Späť do záhrady!

ignacio-correia-1_yycyoMT6g-unsplash

Prvé teplé, slnečné lúče, ľubozvučný spev vtákov, o ktorý sme boli ukrátení počas dlhých zimných mesiacov, príjemný, letný vánok, prvé výhonky snežienok pýtajúce sa na svet. Prebúdzajúca sa príroda láka ľudí von a vábi nás, aby sme ju oddýchnutú po zimnom spánku využili. Čo všetko je ale potrebné vedieť o záhradkách? To vám v stručnosti v tomto článku objasníme. 

Upratovanie záhradky

Jar je skvelým obdobím na to, aby ste dohnali zanedbané alebo nedokončená práce z obdobia jesene. Či už sa jedná o pohrabanie starého lístia, opadané konáriky alebo odstránenie buriny zo záhonov, teraz je ten správny čas. Takisto môžete svojmu záhradnému nábytku alebo rybníku vdýchnuť nový život. 

Letný pobyt vo Wellness hoteli Patince

Starostlivosť o pôdu

Pre pôdu, ktorá cez zimu bojovala s prízemnými mrazmi je viac než dôležité, aby ste ju zúrodnili a prevzdušnili, vďaka čomu sa vám odvďačí bohatou úrodou, po ktorej každý majiteľ záhradky túži. Cieľom prevzdušnenia pôdy je uľahčenie rastlinám proces zakoreňovania, pretože napríklad taký dážď pôdu postupom času zhutňuje.

Skvelým a nie pomerne rozšíreným tipom je mať úrodnú pôdu takmer vždy pokrytú. Či už samotnou zeleninou, pôdopokryvnými rastlinami alebo nepriedušnou priehľadnou fóliou, ktorú tam môžete nechať aj celú zimu. Vďaka tomu sa vyhnete erózií, ktorá vašu pôdu len ničí. 

Kedy čo sadiť? 

Zelenina a bylinky

kvety

dreviny

február 

Listová zelenina (šálat, rukola, špenát), hrach, petržlen, cibuľa, cesnak, okrasné cibuľoviny, brokolica, baklažán, zeler, paprika

papuľka, begónie, petúnia, kany

marec

Paradajky, kôpor, mrkva, reďkovky, petržlen, cibuľa, cesnak, hrach, špenát,

Ruže, begónie, karafiáty, orlíček, kosatec, prvosienka, klinček, sadba okrasných trvaliek kvitnúcich v lete

Väčšina ovocných stromov a kríkov

apríl

Takmer všetky druhy zeleniny vrátane už spomenutých, vhodný čas na bylinky – oregano, tymian, majorán, mäta a iné

Levanduľa, nechtík, gazánia, mečík, letná ľalia, petúnia, trvalky kvitnúce v lete a na jeseň 

Oneskorené sadenie ovocných stromov a kríkov

máj

Cukety, artičoky, uhorky

Sedmokráska, dahlia, cínia, muškáty, petúnia, begónia, lekná 

Tipy a triky na skrášlenie si záhrad 

Záhrada reprezentuje jej majiteľa. Preto sa nebojte experimentovať a skúšať si svoju záhradku ozvláštniť, pretože práve to ju spraví špeciálnou a výnimočnou. Na internete nájdete množstvo tipov od pokreslených plotov po rôzne zaujímavé záhradné dekorácie. Kreativite sa medze nekladú, avšak nezabudnite, že všetkého veľa škodí, tak aby ste záhradu nemali príliš preplácanú, nakoľko by to urobilo opačný dojem než by ste si želali. 

Ako príklad vám prinášame ozvláštnenie chodníka kamienkami, pomocou ktorých môžete vytvoriť rôzne vzory, ktoré vo finále zaujmú nejedno ľudské oko. Samozrejme toto ozvláštnenie si vyžaduje veľa vašej trpezlivosti a času, ale výsledok bude stáť za to. Takisto si môžete vytvoriť jednoduchý záhradný krb, ktorý vám spríjemní teplé letné večery a bude skvelý na letné posedia s priateľmi alebo kamarátmi. 

Mobilné záhony sú ďalšou možnosťou ako sa odlíšiť od ostatných. Okrem toho, že sú moderné, tak sú aj skvelé v možnosti ľahkého premiestňovania sa, vďaka čomu môžete svojim záhonom dopriať slnko počas celého dňa. Dokonca na ich zhotovenie vám stačí použiť akékoľvek drevo, z ktorého zhotovíte rám, ktorý udrží tlak pôdy vnútri. O drevo je veľmi ľahká starostlivosť, a tak ho stačí aspoň raz do roka očistiť, ošetriť a z vonkajšej strany natrieť. Mobilné záhony sú vhodné skôr do menších záhrad, preto ak máte dostatok miesta, ostaňte pri klasických záhonoch, ktoré sú pre úrody a kvety lepšou voľbou. 

Pokiaľ máte veľkú záhradu, skvelým nápadom je určite zhotovenie, poprípade kúpenie pergoly s lavičkou. Pergola bude slúžiť nie len ako krásny dekoračný prvok do záhrady, ale aj perfektné miesto na oddych pri káve alebo knihe. Treláž môžete pokojne nechať obrásť popínavými rastlinami, ktoré vašej záhrade pridajú zelene. 

Kde vyberať záhradný nábytok?  

Do každej záhrady nepochybne patrí aj záhradný nábytok a záhradné posedenie. Na výber je však veľké množstvo, ktoré sa od seba líšia materiálom, kvalitou, dizajnom a inými parametrami, preto vybrať vhodný záhradný nábytok a posedenie môže byť niekedy naozaj oriešok. 

Pod pojem záhradný nábytok patrí takmer všetko – od lehátok, cez hojdačky končiac u dekorácií. Na Zanada.sk máte na výber z veľkého množstva kvalitných výrobkov, ktoré sú dizajnovo minimalistické, a tak potešia nejedno oko a hlavne, nič nimi nepokazíte, práve naopak.

Samozrejme, na Zanada.sk nájdete aj záhradný nábytok, čiže rôzne súpravy na posedenia so známymi alebo rodinné oslavy. Na výber máte z rôznych typov materiálov a štýlov, od jednoduchého dreva po tie dizajnovejšie kúsky, a tak sa nemusíte báť, že by ste si nič nevybrali. 

Ak už sa rozhodnete svoju záhradu upraviť akokoľvek, veríme, že si záhradu vytvoríte podľa seba, aby vám tam bolo príjemne a aby to bola vaša oáza pokoja. Jar je ideálny obdobím na začatie niečoho nového, a preto si premyslite, ako si ju pripravíte, aby bola vašim obľúbeným miestom počas celého roka.