Rekonštrukcia domu a interiéru. Tipy a triky profesionálov

rsz_image1-2

Keď sa pripravujete na rekonštrukciu domu alebo bytu, je veľmi užitočné poradiť sa s rôznymi odborníkmi, ale aj nájsť vo svojom okolí ľudí, ktorí už podobné úpravy majú za sebou. Hovorí sa, že múdry človek sa učí na chybách iných, no nielen kvôli tomuto mierne sarkastickému faktu. Žijeme v zrýchlenom svete, dennodenne sa stretávame s novými technológiami, metódami, produktmi, a platí to aj na oblasť stavebného priemyslu. Pozbierali sme niekoľko tipov a trikov, ktoré vznikli ako výsledky inovatívnych nápadov, a pri úprave vášho domu sa vám určite zídu.

Základom je mať strechu nad hlavou

Ak bývate v rodinnom dome, asi nie je pre vás žiadnou novinkou to, že strecha je jedna z najproblémovejších častí budovy. Nedá sa tomu čudovať, veď je vystavená extrémnym poveternostným podmienkam, horúčavám alebo tuhej zime a mrazu. Na jej kontrolu myslite pravidelne, pretože drobné poškodenia môžu byť spočiatku neviditeľné, no o to nebezpečnejšie.

Najlepšia možná metóda na poškodenia strechy je v prvom rade prevencia. Tú zabezpečíte už vyššie spomínanou pravidelnou kontrolou, správnou údržbou a použitím kvalitných materiálov. Riešiť deravú strechu je finančne a časovo mnohokrát náročnejšie ako zaizolovať ju vtedy, keď je v bezchybnom stave. Dnes už existujú produkty, vďaka ktorým vodotesnú ochranu viete vytvoriť aj náterovým filmom (napr. Sanaktyl Top). Jeho aplikácia je jednoduchá, nanáša sa buď valčekom, resp. štetcom alebo nastriekaním. Vyberte si taký náter, ktorý chráni aj pred UV žiarením, čiže buďte pripravení nielen na zimu, ale aj horúčavy. Okrem ochrane a predĺženia životnosti vašej strechy vás poteší aj svetelnou odrazivosťou zníženým výdavkov na klimatizáciu.

Na čo slúži lak na betón?

Pri kompletnej rekonštrukcii domu alebo obnove okolia domu po zime sa nevyhnete opravám betónových podláh. Ak vás tieto drobné poškodenia už nebavia, dajte šancu laku na betón. Na základe názvu tohto produktu môžete mať pocit, že ide o čisto estetickú záležitosť. Okrem krásneho lesku však tento náter betónu a iným minerálnym podkladom zabezpečí aj silnú ochranu pred vonkajšími podnetmi. Nezostáva totiž na povrchu, ale prenikne do podkladov. Zvýši tak odolnosť voči mechanickým aj chemickým poškodeniam,predlžuje životnosť betónu.

ETERNAL lak na betón chráni aj farbu podlahy. Je bezfarebný, ale disponuje UV filtrom, čiže zabraňuje vyblednutiu pôvodného odtieňu. Jeho ďalšou výhodou je to, že sa čistí naozaj jednoducho. Vonkajší betónový povrch len utriete mopom alebo handričkou, ako keby ste umývali podlahu v interiéri. V neposlednom rade nemôžeme zabudnúť ani na to, že jeho výrobcovia myslia aj na ochranu životného prostredia. Okrem toho, že nedovolí chemickým látkam presiaknuť do pôdy, prchavé organické látky obsahuje v zníženom množstve.

Čisté steny aj u rodín s deťmi

Máte doma malého umelca? Nezáleží na tom, či svoje diela vytvára riediteľnou fixkou alebo pozostatkami obeda, dnes už nie je problém takto napáchané škody odstrániť. Nemáme na mysli premaľovávanie stien každý mesiac. Vďaka inovatívnym riešeniam sa môžete tešiť zo stien, ktoré dokážete zbaviť nečistôt v priebehu niekoľkých minút. Existujú totiž interiérové farby, ktoré sú umývateľné, škvrny z nich odstránite pomocou handričky a bežného saponátu. Takýto produkt ponúka napríklad internetový obchod Farlesk, ktorý sa volá CERAMIC od značky Primalex (farby na stenu).

Chcete mať parkety? Nebojte sa zmeny

Parkety dokážu dodať veľmi luxusný, no zároveň útulný charakter aj obyčajným interiérom. Ich pokládka síce nie je chvíľková záležitosť, no správnou prípravou môžete celý proces skrátiť a zjednodušiť. Je dôležité neurobiť chybu už hneď pri výpočte. Najprv zmerajte miestnosť, a presne vypočítajte, koľko má štvorcových metrov. Odborníci odporúčajú zabezpečenie viac suroviny najmenej o 5 percent napríklad kvôli chybným kúskom.

Je veľmi dôležité, aby podlaha bola rovná, rovnomerná, čistá a suchá. Keď už máte parkety doma, nepustite sa do práce hneď. Dajte im čas na aklimatizáciu na prostredie vášho domova, na jeho vlhkosť a teplotu. Budú im stačiť približne 2 dni.