Skúste to bez cukru: TOTO sú spôsoby, ako ho nahradiť

cukor a jeho náhrady

Cukor je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho tela. Rozlišujete však ten, ktorý sa v jedle vyskytuje prirodzene a ten, ktorý je pridaný? Hľadajte zdravšie alternatívy, telo sa vám poďakuje! 

Čo cukor ovplyvňuje v tele?

Ako taký je pre telo nevyhnutný, pretože mu poskytuje energiu, dôležitý je pre správne fungovanie mozgu a nervového systému. Nemali by ste však príjem cukru chápať tak, že si každý deň potrebujete dať celú čokoládu.

druhy cukru

Cukry, ktoré telo potrebuje, sa prirodzene vyskytujú v ovocí a zelenine. Tie sú navyše bohaté aj na vitamíny, minerály a vlákninu, bez ktorých by telo nemohlo fungovať správne. Ak sa bavíme o pridanom cukri, muži by nemali skonzumovať viac ako 36 gramov denne, 25 gramov je maximálna denná dávka pre ženy a pre deti vo veku 2 – 18 rokov.

Prečo by ste mali obmedzovať cukor? 

Všetkého veľa škodí. Rafinovaný cukor niektorí z nás poznajú aj pod prezývkou biely jed. Nie, cukor nie je vyslovene jed a jeho príjem nám neškodí. To samozrejme platí, keď sa bavíme o primeraných a odporúčaných množstvách. Ukrýva sa však aj v takých potravinách, v ktorých by ste to ani nečakali. 

  • Ak chcete žiť zdravo, mali by ste obmedziť najmä polotovary, pretože tie obsahujú veľa pridaného cukru. Väčšina sladených nápojov obsahuje fruktózu – jednoduchý cukor, ktorý zvyšuje hlad. 
  • Tiež je všeobecne známe, že spôsobuje obezitu, cukrovku 2. typu a mnoho ďalších chronických ochorení. Zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. 

cukor a jeho riziká

  • Okrem toho môže veľa cukru spôsobiť aj stukovatenie pečene, známe ako steatóza. Tá sa dá vyliečiť bez akýchkoľvek následkov, no v prípade zanedbania liečby môže spôsobiť nezvratné poškodenia, ktoré v mnohých prípadoch vedú až k rakovine. 
  • Vysoká konzumácia cukru je spojená aj s výskytom akné, predčasným starnutím aj zhoršením vrások. 
  • Okrem týchto problémov, môže jeho zvýšený príjem spôsobiť aj zubné problémy, ochorenia obličiek, zvýšiť riziko dny a prispieť k zhoršeniu pamäte. 

Spôsobuje cukor depresiu?

Často zajedáte žiaľ či smútok zmrzlinou či čokoládou? Paradoxom ale je, že cukor je schopný zvýšiť riziko výskytu depresie. Je dokázané, že práve zdravá strava, bohatá na vitamíny a vlákninu, zlepšuje náladu. Preto si nabudúce  naservírujte radšej jahody.

med

Cukor spôsobuje v konečnom dôsledku pokles energie. Ako je to možné? Hoci príjem jednoduchého cukru rýchlo energiu zvýši, je to iba dočasný efekt. Keď vyprchá, budete mať pocit, akoby ste mali ešte menej energie, ako predtým. Ak si ju chcete zvýšiť na dlhšiu dobu, skúste cukor v kombinácii s bielkovinou alebo vlákninou. Výborné sú napríklad proteínové tyčinky, prípadne ovocie. 

Zdravšie náhrady cukru

Ak sa nechcete vzdať svojich obľúbených sladkostí, nevešajte hlavu. Takmer všetky maškrty majú svoju zdravú alternatívu. Cukor však môžete nahradiť aj pri pečení, varení, sladení kávy alebo čaju. Po čom sa oplatí siahnuť?

MED

Ak ho kúpite od miestneho včelára, môžete si byť istý, že je vyrobený iba včeličkami. Med si pokojne môžete dať aj do kávy a nahradiť ním cukor v koláčoch. Síce sa ťažšie odhaduje pomer, no je to určite zdravšie. Med do cesta prinesie zlatistejšiu farbu a vláčnosť. 

JAVOROVÝ SIRUP

Táto pochutina síce obsahuje aj cukor, no je bohatá na antioxidanty, železo, vápnik a draslík. Sirup je sladší ako cukor, takže v konečnom dôsledku znížite príjem cukru.

TRSTINOVÝ HNEDÝ CUKOR

Obyčajný biely cukor môžete nahradiť trstinovým hnedým cukrom. Nerafinuje a preto obsahuje viac vitamínov, ako jeho biely príbuzný. Je síce zdravší, ale zmenou z rafinovaného cukru na nerafinovaný telo nepocíti príliš veľký rozdiel. Preto odporúčame prejsť na prírodné náhrady.

ovocie

OVOCIE

Zaujímavú náhradu môže poskytnúť ovocie. Také jablčné či jahodové pyré je sladké aj bez pridania cukru. Navyše, ovocie obsahuje veľa vitamínov, minerálov a vlákniny. Preto, ak tabuľku čokolády zameníte za ovocné smoothie, telo sa vám určite poďakuje.

MELASA A UMELÉ SLADIDLÁ

Namiesto cukru môžete  pri pečení sladiť napríklad aj melasou. Tá síce je výsledkom spracovania cukru, no je zdravšia a obsahuje vitamíny, vápnik a železo. Vyskúšať sa oplatí aj palmový cukor, ktorý sa vyrába z miazgy kokosových stromov. Tento je navyše vhodný aj pre diabetikov. Nevyhovujú vám prírodné alternatívy? Vyskúšajte umelé sladidlá. Tie sa väčšinou vyrábajú z prírodných surovín, ako sú bylinky. Pri ich používaní by ste mali byť opatrní, pretože sú často omnoho sladšie, ako cukor. Veľkou výhodou umelých sladidiel je, že neobsahujú žiadne kalórie. 

 

Zdroje:
Zdroj obrázkov freepik, pixabay
https://www.healthline.com/nutrition/too-much-sugar
https://www.webmd.com/diabetes/features/how-sugar-affects-your-body
https://www.naturespath.com/en-us/blog/7-natural-sugar-substitutes-to-try-in-cooking-baking/
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/artificial-sweeteners/art-20046936
https://www.medicalnewstoday.com/articles/does-your-body-need-sugar#is-sugar-necessary
https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/sugar/added-sugars