Snowboard namiesto lyží

v čom je lepší snowboard oproti lyžiam

Ako ste na tom so zimnými športami? Zimná sezóna totiž vrcholí a lyžiarske svahy sa len tak hemžia lyžiarmi či snowboardistami. Práve snowboardovanie je čoraz obľúbenejšie – s nadšením sa mu začínajú venovať všetky vekové kategórie, medzi nimi aj zanietení lyžiari. Prečo sa stal snowboard takým populárnym a aké sú jeho výhody?

Prečo by ste mali snowboardovanie vyskúšať aj vy?

Zdokonalíte sa v ňom ľahšie než v lyžovaní. Každý, kto vyskúšal snowboardovanie aj lyžovanie, vám potvrdí, že naučiť sa snowboardovať je síce ťažšie, no keď to za pár dní zvládnete, zdokonaľovať sa budete oveľa rýchlejšie než pri lyžovaní.

Obuv na snowboard je pohodlnejšia než lyžiarky. Ak lyžujete, určite veľmi dobre viete, že lyžiarky môžu byť pri bežnej chôdzi (napr. na svah alebo do bufetu) dosť nepohodlné. Taký diskomfort však pri topánkach na snowboard cítiť nebudete.

Snowboard je lepší pre vaše kolená. Lyžovanie je pre ne veľkou záťažou, preto ak s nimi máte problémy, snowboard je pre vás tou lepšou voľbou. Vaše kolená totiž šetrí.

Je lepšou voľbou aj pri chudnutí. Pri snowboardovaní sa totiž musíte snažiť o niečo viac, preto pri ňom aj spálite viac kalórií.

Môžete si pri ňom odpočinúť aj na svahu. Keď lyžujete, pohodlné sadnutie si je nemožné – lyže by ste si museli odopnúť. Pri snowboarde to však robiť nemusíte a jednoducho si sadnete. Odpočinúť si tak môžete aj kdekoľvek na svahu.

lyžiarska výbava a snowboard
zdroj: 123RF

Ako začať?

Najdôležitejšia je, samozrejme, podobne ako pri lyžovaní, výbava. Čo sa týka kúpy snowboardu, určite si nechajte poradiť v špecializovanej predajni. Určite investujte aj do oblečenia, ktoré musí byť nepremokavé – minimálne pri učení sa totiž strávite väčšinu času práve v snehu.

Keď budete mať potrebnú výbavu, ste pripravení začať. Je však potrebné povedať, že najideálnejším riešením je objednať si inštruktora – ide o investíciu, ktorá sa bezpochyby oplatí. Skúsený inštruktor vás totiž naučí, ako sa snowboardovať správne, čo by sa vám pri priateľoch stať nemuselo. Ak by ste sa priučili zlej alebo nesprávnej technike, skôr či neskôr by ste si mohli spôsobiť nejaké neželané zranenie, čo za to určite nestojí. Inštruktor s vami tiež prejde všetko od začiatku – naučíte sa pri ňom, aké je správne držanie tela, ako padať bez zranení či ako správne zvládnuť techniku snowboardovania.

Kde začať?

Skvelé podmienky na snowboardovanie u nás ponúka napríklad Winter Park Martinky v Malej Fatre. Toto lyžiarske stredisko je mimoriadne obľúbené pre svoje kvalitné lyžiarske trate, nádhernú prírodu i prekrásne výhľady na všetky slovenské horstvá. Výhodou strediska je napríklad i bezplatné parkovanie. Nájdete tu hneď 12 kvalitne a denne upravovaných zjazdoviek.