Sebaobrana pre ženy – je dôležité vedieť sa brániť

sebaobrana pre ženy_box_MMA_bojové športy

Sebaobrana žien sa v dnešnej dobe ešte stále príliš podceňuje. Mnohé z nás žijú v predstave a v pevnej viere, že sa nám sexuálne znásilnenie nemôže nikdy stať. Nedajbože ak by k takej situácií došlo, tak sa tomu určite vyhneme a nebudeme si tým musieť nikdy prejsť. Lenže práve sexuálne napadnutie spôsobuje obrovskú bolesť a to nie len na fyzickú, ale predovšetkým psychickú.

Prečo je sebaobrana dôležitá?

Najhlavnejším dôvodom, prečo by každá žena mala ovládať aspoň základy sebaobrany, je kvôli jej vlastnej bezpečnosti. Je dôležité vedieť sa brániť, pretože tak, ako sa snažíme ochraňovať deti od toho zlého, mali by sme vedieť uchrániť aj samé seba. Spoločnosť a ľudia v nej sú nevyspytateľní a spoliehať sa na šťastie sa v tomto smere naozaj nevypláca.

Pokiaľ budete ovládať základy sebaobrany, automaticky sa zvýši aj vaše sebavedomie. Na ulici sa budete cítiť istejšie a bezpečnejšie aj keď pri vás práve nebude kopa ľudí. Takisto si budete istejšia v analyzovaní a vyhodnocovaní situácie, či sa skutočne jedná o nebezpečenstvo kedy je potrebné konať. Ženy, ktoré ovládajú aspoň základy sebaobrany sa cítia lepšie, pretože práve navštevovanie kurzov sebaobrany im pomáha žiť naplňujúci život, v ktorom sú schopné pracovať v stresujúcich situáciách a mať nad nimi kontrolu.

sebaobrana pre ženy_box_MMA_bojové športy
Zdroj: freepik

Kurz sebaobrany vie pomôcť aj s disciplínou, ktorú potom viete aplikovať aj do iných oblastí života. Ženy, ktoré už nejaký kurz navštívili alebo pravidelne navštevujú sú pokojnejšie a vedia sa rýchlo prispôsobiť a konať v neočakávanej situácií. Majú kontrolu nad svojím telom aj mysľou, sú lepšie v pozorovaní a vyhodnocovaní. Nie sú závislé na nikom inom, tak sa nemusia báť ísť niekde samé len preto, lebo sú nežnejšieho pohlavia. Okrem toho si na kurzoch sebaobrany viete vypracovať aj telo, čo ocenia nielen ženy, ale aj muži.

V akých bojových športoch ženy vynikajú?

Ak ste si mysleli, že bojové športy sú čisto mužská záležitosť, radi vás vyvedieme z omylu. Bojovým športom sa dnes venuje čoraz viac žien. KAždý jeden bojový šport má niečo spoločné, a tým je práve fakt, že všetky boli vymyslené na účel boja a sebaobrany. Vďaka nim môžu práve tí slabší nad útočníkom vyhrať pomocou rôznych chmatov a techník. O aké techniky sa jedná?

Krav Maga

Krav Maga  patrí jednoznačne k najefektívnejším systémom sebaobrany. Ide o veľmi populárny vojenský bojový štýl. Zaujímavosťou je, že izraelská vláda ho v armáde používa dodnes, čo nasvedčuje o jeho využiteľnosti. Základom je čo najrýchlejšie pripraviť každého jedinca na možné násilie alebo život ohrozujúce situácie. Krav Maga je navrhnuté doslova pre potencionálne až smrteľne nebezpečné situácie, vďaka čomu je skutočne efektívne pre reálny svet a hlavne, pre sebaobranu žien.  Pokiaľ máte v okolí nejakú inštitúciu, ktorá Krav Maga vyučuje, určite túto možnosť zvážte. Už po absolvovaní niekoľkých lekcií budete mať veľmi vysokú šancu sa úspešne ochrániť pred nástrahami a nebezpečenstvami, ktoré bežný život prináša.

sebaobrana pre ženy_box_MMA_bojové športy
Zdroj: freepik

MMA

Podobne ako pri Krav Maga, aj pri učení sa MMA je žena schopná pripraviť sa na takmer každú bojovú situáciu, vďaka čomu vie svojho útočníka nie len prekvapiť, ale aj zlikvidovať a utiecť. Podstatou MMA je zdokonaliť svoju vlastnú techniku sebaobrany, a to hlavne pri úderoch alebo situáciách, kedy bojujete na zemi.

Judo

Okrem toho, že Judo je jedno z najobľúbenejších a najrozšírenejších bojových umení vôbec, je to tiež bojové umenie, ktoré má oficiálnu históriu starú viac než sto rokov. Zameriava sa na zápasenie a hádzanie protivníka k zemi, pričom práve niektoré hody patria medzi najúčinnejšie spôsoby sebaobrany ako pre ženy, tak aj pre mužov. Napadnutie prebieha v tesnej blízkosti, kedy človek nemá čas a ani priestor na útek. A práve techniky naučené v Jude vás pripravia aj na takéto situácie. Naučíte sa adekvátne ubrániť aj ak by vás útočník zhodil či pritlačil k zemi, brániac vám k úniku vlastným telom.

Medzi ďalšie vhodné alternatívy bojových športov patria napríklad Kickbox, Jiu-Jitsu, Karate či Taekwondo. Techniky každého bojového umenia presahujú aj do ich možného použitia v reálnom živote, pokiaľ nastane nebezpečná situácia. Okrem toho, ako sme už troška načrtli, ich trénovaním si vete zlepšiť kondíciu, vypracovať si telo, naučiť sa disciplíne a stať sa psychicky i fyzicky silnou ženou.

sebaobrana pre ženy_box_MMA_bojové športy
Zdroj: freepik

Čo všetko sa ženy na kurzoch sebaobrany môžu naučiť?

Pokiaľ sa rozhodnete zapísať na nejaký kurz sebaobrany, gratulujeme vám k správnemu rozhodnutiu. Práve na kurzoch sebaobrany sa naučíte nie len rôzne chmaty a techniky, ale získate aj novú komunitu ľudí, ktorá s vami bude zdieľať váš názor a budete si navzájom oporou. Určite sa tam stretnete aj so ženami, ktoré už žiaľ zažili prepadnutie, napadnutie alebo znásilnenie. Tieto ženy sa chcú nie len vzdelávať, aby sa do budúcna vedeli adekvátne brániť, ale zároveň podporovať iné ženy v ich rozhodnutí, ako aj hľadať psychickú podporu v tejto komunite. Pretože, hoci žijeme v 21. storočí, veľa ľudí aj v dnešnej dobe zatvára oči pred sexuálnym obťažovaním žien, čo samozrejme obetiam nepomáha a majú pocit, že ich nikto nikdy nepochopí. Mnohokrát ony samé cítia vinu namiesto útočníka. Tieto ich previnilé pocity bývajú najčastejším dôvodom, prečo sa o znásilnení boja a nechcú hovoriť.

Najzraniteľnejšie miesta na útok

Nezáleží na tom, aký veľký a silný váš protivník je. Ak dokážete trafiť nejaké z jeho zraniteľných miest, zvyšujete svoju šancu na útek. Medzi zraniteľné miesta patria:

  • oči
  • nos
  • uši
  • krk
  • kolená
  • rozkrok

Útok dlaňou
Ak ste v tesnej blízkosti útočníka, oplatí sa vyskúšať útok dlaňou. Jedná sa o to, že napadnete útočníkov nos spodnou časťou dlane vašej ruky najsilnejšie, ako viete. Ruku vystrite pred seba prstami smerujúcimi nahor a dlaňou smerujte na špičku jeho nosa na miesto, pod ktorým sú nosné dierky. Týmto spôsobom mu nielen privodíte slzenie očí, ale protivníkovi viete zlomiť nos, čo je veľmi bolestivé a vám to dá dostatočný čas na útek.

Úder do rozkroku
Ide o chmat, ktorý ženy často využívajú. Žiaľ, mnoho mužov takýto krok už vopred očakáva, preto tento trik nemusí byť vždy úspešný. No aj napriek tomu je to stále efektívny úder na sebaobranu než by ste nemali spraviť nič. Nezabúdajte pri údere používať vašu silnejšiu nohu, čiže nohu, ktorou by ste ako prvou kopli do lopty. Od diaľky útočníka závisí, či je lepšie kopať chodidlom alebo kolenom. Použite pritom všetku vašu silu a energiu na čo najlepšie zneškodnenie útočníka.

Facka do ucha
Tento útok je tak trocha prvok prekvapenia pre útočníka. Keď vás bude niekto konfrontovať, dajte si ruky na šírku pásu a rozptýľte páchateľa otázkou typu: „Čo chcete?“ alebo „Čo som vám urobila?“. Potom v rýchlosti udrite páchateľovi uši dlaňami vašej ruky. Takáto „facka“ dokáže nachvíľu útočníka dezorientovať a zmiasť, a vy tak máte na výber medzi ďalším útokom alebo útekom.

WHP banner jeseň 2021

Alternatívy na sebaobranu

Vždy sa pri sebe oplatí mať aj alternatívu na sebaobranu. Tým máme na mysli rôzne slzotvorné obranné spreje tzv. kaser, boxery, obranné perá či paralyzéry. Všetky tieto produkty na sebaobranu sú dnes už bežne dostupné a hlavne efektívne. Existuje aj alternatíva kľúčov, ako formy sebaobrany, avšak, na túto techniku majú odborníci protichodné názory, kvôli možnému poraneniu samej seba. Pokiaľ nosíte topánky na opätku, pri napadnutí môžete vyskúšať pichnúť opätok páchateľovi do chodidla, čím mu spôsobíte značnú bolesť. Ďalšou vhodnou voľbou je vrecková siréna, ktorú používajú aj fanúšikovania na zápasoch, pretože spôsobuje nepríjemné pocity a dunenie v ušiach.

Navštevovanie kurzu sebaobrany prosperuje ako telu, tak aj psychike. Dá vám to pocit bezpečia, dodá sebavedomie a určitú formu nezávislosti na iných ľuďoch. Investovať do ochrany seba sa vždy oplatí. Pretože najlepšou ochranou je prevencia.

 

Zdroje:
  1. https://www.seniority.in/blog/womens-safety-self-defense-tips-and-why-is-it-important/
  2. https://wayofmartialarts.com/what-is-the-best-martial-art-for-womens-self-defense/