Sladká stévia či len ďalšie umelé sladidlo?

lístky stévie sladidlo

V tomto článku si povieme o sladení stéviou, o výhodách a nevýhodách jej užívania, v čom je iná oproti klasickým sladidlám a či naozaj prispieva k chudnutiu.

V dnešnej dobe sa čoraz viac zaoberáme tým, čo jeme, a aké to má účinky na náš organizmus. Veľa sa hovorí o priveľkom množstve cukru a sladidiel, ktoré obsahujú aj potraviny a výrobky, kde by sa cukor nachádzať nemusel. Na rad prichádzajú alternatívne sladidlá, rôzne druhy prírodných cukrov, či umelých sladidiel. Predmetom nášho záujmu dnes bude prírodné sladidlo stévia.

Čo je to stévia?

Stévia je názov rastlinky, s ktorou sa aktuálne spája ešte stále boom vo vzťahu k alternatívnemu typu sladenia či podpory chudnúceho procesu. Ako to však v skutočnosti s tou stéviou je? Je naozaj taká úžasná ako ju mnohí popisujú, alebo je to len reklamný ťah? Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo toto prírodné sladilo v skutočnosti je, aké látky obsahuje aj na to, čo pre náš organizmus môže v pozitívnom zmysle slova urobiť.

Stévia, celým druhovým názvom Rebaudiana Bertoni, alebo skôr známa aj ako cukrová, sladká, je rastlina, ktorá sa vyznačuje výraznou sladkosťou. Tá je dokonca 30-krát väčšia ako sladkosť cukrovej repy. Táto jej vlastnosť je spôsobená obsahom glykozidov, ktoré predstavujú nekalorické sladidlo, a preto je odporúčaná diabetikom či ľuďom s vysokou hmotnosťou.

sladenie čaju stéviou v malých tabletách
zdroj: 123RF

Čím môže byť užívanie stévie prospešné?

Užívanie stévie sa vyznačuje viacerými benefitmi. Pomáha tráviacemu procesu, zlepšuje problémy s pokožkou, napomáha procesu hojenia, využíva sa však aj v zubnom lekárstve, pri zubnom kaze a problémoch s ústnou dutinou. Stévia je súčasťou produktov kozmetiky, nájsť ju môžeme v zubnej paste či šampónoch a krémoch, už pre spomínané benefity pre pokožku.

Svoje opodstatnenie tak nachádza aj v potravinárskom priemysle ako súčasť odľahčených verzií nápojov, cukroviniek či mliečnych výrobkov, nájsť ju však môžeme aj v čokoláde, alebo dokonca žuvačkách. Okrem už uvedených benefitov udržuje stálu hladinu glykemického indexu, dokáže normalizovať krvný tlak, odburáva únavu, ale aj zlepšuje kvalitu spánku.

Vo vzťahu k iným sladidlám tak pre svoju nízkokalorickú hodnotu predstavuje obrovskú výhodu. Oproti náhradným sladidlám je jej veľkým benefitom práve prírodný pôvod, čo sa o umelo vytvorených sladidlách povedať nedá.

Schudneme vďaka stévii?

Ako je to však so stéviou a skutočným chudnutím? Stévia nie je zázrak, ktorý ak človek začne vo svojej kuchyni používať, automaticky schudne. Avšak, v kombinácii so zdravou stravou, primeraným energetickým výdajom a príjmom, naozaj môže chudnutiu pomôcť.

Sladenie bielym cukrom ovplyvňuje aj vylučovaniu inzulínu, čo v prípade stévie neplatí vôbec. Ak by sme obmedzili, alebo dokonca úplne vylúčili príjem bieleho cukru a nahradili ho stéviou, naše telo by začalo naozaj chudnúť. To práve skrytý cukor obsiahnutý v mnohých výrobkoch predstavuje problém, s ktorým sa priberanie a vyššia hmotnosť človeka spája.

Každá minca má však dve strany

Pozrime sa aj na možné negatíva, ktoré sa v súvislosti so stéviou objavujú. Niektorí ľudia môžu trpieť alergiou na rastlinu stévie, a preto je dobré najprv otestovať dosladenie stéviou v menšom množstve a odsledovať tak prípadnú reakciu. Percento alergických prejavov bolo naozaj nízke, ale je vhodné na to pri konzumácii myslieť.

Vzhľadom na to, že stévia spôsobuje zníženie celkového tlaku v krvných cievach, by sa mali o jej konzumácii poradiť ľudia s nízkym krvným tlakom. Iné potenciálne riziká v súvislosti so stéviou sa nepotvrdili. Je však potrebné dávať si pozor na konzumáciu výrobkov, v ktorých sa stévia nachádza, pretože tie častokrát obsahujú aj iné pridané látky a tie už pre organizmus škodlivé byť môžu.

Stévia je teda prírodné sladidlo, ktoré, naozaj zdá sa, má pre náš organizmus množstvo benefitov. Je teda len na nás, či ju vyskúšame a zaradíme do svojej kuchyne.