Športujeme v sedle: Jazda na koni

Najprv to vyzerá jednoducho. Vy sedíte na koni v sedle a užívate si výhľad na okolitú krajinu. Romantika ako vystrihnutá z filmu sa môže začať. Alebo že by nie? Keď naozaj vysadnete na koňa, zistíte, že jazdenie nie je také ľahké, ako ste si mysleli. Jazdenie v sebe spája rešpekt, zodpovednosť a opatrnosť. Vy sa musíte naučiť prejaviť dôveru koňovi a kôň zase vám. Až tak si môžete povedať, že začiatok ste zvládli.

Najprv testujte

Tak ako pri iných športoch, aj pri jazdení na koni platí staré známe – odporúča sa začať už v útlom veku dieťaťa. Pokiaľ sa pre túto aktivitu rozhodnete ako dospelý, nemusíte sa obávať – jazdiť na koni sa naučíte raz-dva. V prvom rade si musíte z ponuky vybrať to najlepšie z najlepšieho. Na začiatok je dôležité, aby ste našli dobrého a skúseného trénera, ktorý vás svojím trpezlivým prístupom a cennými radami motivuje absolvovať ďalšie a ďalšie hodiny jazdectva. Pred tým, ako sa naplno pustíte do tréningov, je nemenej podstatným krokom vyskúšať jazdenie, otestovať stajňu, trénera a, samozrejme, vášho nového štvornohého kamaráta, s ktorým sa budete pravidelne stretávať.

Bez harmónie to nejde

Pred samotným jazdením musíte mať na pamäti niekoľko vecí, ktoré vám celý proces učenia sa uľahčia. Jazdenie je harmonický šport, kedy sa jazdec aj kôň musia vzájomne rešpektovať. Zjednodušene povedané, aké bude vaše správanie voči koňovi, také bude správanie zvieraťa voči vám. Po čase sa naučíte rozoznať správanie koňa a môžete predvídať jeho reakcie. Keď je kôň spokojný, má dobrú náladu. Pokiaľ spozorujete zmenu (apatia, únava), tá môže signalizovať chorobu alebo iný vážnejší problém.

Jazda na koni si vyžaduje najprv vybudovať si dôveru s koňom
zdroj: 123RF

Prečo jazdenie vyskúšať?

Na otázku, „čo jazdcov láka na tomto športe“ by sme bezpochyby dostali nespočetné množstvo odpovedí. Áno, súhlasíme, dôvodov existuje mnoho a my sme preto vybrali štyri najčastejšie, ktoré vás možno presvedčia o tom, prečo dať jazdeniu šancu.

Bližšie k prírode

Bežný deň prináša mnoho stresujúcich podnetov a situácií. Nevyhne sa im nikto a stretávame sa s nimi na každom kroku – v škole, v práci, v kruhu priateľov či rodiny. Aby stres dlhodobo negatívne nevplýval na organizmus, je dôležité vedieť sa s ním vysporiadať. Preto sa jazdenie na koni javí ako ideálna forma relaxu a doplnenia stratenej energie. Vďaka tejto príjemnej aktivite strávite čas v prírode a prídete na nové myšlienky.

Zodpovednosť je na mieste

Kto už mal dočinenia s koňmi a jazdectvom, vie, že táto aktivita si vyžaduje dostatok trpezlivosti. Neplatí to iba pre deti, ale aj pre dospelých, ktorí túto vlastnosť často rýchlo strácajú. Kôň potrebuje veľa starostlivosti a porozumenia a každý jazdec si na naň musí zvyknúť. Platí to aj opačne – kôň si musí zvyknúť na svojho pána. Práve vysoko v sedle si uvedomíte, že každá nesprávna reakcia so sebou nesie riziko nebezpečenstva.

Jazdenie ako terapia

Jazdenie na koni nie je iba voľnočasovou aktivitou. Okrem príjemného pocitu a pozitívne pôsobí proti rozličným ochoreniam. Jazdenie na koni znižuje hrozbu vzniku depresií a vyhorenia. Hipoterapiu ako liečebnú metódu odporúčajú tiež odborníci napríklad pri poruchách hybnosti: detskej mozgovej obrne, nesprávnom držaní tela alebo skolióze.

Kone a deti

Nebojte sa zobrať do jazdiarne deti. Lekcie jazdenia a celková starostlivosť o koňa bude pre ne dobrou školou. Naučia sa rozumieť zvieraťu, postarať sa oň, zvyknú si na pravidelnosť a vycibria si trpezlivosť. Okrem toho si jazdením zlepšia držanie tela, posilnia svalstvo a vyformujú postavu.

Mohlo by sa vám páčiť