Ružová voda: Pre krásu i mlsné jazýčky!

ružová voda

Pomáha pri problémoch s pleťou, skrášľuje, dodáva vitalitu vlasom a môže sa používať aj v kuchyni. A to je iba malé zhrnutie toho, čo všetko dokáže ružová voda. Že ju ešte vo svojej kúpeľni nemáte? Poďte to napraviť. Prečítajte si, prečo si malý ružový zázrak, ktorý sa používal už v ďalekej Perzii, zadovážiť domov. 

Ružová voda nie je ružovej farby!

…a to je asi prvé prekvapenie, ktoré príde, ak si ju zadovážite z drogérie či lekárne. Pod pojmom ružová voda sa rozumie 100% extrakt z kvetov ruže damascénskej. Jej farba je zvyčajne priehľadná, prípadne môže byť jemne sfarbená do ružova, ak si ju pripravíte doma. 

ruža

Pleť ju jednoducho miluje 

Ďalšia pravda, ktorú potvrdili nie len stáročia používania tejto vody ale aj mnohí odborníci z oblasti kozmetiky. Ružová voda má primárne čistiaci, dezinfekčný a tonizujúci účinok na pleť. To znamená, že ak bojujete s akné, čiernymi bodkami či farebnými nedokonalosťami, ružová voda by mala byť základom vašej každodennej starostlivosti o pleť. 

ružová voda

Medzi ďalšie významné účinky ružovej vody patria:

 • silné antibakteriálne účinky
 • pomáha upokojovať unavené oči
 • hydratuje
 • tonizuje pleť
 • čistí pleť od nečistôt
 • udržuje pH 
 • je vhodná na masáž

Vhodné je aplikovať ju ráno i večer na vyčistenú pleť. Inak ju môžete použiť aj počas dňa. Vďaka malému rozprašovaču ju môžete nosiť kdekoľvek so sebou a rozjasniť tak pleť, kedykoľvek budete cítiť túto potrebu. 

Ružová voda a je odvrátená stránka

Ako bolo napísané už vyššie. ružová voda je 100% extrakt z kvetov ruže. To znamená, že tento výluh preberá všetky pozitíva tejto rastliny, dokonca aj vôňu. No a práve tá môže byť kameňom úrazu. Nie každému totiž vyhovuje silná aróma. Ak preto neviete, aký je váš názor na silnú vôňu, ktorá ružová voda má, skúste v drogérii vyskúšať tester alebo požiadajte kamarátku, ktorá ju používa. Vyskúšajte si, či vám vôňa ružovej vody vyhovuje, alebo vám bude prekážať. 

Homemade ružová voda

Ak máte doma na záhrade množstvo ruží a chceli by ste si túto skrášľovaciu vodu vyrobiť, tu je overený recept

 • natrhajte si väčšie množstvo lupeňov ruží a dobre ich opláchnite
 • medzitým nechajte prevrieť destilovanú vodu (0,5l) 
 • lupene ňou následne zalejte a nádobu uzavrite
 • zmes nechajte lúhovať dovtedy, kým voda nevychladne
 • domácu ružovú vodu si následne uskladnite v sklenenej nádobe. Nanášajte podľa potreby.

homemade ružová voda

Pri homemade ružovej vode sa odporúča skladovanie v chladničke, maximálne po dobu 2 týždňov. 

Hodí sa aj do kuchyne

Tí, ktorí z ružovou vodou majú už akú takú skúsenosť vedia, že táto zázračná vodička je všestranná a hodí sa aj do kuchyne. Vyskúšať by ju mali hlavne mlsné jazýčky, ktoré preferujú sladké jedlá a dezerty

ružová voda v kuchyni

Ružovú vodu môžete skúsiť v kombinácii s palacinkami, panna cottou, či pridať ju k zmrzline. S dávkovaním ale veľmi opatrne, pre jej silnú arómu. Začnite pridaním malej lyžičky. 

Zdroje:
Zdroj obrázkov freepik, pixabay
https://www.labuznik.cz/ingredience/ruzova-voda/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320216