So žltými zubami sa nedá nič robiť? Omyl!

Picture1-1

Za žlté zuby nemôžem, za tie môže genetika. Nie je to pravda, je to iba ospravedlnenie pre tých, ktorí nechcú so svojim chrupom nič robiť. Nemusíte ale zúfať, k belším zubom vedie omnoho jednoduchšia cesta, ako by ste čakali!

Za žlté zuby nemôžem!

Zuby nie sú sami o sebe biele. Pod sklovinou sa skrýva dentín, ktorý ma žlté sfarbenie. Zuby potom vyzerajú biele vďaka vrstve skloviny. Ak je vrstva príliš tenká, zuby sú naozaj nevzhľadne žlté a veľa s tým neurobíte. Je potrebné si ale uvedomiť, že za žltými zubami spravidla nie je genetika, ale iba nesprávna ústna hygiena, fajčenie a celkovo zlý jedálniček. Ako teda dosiahnuť žiarivý biely úsmev, ktorým okúzlite svoje okolie?

Bieliace pásiky

Prvou cestou, a zrejme tiež tou najjednoduchšou, je zvoliť bieliace pásiky (napríklad účinné bieliace pásiky Crest). Pásiky sú  z hľadiska aplikácie jednoduché, takže sa nemusíte obávať žiadnych zdĺhavých procedúr. Prakticky iba postačí pásiky prilepiť na zuby, nechať nejakú chvíľu účinkovať látku, ktorá je zodpovedná za vybielenie zubov, a máte hotovo. Pásiky navyše používate iba raz denne po dobu asi 10 až 14 dní. Je to jednoduché, bezbolestné a ušetríte si veľa času. Navyše, žiarivý úsmev je k nezaplateniu.

Biela diéta

Po bielení zubov je tiež vhodné držať bielu diétu. Jedná sa o súbor pravidiel a zakázaných/povolených potravín a nápojov. Biela diéta nebude zaťažovať vaše zuby a navyše „schválené“ potraviny neobsahujú pigmenty, ktoré by vaše zuby zafarbili.

Letný pobyt vo Wellness hoteli Patince

Bielenie zubov u zubára

Druhou možnosťou, ako získať krásne biely úsmev, je bielenie zubov u zubára. Táto procedúra je ale sama o sebe pomerne časovo aj finančne náročná. Všetko začína návštevou dentistu či zubnej hygieničky. Podľa intenzity zažltnutia zubov sa zvolí procedúra bielenia. Tá môže trvať aj štyri hodiny, ktoré doslova pretrpíte v zubárskom kresle. Okrem času si tiež pripravte okolo 400 eur. Dentista pritom bude pre bielenie používať prakticky rovnakú účinnú látku, aká je obsiahnutá aj v spomenutých bieliacich pásikoch.

Pasty na zuby s bieliacim účinkom

Na trhu môžete zakúpiť tiež pasty s bieliacim účinkom. Tieto pasty síce obsahujú látky, ktoré bielenie zubov podporujú, avšak nie sú v paste prítomné v takej koncentrácii, ktorá by naozaj nejaké bielenie priniesla. Rozhodne ale nie je radno bieliace pasty na zuby podceňovať. V prípade, že ste podstúpili bielenie zubov, vám tieto pasty pomôžu udržať krásny úsmev.

Bielenie zubov „podomácky“

Aj keď sa do domáceho bielenia zubov počíta tiež bielenie pomocou pásikov, zaraďujeme sem skôr „babské rady“ pre bielenie. Zuby môžete bieliť aj prírodnou cestou a to pomocou jahôd či kurkumy. Je potrebné si ale uvedomiť, že niektoré rady na domáce bielenie môžu byť tiež veľmi nebezpečné. Jedná sa predovšetkým o bielenie zubov pomocou jedlej sódy, ktorá je agresívna a mohla by vám poškodiť zubnú sklovinu. Bielenie zubov doma niektorou ľudovou metódou môžete pokojne vyskúšať, počítajte ale s tým, že zuby vybielite maximálne o pol odtieňa. Ak už chcete mať biele zuby a nechce sa vám kvôli tomu z domu, skôr vás opäť odkazujeme na bieliace pásiky.

Obrázok 1 Zdroj: unspalsh.com