Skateboarding: Zábava pre malých aj veľkých

skateboarding

Skateboarding už dávno nie je aktivita len pre mladých. Pre mnohých to je forma rekreácie, no nájdu sa aj takí, ktorí sa mu venuje profesionálne. Ako si ale vybrať správny skateboard? Nielen to sa dozviete v našom dnešnom článku. 

Skateboarding a typy skateboardov

Celkovo sa skateboard skladá z dosky, truckov, koliesok, ložísk, ktoré sa nachádzajú v samotných kolieskach a iných základných vecí, ako sú matice a skrutky, aby všetko držalo pokope.

skateboarding

Existujú 3 typy skateboardov. Každý z nich je určený pre inú formu zábavy a iný typ jazdenia. Štandardný skateboard je presne ten, ktorý sa vám ako prvý vybaví v mysli pri slove „skateboard“. Svojím tvarom pripomína paličku od nanukov. Je to najlepšia voľba pre začiatočníkov, pretože sú ako stvorené pre skateboarding na ulici alebo v skate parkoch. Cruiser skateboard je dobrou voľbou, pokiaľ je vašim cieľom doprava medzi dvomi miestami. Veľkosťou si je podobný s tým štandardným, ale naopak od neho má mäkšie kolieska. Vďaka tým je jazda na skateboarde jednoduchšia. V porovnaní s longboardom, ktorý je zároveň tretí typ skateboardu, je cruiser ľahší a svižnejší. Preto vám nebude robiť problém uhýbať sa prekážkam jednoducho.

Už spomenutý longboard je vhodný pre tých, ktorí hľadajú pevnú a stabilnú dosku. Ideálny je aj na pokojnú jazdu, dlhú trasu či jazdu dole z kopcov pri vysokých rýchlostiach. V každom prípade dbajte na svoju ochranu, napríklad prilbou.

Ako vybrať vhodnú veľkosť?

Pokiaľ ste začiatočník, odporúča sa začať u klasickej veľkosti. Tá je úmerná veľkosti vašej topánky. Pri topánke číslo 43, je vhodné preto zvoliť na začiatok šírku dosky 19-20 centimetrov. Pri veľkosti nohy nad 43 centimetrov, by ste sa mali poobzerať po väčšej šírke dosky. Vo všeobecnosti skateri, ktorí skateboard využívajú na rôzne triky a skoky, preferujú šírku dosky menšiu. V tomto prípade by to bolo do 20 centimetrov. Naopak tí, ktorí skôr skáču na madlách alebo zo schodov, zvyknú preferovať väčšiu šírku dosky. Tá je skvelá aj na pohodlnejšiu a stabilnejšiu prepravu na skateboarde. Ponúka totiž lepšie státie a stabilitu. Najlepšie je ale vyskúšať rôzne, pretože v skutočnosti neexistuje žiadny univerzálny tip na veľkosť dosky. Všetko je to o osobných preferenciách.

žena a skateboard

Zaujímavosti o skateboardingu

  • Skateboarding je 6. najpopulárnejší šport na svete.
  • Ide o nebezbečný šport, pri ktorom sa viac ako 100 000 ľudí ročne zraní.
  • Práve kvôli spomínaným zraneniam bol v Nórsku zakázaný v rokoch 1978-1989.
  • Prvý trik vôbec sa volá „Ollie“ a vymyslel ho Alan Ollie Gelfand, od ktorého je aj názov odvodený.
  • Iba 40 % ľudí pri skateboardingu používa bezpečnostnú ochranu.
  • V dnešnej dobe je skateboarding populárny medzi mladými ľuďmi, ako prostriedok na presun medzi dvomi bodmi.

Potrebujete pri výbere poradiť? Nechajte sa inšpirovať!

Rookie Blue

Začneme skateboardami pre najmenších. Práve tie vyrába firma Fizz, ktorá navrhuje skateboardy pre malé deti od 3 rokov. K samotnému športu pristupujú s maximálnou bezpečnosťou, čo ocenia nie len deti, ale najmä samotní rodičia. Preto je možné na skateboarde jazdiť s riadidlami, ktoré napomáhajú lepšej ovládateľnosti a stabilite. Keď si budete istí, že to vaše dieťa zvládne aj bez nich, dajú sa bez väčších obťaží odstrániť. 

Cruiser

Typ skateboardu cruiser je vhodný do mesta a na transport medzi dvomi miestami. Je ľahký a svižný a preto je medzi ľuďmi obľúbený. Bude to ideálna voľba pre tých, ktorí často jazdia a vyhľadávajú kvalitu. Tú u tohto skateboardu a jeho 9 vrstvovej drevenej dosky určite nájdu.

Street surfing

Penny board je takisto skvelou voľbou pre začiatočníkov. Rozdiel medzi ním a klasickým skateboardom je v jeho veľkosti, vyrobený je z plastu a vhodný len na klasickú prepravu. Z toho dôvodu nie je vhodný na žiadny triky a skákanie. Tento konkrétne je v dizajne z umeleckého smeru Pop Art, vďaka ktorému na ulici určite vyniknete.

Longboard

Longboard s poriadnou dávkou stability! Neutrálny, takže vhodný pre obe pohlavia a všetky vekové kategórie. Navyše s výrazným dizajnom, s ktorým budete neprehliadnuteľný. Navrhnutý bol na využitie v meste, ako aj pre adrenalínové spúšťanie sa z kopca. Ľahký na ovládanie a manévrovanie, je ideálny pre začiatočníkov aj pre pokročilých.

Street skate

Klasický skateboard pre všetkých, ktorí milujú rôzne triky a zároveň rýchlu jazdu bez zbytočných prekážok. Dizajnom zaujme viac mužské pohlavie, pretože je skutočne štýlový. Doska, ktorá je vyrobená zo 7 vrstiev javora vydrží akékoľvek triky, ktoré sa na ňom budete učiť. Jednoznačne sa z neho stane váš parťák na cestách!

Zdroje:
Zdroj obrázkov: freepik
https://www.tactics.com/info/skateboard-sizes-and-buying-guide
https://www.dissentskateshop.co.uk/blogs/news/5-interesting-skateboarding-facts
https://thrillspire.com/skateboarding-facts
https://www.chicagotribune.com/consumer-reviews/sns-bestreviews-outdoor-penny-skateboard-vs-skateboard-20210503-addbsnbxovcgxhe4qtzqlmugby-story.html