Rozvod? Rozchod? Ako sa s tým vyrovnať?

rozvod_rozchod

Rozvod či rozchod býva plný emócii, zúfalých stavov smútku a plaču…Občas nám však už nezostáva nič iné, pretože život nám niekedy do hry prihrá aj takúto ťažkú skúšku. Hoci vzťah je už dlhšiu dobu nefunkčný, rozvod alebo rozchod môže byť napriek tomu veľmi bolestivý, pretože predstavuje stratu nielen partnerstva, ale aj snov a záväzkov, ktoré ste spoločne zdieľali. Romantické vzťahy začínajú s veľkým nadšením a nádejou do budúcnosti. Keď vzťah zlyhá, prežívame hlboké sklamanie, stres a pociťujeme smútok. Rozvod a rozchod tak prinášajú aj neistotu s víziou do budúcnosti. Ako sa vyrovnať s týmto citovým šokom? Ako sa opätovne pozbierať po rozchode či rozvode?

Ak je to možné, hľadajte rozumné riešenie…

Odborníci tvrdia, že rovnako ako rozvod, aj rozchod predstavuje veľkú stresovú záťaž pre náš organizmus. Dôležitým faktorom pri rozvode i rozchode je skutočnosť, ako sa dvaja rozídu. V dobrom? Alebo je ich rozdelenie plné hádok, vydierania a psychickej záťaže…? Odborníci odporúčajú hľadať vždy rozumné riešenie, aby bolo ukončenie čo najmenej bolestivé. Každá ďalšia hádka po rozvode či rozchode zanecháva ďalšie rany a ich hojenie môže byť o to zdĺhavejšie.

rozvod_rozchod
Zdroj: freepik

Poddajte sa zármutku nad stratou vzťahu

Smútok je prirodzenou reakciou na stratu. Rozvod či rozchod pre vás môžu znamenať aj stratu spoločenského postavenia, spoločných zážitkov, emocionálnej, intelektuálnej, sociálnej či finančnej podpory. Taktiež možno stratíte nádeje, plány a sny, čo je mnohokrát ešte bolestivejšie ako materiálna strata. Pocítiť bolesť z týchto strát môže byť priam desivé. Možno sa obávate, že vaše emócie budú príliš intenzívne na to, aby ste ich uniesli, alebo že budete navždy uväznený citmi k ex. Avšak, nezabudnite, že smútok je pre liečebný proces naozaj zásadný. Bolesť zo smútku je práve to, čo napomáha zbaviť sa starého vzťahu a ísť ďalej. A bez ohľadu na to, aký silný je váš smútok, nebude trvať večne a isto raz prebolí. Žiaľ, neexistuje univerzálny liek na vyrovnanie sa s bolesťou, okrem času, ktorý je však veľmi individuálny.

Naučte sa akceptovať minulosť

Hoci ste svojmu vzťahu venovali niekoľko dekád, teraz už patrí minulosti. Uzavrite si v sebe túto kapitolu a netýrajte sa otázkami: “Čo ak…?”, “Čo keby som…?” Takto sa iba zbytočne ničíte a vzďaľujete si bod zlomu. Zamyslite sa skutočne nad tým, čo vám vo vzťahu nevyhovovalo a prečo ste sa rozišli. Ak vám chýbala zmena a chcete posunúť svoj život dopredu, je dôležité, aby ste sa poučili z minulých skúseností a dokázali svojim blúdiacim myšlienkam povedať: Stop! Stačilo! Musíte sa vnútorne rozhodnúť a upratať si svoje myšlienky. Iba tak sa posuniete ďalej…

Rozvod / rozchod a deti

Rozvod pre deti môže byť intenzívnou stratou – stratou rodiča, stratou rodinnej jednoty alebo jednoducho stratou života, ktorý poznali. Svojim deťom môžete pomôcť smútiť nad stratou a prispôsobiť ich novým okolnostiam tým, že im pomôžete vyjadriť svoje emócie. Deti sa môžu zo začiatku zdráhať zdieľať svoje skutočné pocity zo strachu, že vám ublížia. Dajte im vedieť, že čokoľvek hovoria, je v poriadku. Môžu vás viniť z rozvodu, ale ak nie sú schopné podeliť sa o svoje úprimné pocity, bude ich prežívanie oveľa ťažšie. Pomôžte im tým, že si všimnete ich nálady a povzbudíte ich, aby hovorili.

rozvod_rozchod
Zdroj: freepik

Mnoho detí verí, že majú niečo do činenia s rozvodom, spomínajúc na časy, keď sa hádali s rodičmi, dostali zlé známky alebo sa dostali do problémov. Aby ste svojim deťom pomohli zbaviť sa tejto mylnej predstavy, uistite ich, že napriek rozchodu budú mať neustále k dispozícií oboch z vás. Obaja rodičia im budú nablízku, keď ich budú potrebovať, na tom sa nič nezmení. Povedzte deťom, že hoci to nebude vždy jednoduché, ale oni to zvládnu. Vedieť, že všetko bude v poriadku, môže vaše deti motivovať, aby dali šancu novej situácii.

Pamätajte si však, že konflikt medzi rodičmi je pre deti veľmi škodlivý. Je dôležité vyhnúť sa tomu, aby boli vaše deti uprostred vašich bojov, alebo aby pociťovali nátlak, že si medzi vami musia vybrať. Ako vraví staré zlaté pravidlo: Ak nemáte čo pekné povedať, radšej mlčte. To znamená, že nehovorte so svojimi deťmi o podrobnostiach správania druhého rodiča, pokiaľ jeho správanie nie je zrovna ideálne… Pokiaľ je to možné, pokúste nadviazať priateľský vzťah so svojim bývalým alebo bývalou čo najskôr. Sledovanie priateľstva môže deti upokojiť a naučiť ich aj schopnostiam riešiť problémy.

rozvod_rozchod
Zdroj: freepik

Nezabúdajte na seba

Urobte si radosť. Hoci ste po rozvode či rozchode ostali možno na niektoré veci sami a pripadla na vás väčšia zodpovednosť, dajte si pozor, aby ste neupadli do rutiny, ktorá vás bude vyčerpávať natoľko, že zabudnete na seba. Zariaďte si veci tak, že si raz do mesiaca zájdete na nechty, ku kaderníkovi, začnete s novým športom alebo si vyjdete von s priateľmi. Jednoducho, nájdite si čas urobiť si radosť!

S novým vzťahom chvíľu počkajte

Síce môže byť vízia okamžitého nahradenia lákavá, väčšinou to dobre nedopadne. Doprajte si čas pre seba, pre svoje uzdravenie. Upracte si myšlienky a skutočne si definujte, čo od budúceho vzťahu chcete. Vyvarujte sa tomu, že budete u nového partnera či partnerky hľadať presne tie veci, ktoré ste mali v predchádzajúcom vzťahu. Určite vyhľadávajte spoločnosť nových ľudí, kamarátov, susedov… Spoločenský život vám pomôže nadobudnúť sebadôveru a chuť žiť len vážnemu vzťahu ešte doprajte trošku času.

WHP banner jeseň 2021

Aj rozvod / rozchod vás môže niečo naučiť

Je ťažké to pochopiť, keď prežívate bolestivý rozchod, ale v čase emocionálnej krízy existujú príležitosti na sebarozvoj, vnútorný rast a učenie sa. Možno teraz vo svojom živote necítite nič iné len prázdnotu a smútok, ale to neznamená, že sa veci nikdy nezmenia. Skúste toto obdobie vo svojom živote považovať za oddychový čas, čas na vnútorné dozretie a spracovanie tejto kapitoly svojho života, aby ste sa vedeli pohnúť ďalej. Z tejto skúsenosti dokážete vyjsť len vtedy, keď lepšie spoznáte samých seba a budete sa cítiť silnejší a múdrejší.

Ak chcete úplne prijať rozchod a pokračovať ďalej, musíte pochopiť, čo sa stalo a prečo sa to stalo. Čím viac porozumiete tomu, ako vaše voľby a rozhodnutia ovplyvnili váš vzťah, tým lepšie sa dokážete poučiť zo svojich chýb a vyhnete sa ich opakovaniu v budúcnosti.