Príznaky, ktorými vám telo naznačuje nedostatok zinku

Hoci je zinok prvok, ktorý sa v našom tele nachádza iba v nepatrnom množstve, jeho nedostatok nám môže spôsobiť výrazné problémy.

Medzi tie menej závažné, ale rozhodne alarmujúce, patria príznaky, ktoré sú  vonkajšou a teda kozmetickou záležitosťou. Nie nadarmo sa zinku hovorí vitamín krásy. Inými, vážnejšími prejavmi tela, ktorému chýba zinok, sú zdravotné komplikácie. Tu je osem najčastejších príznakov:

Rednutie a vypadávanie vlasov

Zinok má veľký vplyv na kvalitu a zdravie vlasov. Pri jeho nedostatku nie sú v ľudskom organizme správne absorbované bielkoviny a nevytvárajú sa nové bunky potrebné na obnovu vlasových vlákien. Následkom tohto vlasy vypadávajú a rednú.

Zhoršenie kvality nechtov

Zinok zabezpečí, že vaše nechty budú pevné a lesklé. Spozornieť by ste mali aj v prípade, ak sa vám na nechtoch objavia nepekné ryhy, biele škvrny a nechty sa stanú krehkejšími a lámavejšími. V prípade dlhodobého nedostatku zinku môžu nechty celkovo získať nezdravé zafarbenie.

Vyrážky a akné

Vysoký podiel zinku v ľudskom tele sa nachádza práve v koži. Pri dermatologických problémoch by ste sa namiesto investovania do drahej kozmetiky mali zamyslieť, či vám nechýba práve zinok.

akne - nedostatok zinku

Zhoršenie zraku

Druhým orgánom, v ktorom sa nachádza vysoké percento celkovej zásoby zinku, sú oči. Preto je aj zhoršenie zraku jedným z hlavných príznakov nedostatku tohto minerálu v tele.

Oslabená imunita

Znížená imunita a náchylnosť na prechladnutie a infekcie, zhoršené hojenie rán sú sprievodnými prejavmi toho, že zásoby zinku v tele sú nedostatočné. Organizmus totiž vďaka nemu naštartuje svoju obranyschopnosť a poradí si s nebezpečnými vírusmi a baktériami. Zinok ďalej zabezpečuje rast a delenie tzv. T-buniek, podporuje ochranné funkcie bunkových membrán a je v mnohom ďalšom nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému človeka.

Zvýšená priepustnosť čriev

Tento prejav nedostatku zinku je jednou z príčin oslabenej obranyschopnosti organizmu či kožných problémov. Všetci vieme, že zdravie sa nachádza v čreve. Ak toto nefunguje správne, prepúšťa do nášho organizmu toxíny a látky, ktoré by sa inak pri zdravo fungujúcom trávení z tela vyplavili. Výskumy dokázali, že užívanie zinku pri týchto komplikáciách výrazne pomohlo.

Náš tip: TOP 10 potravín pre váš imunitný systém

Zhoršený rast, slabé kosti

Ako sme spomínali vyššie, zinok je priamo zodpovedný za rast a delenie buniek. Týka sa to aj kostného tkaniva. Dbať na zvýšený príjem by mali najmä tehotné a dojčiace ženy, aby sa dieťa v prenatálnom a perinatálnom veku správne vyvíjalo a rástlo.

Chronická únava, podráždenosť, depresia

Deficit zinku sa prejavuje aj na mentálnej úrovni. Ak napriek dostatku spánku a bez zjavných vonkajších príčin pociťujete únavu, podráždenosť či dokonca depresie, u detí zhoršenie sústredenia a učenia, môže byť príčinou nízka hladina zinku.

Ak sa u vás vyskytnú niektoré z týchto príznakov, zamyslite sa, či nemôže byť na príčine práve nedostatok zinku. Prevencia je však dôležitejšia a jednoduchšia ako liečba už vzniknutých problémov. Vďaka zdravej rozmanitej strave s dostatkom vitamínov a minerálov získate pevné zdravie a prirodzenú krásu.

Mohlo by sa vám páčiť