Soľná jaskyňa ako prírodná terapia

Soľná jaskyňa.

Ak trpíte astmou, alergiami alebo iným respiračným ochorením, mali by ste vyskúšať pobyt v soľnej jaskyni. Soľná jaskyňa – ide o príjemné relaxačné prostredie, ktoré vám môže veľmi pomôcť pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Na Slovensku sa nachádza niekoľko soľných jaskýň, ktoré sa určite oplatí navštíviť. 

Pár v soľnej jaskyni.
zdroj: 123RF

Vznik prvej soľnej jaskyne 

Účinky soli boli známe už 3000 rokov pred našim letopočtom. Významnejšie sa o to začal zaujímať poľský lekár Feliks Boczkowski, ktorý v 18.storočí sledoval robotníkov v soľných baniach a všimol si, že netrpia žiadnymi respiračnými ochoreniami. Potvrdilo sa, že v soľných baniach ako je Wieliczka či Bochnia je vzduch nasýtený suchým aerosólom chloridu sodného a má mimoriadne liečivé účinky. 

Prvú soľnú miestnosť, ktorá bola podmienkami podobná ako soľná baňa vybudovali v pľúcnom inštitúte v Sankt Peterburgu v roku 1990. Soľná jaskyňa sa buduje z kamennej soli a kryštálov soli z Mŕtveho mora. Na jej vybudovanie je potrebných niekoľko ton soli. 

Intenzita soli v miestnosti vytvára prostredie podobné klimatickým podmienkam pri mori. Je veľmi dôležité aby priestor a vzduch v soľnej jaskyni bol čistý a nestrácala tak svoje liečivé účinky. Teplota zvyčajne dosahuje 18 – 20°C a vlhkosť v rozmedzi 40 – 60 %. V horúcich letných dňoch môže byť príjemným schladením, ale aj miestom pre oddych. 

 

Haloterapia a jej blahodarné účinky

Haloterapia je metóda prírodnej terapie, počas ktorej dochádza k vdychovaniu mikročastíc soli a jej prenikaniu do dýchacích ciest. Soľný aerosól vysušuje mikrobiálne bunky patogénnych mikroorganizmov, ktorých sa telo zbavuje uvoľňovaním hlienov z dýchacích ciest. Odborníci tento jav nazývajú samočistiaci proces organizmu. 

Pobyt v soľnej jaskyni pomáha pri:

  • liečbe ochorení sprevádzaných sťaženým dýchaním 
  • zhoršenej kvalite pokožky v dôsledku nervozity, stresu a vyčerpanosti
  • chronických ochoreniach priedušiek a pľúc
  • zápaloch horných a dolných dýchacích ciest
  • liečbe fajčiarskeho kašľa
  • liečbe astmy a rôznych prejavoch alergií
  • liečbe kožných problémov
  • oslabenom imunitnom systéme
  • liečbe srdcovo cievnych ochorení
  • prevencii proti sezónnym ochoreniam

Lekári potvrdzujú, že podľa mnohých klinických štúdií má terapia soľou významný preventívny a liečebný vplyv na široké spektrum chorôb. 45 minútový pobyt v soľnej jaskyni nahradí 2 až 3 dni strávené pri mori. 

Kde sa nachádzajú soľné jaskyne?

Na Slovensku je v prevádzke 10 soľných jaskýň, ktoré sa nachádzajú v hoteloch, kúpeľoch alebo fungujú ako samostatné zariadenia. 

Zoznam niekoľkých soľných jaskýň na Slovensku:

  1. Soľná jaskyňa Kremnička, Banská Bystrica – Kremnička
  2. Soľná jaskyňa, Bardejovské kúpele
  3. Pravá soľná jaskyňa, Bratislava – Lamač
  4. Soľná jaskyňa a ozdravovacie centrum Amasol, Bratislava
  5. Soľná jaskyňa v hoteli Apollo, Bratislava
  6. Soľná jaskyňa Halit, Brezno
  7. Soľná jaskyňa Cave, Humenné
  8. Soľná jaskyňa v penzióne Duna, Komárno
Soľná jaskyňa.
Soľná jaskyňa.

Pobyt v soľnej jaskyni trvá 45 minút a navštevovať ju môžete kľudne aj každý deň. Ideálne 5x do týždňa pre naštartovanie organizmu. Odborníci odporúčajú pre efektívny účinok 7 až 15 pobytov v krátkom čase. 

 

Pre koho nie je vhodná haloterapia?

Haloterapia nie je vhodná najmä pre dve rizikové skupiny. Jednou sú ľudia, ktorí trpia ochorením štítnej žľazy a druhou sú pacienti s onkologickým ochorením. Pobyt v soľnej jaskyni sa tiež neodporúča pri veľmi suchom a dráždivom kašli a pri zvýšenej telesnej teplote. Napriek odporúčaniam sa o pobyte v soľnej jaskyni poraďte so svojim lekárom, ktorý zhodnotí, či je pre vás haloterapia vhodná.