Rodičovská kontrola: Pozor na deti

Rodičovská kontrola: Pozor na deti

Deti – rodičom prinášajú radosť do života, ale i obrovskú zodpovednosť. Hovorí sa: malé deti, malé starosti, veľké deti, veľké starosti. Toto často používané príslovie opisuje skúsenosť, že s tým, ako deti rastú a dospievajú, pribúdajú aj rodičovské problémy s ich výchovou. Rastúce deti potrebujú veľa starostlivosti, a čo je tiež dôležité, i dohľadu najmä v týchto časoch digitálneho sveta.

Deti obvykle nad svietiacimi obrazovkami mobilov a tabletov trávia viac času, než by bolo vhodné. A nielen strávený čas, ale aj prezeraný obsah môže byť nebezpečný. Zodpovednému milujúcemu rodičovi záleží na svojom dieťati a i na prostredí, v ktorom sa pohybuje. Či už fyzicky alebo virtuálne.

Ponúkame vám niekoľko rád, ako vaša rodičovská kontrola môže pomôcť dieťaťu, aby neskĺzlo k prezeraniu nevhodného obsahu a podarilo sa mu dodržať primeraný čas strávený na mobile či počítači.

Dôležitý je rozhovor s dieťaťom

Skôr ako nastavíte pravidlá, použijete “sledovaciu” appku, prípadne zablokujete počítač, porozprávajte sa so svojim potomkom. Vysvetlite dieťaťu dobré i tie nebezpečné aspekty pohybu na internete.

Rozhovorom budujete vzájomný vzťah. Deti sú ako “špongie”. Nasávajú informácie, spôsoby správania, mimiky, komunikácie a podvedome si “ukladajú” i slová, ktoré hovoríte. Vnímajú všetko okolo seba – dobré i zlé. Považujte dieťa za partnera, s ktorým odkomunikujete vaše obavy i spôsob nastavenia počítačovej ochrany.

Dieťa sa nebude cítiť sledované, špehované, ale ukážete mu férový spôsob. Nemáte pred ním tajnosti, nezasahujete do súkromia. Neučíte ho sledovať iných ľudí. V súčasnosti je sledovanie, natáčanie, nahrávanie iných osôb a použitie citlivých obrázkov a informácií časté. Vy však ukážete dieťaťu charakterný spôsob, a tým je na začiatok komunikácia.

Rodičovská kontrola môže u detí vzbudzovať aj pocit obmedzenia slobody alebo súkromia
zdroj: 123RF

Určiť pravidlá

“Mami, ešte chvíľu, ešte tento level, ešte….” a potom nevydržíte a poviete “a dosť, ideš spať”. Odpoveďou je “ááále”, prípadne zamračená tvár. Vy máte zvýšený tlak, pokazenú náladu, lebo s tým deckom sa nedá…

Stanovte pravidlá pre používanie internetu. Urobte rozvrh, dni a presný čas, kedy má dieťa povolenie tráviť čas na počítači či mobile. Rozvrh umiestnite ku počítaču. Vyhnete sa výhovorke “zabudol som”. Pravidlá striktne dodržujte!

Je to ako vo futbale. Ak urobíš priestupok, dostaneš trest – červenú kartu. My sme v minulosti dostali “zaracha” – nemohli sme ísť von. V súčasnosti je trestom zákaz hrania na počítači, mobile.  Deti tieto zariadenia milujú a rozmyslia si či sa budú hrať aspoň obmedzený čas, alebo vôbec. Pristúpia na vaše pravidlá. Dodržujte ich!

Pozor na obsah

Zaujalo vás, prečo vaše dieťa vypína počítač, alebo preklikne okno, ktoré práve sleduje, keď prechádzate okolo neho ? Skrsnú vám myšlienky pochybnosti: čo tam pozerá, keď to skrýva? Pre dieťa lákavý obsah stránky. Keďže tuší, že sa vám stránka nebude páčiť, preklikne do iného okna a vo vás zabzučí vnútorný alarm a ostanete neistí. Zachovajte pokoj. Nainštalujte niektorý z programov pre rodičovskú kontrolu, ktoré slúžia na sledovanie prezeraných stránok, prípadne ich zablokujte.

Sú dostupné verzie bezplatne stiahnuteľných programov. Viac v článku časopisu PC Revue:

Aplikácie rodičovskej kontroly pomôžu ochrániť deti na internete

Google poskytuje návod na ochranu v aplikácii Family Link a pomáha vám určiť základné digitálne pravidlá. Sleduje čas používania, obmedzuje denný prístup, spravuje prístup vášho dieťaťa k internetovému obsahu, spravuje aplikácie, ktoré môžu vaše deti používať, uzamkne zariadenie dieťaťa na diaľku, blokuje weby. Pomocou nastavení účtu zvolíte, čo je pre vaše dieťa vhodné.

Rodičovský dohľad | Centrum bezpečnosti Google

Iný príklad programu na ochranu :

Parental Control & Kids GPS: Kaspersky SafeKids – Aplikácie v službe

Na záver

I keď sa zdá, že uvedené programy dokonale odsledujú, skontrolujú a ochránia vaše dieťa, môže sa stať, že vás deti prekabátia. Koniec koncov, žiadna technika nie je všemocná. V prvej chvíli vás možno rozčúli, že dieťa pravidlá porušilo a musíte hľadať iné spôsoby. No skôr, ako sa rozčúlite, uvedomte si, že vaše dieťa je inteligentné, chytré. Použilo vlastný mozog, dôvtip a našlo cestičku, aby získalo svoj cieľ. Pre vás však vznikla ďalšia úloha a musíte hľadať iný spôsob ochrany. A vraciame sa na začiatok – a tým je komunikácia. Či už bude vaša rodičovská kontrola online, alebo nie, bez rozhovoru a dôvery to nejde.