Rebarbora – zdravá kyslá zelenina

Rebarbora - zdravá kyslá zlenina

Rebarbora je vďaka svojej sladko kyslej chuti často považovaná za ovocie, no v skutočnosti ide o zeleninu. S rebarborou sa najčastejšie stretávame pri pečení rôznych koláčov, no okrem osviežujúcej chuti prináša i mnohé zdravotné benefity. Rebarbora je plná dôležitých vitamínov, minerálov a antioxidantov a okrem iného obsahuje aj kyselinu šťaveľovú.

Rebarbora je trvalka, ktorá je charakteristická svojou chuťou a živými farbami stonky. Rastie v krátkych, no hrubých pestrofarebných stonkách a má trojuholníkové listy.
Obdobie zberu je zvyčajne od apríla do júna. Rebarboru ľahko spoznáte podľa jasnej ružovej farby stonky. Pozor, listy rebarbory sú jedovaté!
Rebarbora je charakteristická svojou kyslou chuťou najmä vďaka kyseline šťaveľovej, a preto je pri varení a pečení často kombinovaná so sladkým ovocím, ako sú napr. jahody.

Rebarbora ale nie je len rastlinou, ktorá ozvláštni váš jedálniček. Ide o rastlinu, ktorá má i mnoho zdravotných benefitov:

Uľahčuje trávenie

Rebarbora je rastlina s vysokým obsahom vlákniny, a teda priaznivo vplýva na zažívanie. Pravidelnou konzumáciou rebarbory dokážete zmierniť nadúvanie a žalúdočné ťažkosti a zároveň pomáha správnemu tráveniu.
Podľa výskumov rebarbora chráni črevnú stenu prostredníctvom zvýšeného vylučovania hormónov v tráviacom trakte a zabezpečuje normálnu kontrakciu svalov čreva.

Posilňuje kosti

Rebarbora obsahuje slušnú dávku vitamínu K, ktorý je dôležitou zložkou tvorby kostnej hmoty a môže fungovať ako súčasť prevencie osteoporózy a úbytku kostnej hmoty. Vitamín K je potrebný pri tvorbe proteínového hormónu, ktorý sa podieľa na tvorbe kostí, ako i liečbe zlomenín. Je teda dôležité zaradiť rebarboru do jedálnička starších ľudí a detí.

Podporuje zdravie mozgu

V rebarbore sa taktiež skrýva skvelý zdroj antioxidantov, ktoré pomáhajú v boji proti tvorbe voľných radikálov a podporujú zdravie mozgu. Výskumníci zistili, že liečba extraktom významne znížila zápal vyvolaný ožiarením v mozgu, čo demonštruje ochrannú úlohu tohto extraktu proti oxidačnému stresu. Tieto zistenia by mohli pomôcť pri liečbe a prevencií porúch mozgu, ako je Alzheimerova choroba, Amyotrofická laterálna skleróza, či mozgové príhody.

Rebarbora – stonky s listami
zdroj: 123RF

Bojuje s voľnými radikálmi

Ako sme už uviedli vyššie rebarbora je potravina s vysokým obsahom antioxidantov, no súčasne obsahuje množstvo radikálových lapačov, ako je kvercetín. Ten je obzvlášť účinnou prírodnou zlúčeninou v boji proti rakovine.

Pomáha pri hnačke i zápche

Rebarbora je známa svojimi  laxatívnymi vlastnosťami, ktoré sa používajú na zmiernenie pohybov čriev a na podporu správneho trávenia. Ako prírodný liek môže tiež pomôcť pri zápche a hnačke.

Znižuje zápal

Rebarbora sa už storočia využíva v čínskej medicíne pre svoje liečivé účinky. Liečitelia veria, že rebarbora zlepšuje kvalitu pokožky, zlepšuje zrak a pomáha i pri prevencii rakoviny. To všetko je vďaka vysokému obsahu antioxidantov a protizápalovým účinkom.

Výživové hodnoty

Rebarbora obsahuje málo kalórií, no má vysoký obsah vlákniny, vitamínu K, vitamínu C a mangánu.

Jedna šálka (asi 122 gramov) nakrájanej surovej rebarbory ​​obsahuje:

26 kalórií
5,5 g sacharidov
1,1 g proteínu
0,2 gramu tuku
2,2 g vlákniny
35,7 mikrogramov vitamínu K (45% DV)
9,8 miligramov vitamínu C (16% DV)
0,2 mg mangánu (12% DV)
105 miligramov vápnika (10% DV)
351 miligramov draslíka (10% DV)
14,6 miligramov horčíka (4% DV)

Ako rebarboru zapojiť do jedálnička

I keď je rebarbora zelenina pre svoju sladko kyslú charakteristické chuť, je často kombinovaná s inými sladkými prísadami a využívaná na prípravu dezertov, koláčov, či džemov. Okrem rôznorodých rebarborových koláčov ju môžete použiť aj na výrobu šalátov, ovsených kaší, salsy alebo chutney.

Rebarboru pred konzumáciou odporúčame tepelne upraviť, aby sa znížil obsah kyseliny šťaveľovej. Rebarboru môžete opekať, dusiť, variť alebo piecť. Stonku by ste mali pred prípravou dôkladne očistiť a orezať. Po očistení ju môžete nespracovanú skladovať i v mrazničke a využiť na varenie i mimo sezóny.