, ktoré to sú? Prečítajte si náš článok.

Zatvorené fitness centrá počas pandémie

Súčasná pandemická situácia spojená s vírusom COVID-19 výrazne ovplyvnila aj fitness centrá. Už od októbra 2020 sú zatvorené a väčšina z nás si zvykla viac oddychovať na gauči pred televízorom ako vykonávať nejakú fyzickú aktivitu. Napriek tomu, že bola vytvorená petícia za otvorenie fitness centier a športových klubov na Slovensku, otvorenia sme sa zatiaľ nedočkali. Objavili sa obavy, že fitness centrá sú vysoko rizikovým miestom na šírenie vírusu.

Vysnívaná postava vďaka vlastnej posilňovni

Leto je tu čo nevidieť. Všetci si uvedomujeme, že počas pandémie sme viac oddychovali a len veľmi ťažko sme sa dokázali prinútiť k nejakej aktivite. Teraz je ideálny čas na to, aby sme to zmenili. Nielen vo fitness centrách si môžete vyformovať svoju vysnívanú postavu. Niektorí ľudia si vytvorili domácu posilňovňu dávno pred pandémiou a nevedia si ju vynachváliť. Najväčšie výhody sú, že si môžete zacvičiť kedykoľvek chcete, nie ste odkázaní na otváracie hodiny a máte dostatok súkromia. 

Aké pomôcky si vybrať na cvičenie?

Ak ste začiatočník, mali by ste začať s cvičením postupne a zbytočne to nepreháňať. Telo ešte nie je zvyknuté na takú fyzickú aktivitu a môže vás nepríjemné prekvapiť svalová horúčka a strata motivácie. Možno sa práve teraz obávate, že domáca posilňovňa vás bude stáť veľa peňazí a v tejto neľahkej situácii ich málokto má nazvyš. Pravda je však taká, že na cvičenie vám stačí pár základných pomôcok, ktoré vás určite finančne nezruinujú. Tieto pomôcky by ste si mali určite zabezpečiť:

Podložka na cvičenie

Gumový posilňovač

Posilňovač

Balančná podložka

Činka

Fitness náramok

Podložka na cvičenie

Podložka na cvičenie je veľmi dôležitou pomôckou a má svoj význam. Vďaka nej si viete vytvoriť posilňovňu aj u vás doma. Môže sa zdať, že jej hlavnou funkciou je práve komfort, no nie je to celkom tak. Pri intenzívnych tréningoch chráni vašu chrbticu, kolená, dlane a iné telesné partie pred zranením. Podložku je možné využívať aj pri jóge, aerobiku, fitness, kruhovom tréningu, gymnastike a strečingu. 

Výhody:

+ lacná

+ mäkký protišmykový povrch

+ odolná proti vlhkosti a potu

+ perfektné tlmenie nárazov a hluku

+ výborné tepelno-izolačné vlastnosti

Nevýhody:

– niekomu môže prekážať intenzívny pach materiálu

 

 

Gumový posilňovač

Gumový posilňovač je skvelou všestrannou pomôckou pri domácom cvičení. Vďaka gumovému posilňovaču dokážete efektívne spevniť celé telo napr. prsné, brušné svaly a svalstvo rúk a nôh. Pomáha aj zahriať svaly danej partie a predísť možnému zraneniu. Gumový posilňovač inSPORTline Morpo Medium – 130 cm, má dve anatomicky tvarované rukoväte, ktoré sú odľahčené a zaručujú maximálny komfort pri cvičení. 

Výhody:

+ vyrobený z vysoko odolnej silikónovej gumy

+ materiál je odolný proti vlhkosti a potu

+ má nízku hmotnosť

+ patrí medzi top produkty na cvičenie

+ veľká spokojnosť zákazníkov

 

Nevýhody:

-žiadne

 

 

Posilňovač

Posilňovač alebo tiež expander je univerzálnou a cenovo dostupnou pomôckou. Je vhodný aj ako naťahovacia pomôcka pri rekonvalescencii po úraze. Veľkou výhodou je, že dokáže nahradiť aj činky a posilňovacie stroje. Môžete mať aj niekoľko posilňovačov a spestriť si tak domáce cvičenie. 

Cvičenie s expandermi menej zaťažuje kĺby, pretože nevplýva na nich gravitácia tak ako pri závažiach.Vďaka expanderom je cvičenie oveľa zábavnejšie a sú vhodné pre teenagerov, profesionálnych športovcov, ľudí so sedavým zamestnaním a pre seniorov. 

Výhody:

+ široké možnosti použitia

+ možnosť natiahnutia až na trojnásobok dĺžky

+ vyrobený z materiálu odolného proti vlhkosti a potu

Nevýhody:

–  žiadne

 

 

Balančná podložka

Balančná podložka by určite nemala chýbať vo vašej domácej posilňovni. Koordináciu a rovnováhu potrebujem pri väčšine aktivít, ktoré vykonávame každý deň. Balančná podložka je skvelým pomocníkom na zlepšenie rovnováhy a stability. Môžeme ju zaradiť medzi univerzálne pomôcky, pretože sa dajú na nej vykonávať akékoľvek bežné cviky ako napr. kľuky, výpady, drepy či plank a veľa iných cvikov. Balančná podložka zvyšuje náročnosť jednotlivých cvikov, ale zároveň posilňuje kĺby, izolované svalstvo a zlepšuje držanie tela. Používať ju môžete dvoma spôsobmi a to mäkkou časťou nahor alebo nadol. 

Výhody:

+ pomáha odstrániť bolesť chrbta a kĺbov

+ môže byť používaná dvoma spôsobmi

+ 2 expandery umožňujúce ďalšie cvičenia

+ vyrobená zo zdravotne nezávadných materiálov

Nevýhody:

– je nutné správne vykonávať cviky, inak nebude podložka účinná

 

 

Činka

Jednoručná činka je neodmysliteľnou súčasťou každej posilňovne a nemala by chýbať ani v tej vašej. Činky sú veľmi všestrannou fitness pomôckou a môžeme s nimi precvičiť akúkoľvek svalovú skupinu. Veľmi obľúbená je práve činka v tvare zvonu s trojuholníkovým úchopom. Unikátny tvar zaručuje bezpečné a komfortné posilňovanie a je vhodná pre všetky vekové kategórie.

Výhody:

+ kvalitný plastový materiál 

+ povrch je odolný proti vlhkosti a opotrebovaniu

+ má garantovanú presnosť váhy

+ bezpečné skladovanie pomôcky

Nevýhody:

– činky s cementovou náplňou majú najkratšiu životnosť

– pri cvičení je nutná opatrnosť a začať s menšou hmotnosťou

 

 

Fitness náramok

Fitness náramky sú v súčasnosti veľmi moderné a ľudia sú z nich nadšení. Poskytujú prehľad o denných aktivitách, kvalite spánku a množstve odpočinku. Zobrazujú prichádzajúce hovory alebo oznámenia zo sociálnych sietí. Fitness náramok má farebný, jasne čitateľný a prehľadný displej. Ponúka po prepojení možnosť vyhľadávania náramku, takže by sa nemalo stať, že svoje zariadenie nenájdete.

Výhody:

+ moderná fitness pomôcka

+ meria tie najdôležitejšie údaje ako vzdialenosť, počet krokov, spálené kalórie 

+ ovláda sa pomocou jediného dotykového tlačítka

+ optický senzor pre snímanie údajov o tepovej frekvencii

+ hmotnosť iba 22 gramov

Nevýhody:

– neponúka pokročilé funkcie

 

 

Spríjemnite si čas strávený doma a vytvorte si vlastnú posilňovňu s výberom tých najúčinnejších pomôcok. Ak túžite po pevnej postave, teraz máte na to dostatok času a všetky ostatné dôvody sú iba výhovorky. Vybrali sme pre vás účinné ale zároveň cenovo dostupné pomôcky, ktoré sa vám pri cvičení určite zídu. Všetko je len o tom, aby sme sa dokázali  prinútiť a zotrvať.