Poznáte SM systém cvičenia? Týchto inštruktorov odoberajte na YouTube

Počuli ste už o takzvanom SM Systéme cvičenia? Ak vás trápia bolesti chrbtice, určite by ste mali zbystriť pozornosť. Ide o štýl cvičenia zameraného primárne na pohybové ústrojenstvo a chrbticu. Cvičenie v sebe prirodzene prepája kondičné a rehabilitačné cvičenia. SM Systém stabilizuje telo (S) a zároveň̌ vytvára prirodzený pohyb, mobilitu (M). Základom cvičenia  je 11 cvikov, ktoré si musíte na začiatku osvojiť. Tie sa následne modifikujú a spájajú, čím vytvárajú komplexný systém cvičenia zameraný na pohybové ústrojenstvo.

Kedy cvičiť?

SM Systém je jedinečnou prevenciu proti vzniku bolestí chrbta. Ak máte sedavé zamestnanie alebo vás trápia bolesti chrbtice, SM Systém vám účinne odbúrava bolesti. Cvičenie je správnou voľbou aj počas kondičnej prípravy a rehabilitácie športovcov. Ak trpíte skoliózou či bolesťami chrbta a krku, SM Systém vám súčasne pomôže posilniť i uvoľniť svalstvo chrbta a krku. Napomáha i správnemu držaniu tela.

Náš tip: Nehrbte sa! S týmito trikmi si udržíte rovný chrbát oveľa jednoduchšie.

Kde cvičiť?

Keďže si cvičenie SM Systému nevyžaduje takmer žiadne zložité náradie či stroje, môžete ho pokojne precvičovať i doma. Nemusíte sa tak ponáhľať do fitka alebo na kurz. Stačí, ak si doma pustíte videozáznam, zakúpite špeciálne elastické lano a môžete kedykoľvek cvičiť aj v obývačke.

Ako cvičiť?

SM Systém ja založený na precvičovaní špirálových svalových reťazcov. Ide o súbor svalstva, ktoré zaisťuje stabilitu tela pri vykonávaní pohybu. Základným princípom cvičenia je naťahovanie svalstva medzistavcových platničiek. Zámerom je zníženie tlaku vyvíjaného na platničky chrbta. Efekt dosahuje aktiváciou špirálových svalových reťazcov, ktoré ťahajú telo smerom nahor. Týmto spôsobom je chrbtica pri pohybe aktívne stabilizovaná. Zámerom cvičenia je správne vykonávanie určených pohybov.  Pri cvičení sa upravuje nesprávny pohyb počas koordinovanej chôdze. Osvojiť si musíte základné cviky zamerané na aktiváciu jednotlivých svalových reťazcov.

Zo začiatku sa môžete prihlásiť na kurz, kde vás inštruktori naučia základné princípy cvičenia. Alebo sa do cvičenia pokojne pustite za pomoci online inštruktorov. Vybrali sme pre vás pár inštruktorov, ktorí vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta pomocou SM Systému.

Miro Veselý

Martin Schmiedl

Centrum zdravých zad

SM System

Náš tip: Fitness cviky do kancelárie, ktoré ocení nejedna office manažérka.

SM Systém vytvoril český lekár MUDr. Richard Smíšek ako pomoc i prevenciu pri bolesti chrbtice. Ide o účinné cvičenie, ktoré ľahko precvičujete kedykoľvek vám vyhovuje. Dôsledným precvičovaním a dodržiavaním základných princípov na výsledky určite nebudete dlho čakať.

Mohlo by sa vám páčiť