Čo jesť po prebudení – raňajkujte správne

Určite ste sa už stretli s tvrdením, že ráno robí deň. Mnohí laici, ale i odborníci sa dokonca zhodujú na tom, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa – čo je dosť znepokojujúca informácia vzhľadom na skutočnosť, koľkí z nás ich zanedbávajú alebo podceňujú. V nasledujúcom článku vám preto prezradíme, ako by také poriadne raňajky mali (ale i nemali) vyzerať.

Ranný boost organizmu

Tele síce je po noci odpočinuté, avšak po spánku je potrebné doplniť ho novou energiou. Len tak si počas dňa zaručíte maximálny mentálny či fyzický výkon. Raňajky sú teda akýmsi potrebným „palivom“ pre organizmus a dôležité je vedieť aj to, že prijať by sme ich mali najneskôr do hodiny po prebudení. Vo všeobecnosti pritom platí, že raňajky by mali obsahovať cca štvrtinu nášho denného energetického príjmu.

Čo si dopriať na raňajky?

Raňajky by mali byť určite tvorené kvalitnými bielkovinami a zdravými sacharidmi (napr. ovocie, celozrnné pečivo…). Výborné je spestriť ich aj potravinami s vysokým obsahom vlákniny. Naopak, vyhýbať by sme sa mali príliš mastným jedlám – tie by organizmus hneď zrána nadmerne zaťažili.

chutné raňajky, ovocná šťava
zdroj: 123RF

Možností, ako si nakombinovať tie správne raňajky, je teda naozaj veľmi veľa a záleží to len od vašej chuti. Rýchlou a zároveň i chutnou voľbou, ktorá nikdy nesklame, sú napríklad miešané vajíčka s celozrnným chlebom a so zeleninou, či knäckbrot s tvarohovoru nátierkou. Vynikajúce sú však napríklad aj celozrnné toasty s roztlačeným avokádom či s morčacou šunkou, alebo s cottage cheesom.

Ak preferujete skôr sladké raňajky, alebo máte chuť na dezert, doprajte si napríklad biely jogurt s ovocím, ovsené vločky dochutené podľa vašej chuti, proteínový nápoj z nízkotučného mlieka či nejaké chutné smoothie.

Čomu sa ráno vyhnúť?

Klasickým príkladom nezdravých raňajok je napríklad šiška alebo presladený croissant s kávou. Rovnakou zlou voľbou je napríklad biele pečivo s tučným syrom a nejakou mastnou salámou – navyše bez zeleniny. Pozor si dajte aj na rôzne v obchodoch kupované cereálie, ktoré sa tvária zdravo, v skutočnosti sú však prepchaté cukrom. Takéto raňajky vášmu telu nedodajú žiadnu energiu, práve naopak – budete sa po nich cítiť ešte viac unavene.

Ako teda môžete vidieť, raňajky predstavujú štart do nového dňa a výrazne ovplyvňujú to, nakoľko úspešní a produktívni v daný deň budeme. Určite ich preto nezanedbajte a vyhraďte si na ne dostatok času – rozdiel určite spozorujete ihneď.

Mohlo by sa vám páčiť