Športová výživa – nepodceňujte jej dôležitosť pri športe

Cvičiaci muž v posilňovni.

Šport je poslednú dobu omnoho viac rýchlejší, náročnejší, tvrdší, a tak aj športové výkony sú čoraz intenzívnejšie. Vďaka tomu sa výkony v športe posúvajú čoraz k vyšším métam. Na športovcov sa kladú čoraz vyššie nároky, tréningové plány sú viac a viac prepracovanejšie. Tréningy si vyžadujú fyzickú i psychickú odolnosť, a preto hrá športová výživa veľmi dôležitú úlohu. 

Ľudské telo, pokiaľ dostáva správne zvolenú a načasovanú kvalitnú výživu, dokáže zvládať skutočne veľkú záťaž. Tréneri sú na to dnes školení, aby vedeli poskytnúť každému športovcovi individuálne poradenstvo, aby jeho telo bolo dostatočne pripravené na takéto extrémne zaťaženie. 

Športová výživa v sebe zahŕňa veľkú škálu výživových doplnkov, ktoré zabezpečujú doplnenie živín a minerálov, vyššiu kvalitu tréningu, zlepšujú formu, výkon a regeneráciu organizmu. My by sme vám  radi predstavili tie najdôležitejšie z nich.

Anabolizéry

Anabolizéry pomáhajú zlepšiť a zvýšiť športový výkon. Ide o prírodné látky, ktoré pomáhajú zlepšovať prirodzenú tvorbu hormónov, ako aj syntézu bielkovín. Dokonca znižujú tvorbu kyseliny mliečnej, ktorá môže za únavu a bolesť svalov. Používajú sa pred tréningom, nakoľko sú výborným zdrojom rýchlej energie. Preto okamžite pocítite veľký nával energie a sily, ktoré sú pri náročných a vyčerpávajúcich tréningoch veľmi dôležité.

Anabolizéry od Gymbeam.sk, dôležitý výživový doplnok pri športovej výžive.
Zdroj: www.gymbeam.sk

Aminokyseliny

Aminokyseliny sú základnými stavebnými jednotkami v bunkách, spojivových tkanivách a orgánoch. Zodpovedajú za veľké množstvo telesných funkcií, sú nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému taktiež pri vstrebávaní živín, ktoré sú pre telo nesmierne dôležité. Okrem toho pomáhajú budovať svaly, pomáhajú pri regenerácií tela a zásobujú ho energiou. Telo ich navyše nemusí rozkladať, takže po požití ich hneď využije. Preto ich treba užívať nie len počas tréningu, ale aj pred ním a po ňom.

Aminokyseliny od Gymbeam.sk, dôležitá športová výživa.
Zdroj: www.gymbeam.sk

Gainery

Gainery sú produkty, ktoré sú určené najmä pre tých, ktorí sa snažia nabrať novú hmotu, a zároveň potrebujú zvýšiť svoj kalorický príjem. Tieto suplementy sa skladajú primárne z dvoch zložiek, a to z bielkovín a sacharidov. Môžete si ich zo sebou vziať kamkoľvek – či už do práce, na cesty alebo na tréning. Spoľahlivo nabíjajú energiou a pomáhajú dosahovať maximálny výkon.

Gainery od Gymbeam.sk, dôležité pri športovej výžive.
Zdroj: www.gymbeam.sk

Kĺbová výživa

Naše kĺby opotrebovávame pri každom jednom pohybe, ktorý vykonávame. Preto, ak pravidelne cvičíte, nesmiete zabudnúť vyživovať aj vaše kĺby, nakoľko ich namáhate oveľa viac. Ak vašim kĺbom nedožičíte dostatočnú výživu, časom sa opotrebujú a začnú bolieť. Kĺbová výživa podporuje regeneráciu ako samotných kĺbov, tak aj spojivových tkanív, väzov a chrupaviek. Okrem toho pomáha aj predĺžiť vitalitu a silu kĺbov, čo pri tréningoch jednoznačne oceníte a vaše kĺby budú v bezpečí.

Kĺbová výživa od Gymbeam.sk, dôležitá pri športovej výžive.
Zdroj: www.gymbeam.sk

Spaľovače tukov

Spaľovače tukov zvyšujú prirodzený telesný metabolizmus, čiže rýchlosť, akou dokáže telo spaľovať energiu. Môžete sa mylne domnievať, že tieto produkty fungujú tak, že spaľujú samotný tuk. Ony práve naopak, zvyšujú prirodzenú schopnosť tela spaľovať tuky, čím napomáhajú chudnutiu. Najlepšie sú v tekutej forme, nakoľko ich telo ľahšie vstrebe.

Spaľovače tukov od gymbeam.sk, dôležité pri športovej výžive.
Zdroj: www.gymbeam.sk

Proteíny

Proteíny sú zložené z aminokyselín, hlavných makroživín slúžiacich v tele ako základná stavebná jednotka. Pri budovaní a vyrysovaní svalstva zohrávajú extrémne dôležitú úlohu. Tie najkvalitnejšie proteíny obsahujú vitamíny a minerály, ako vitamín B6, E, zinok, horčík, vápnik, draslík, fosfor a sodík. Takisto, tie kvalitné obsahujú aj tráviace enzýmy, ktoré prispievajú k štiepeniu bielkovín, majú protizápalové účinky, podporujú správne trávenie, lepšie vstrebávanie živín a minerálov.

Proteíny od Gymbeam.sk, dôležité pri športovej výžive.
Zdroj: www.gymbeam.sk

Vitamíny a minerály

Ako všetci dobre vieme, vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu a imunitného systému. Ich nedostatok spôsobuje anémiu, obezitu alebo cukrovku, preto dbajte na zdravú a vyváženú stravu. Žiaľ, nie každý si to dokáže ustriehnuť, rovnako aj kvalita jedla sa každým rokom znižuje. Preto dopĺňajte telu správne a ľahko vstrebateľné vitamíny a minerály, bez ohľadu na to, či športujete alebo nie. Dopĺňajte si dennú dávku vitamínu C, E, B ako aj zinku, kremíku, chrómu, horčíku a železa.

Vitamíny a minerály od Gymbeam.sk, dôležité pri športovej výžive.
Zdroj: www.gymbeam.sk

Dopriať telu všetko potrebné a mierne ho rozmaznávať je v prípade športovcov veľmi dôležitá vec, ktorú by mal každý brať zodpovedne a dopriať mu to. Telo je náš chrám, ktoré nám umožňuje každý deň fungovať a dosahovať fantastické výkony. Za to sa mu odvďačme kvalitnou výživou, aby čo najlepšie fungovalo aj naďalej a my sme boli spokojní, šťastní a zregenerovaní.